°C
   2020 07 09 Ketvirtadienis

   Mokslininkai atskleidė paslaptingų skylių tiranozauro kaukolėje paskirtį

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   2019-09-07 08:00:00

   Skylės tiranozaurų, vienų iš didžiausių kada nors Žemėje gyvenusių plėšrūnų, kaukolėse ištisus dešimtmečius mokslininkams kėlė daug klausimų, tačiau jie mano, jog pagaliau atskleidė paslaptį.  

   Ankstesnė teorija teigė, kad skylės dinozauro kaukolėje padėdavo žandikauliui efektyviau dirbti ir negailestingai doroti aukas. Tačiau evoliucijos biologams tai atrodė ne logiška.

   „Keista, kad raumuo išeina iš žandikaulio, pasisuka 90 laipsnių kampu ir driekiasi kaukolės viršumi“,- sakė anatomas Casey Holiday.

   Mokslininkai iš Misūrio, Ohajo bei Floridos universitetų susivienijo tam, kad išsiaiškintų, kodėl šis plėšrūnas kaukolėje turėjo dvi dideles skyles.

   Pirmiausia, jie nusprendė ištirti aligatorius, gyvenančius aligatorių zoologijos parke. Tam jie panaudojo terminio vaizdo kameras. Aligatoriai, kaip ir tiranozaurai, priklauso diapsidų gyvūnų grupei, kur visi turi šias keistas skyles.

   „Mes pastebėjome, kad vėsesniu oru aligatoriai bando sušilti, terminiai vaizdai parodė dideles, šiltas dėmes ten, kur turėtų būti kaukolės skylės, o tai rodė aukštesnę temperatūrą“,- teigė Kent Vliet, laboratorijos koordinatorius.

   Šaltakraujų kūno temperatūra priklauso nuo aplinkos temperatūros, todėl jų termoreguliacija skiriasi nuo šiltakraujų.

   „Sušilus oro temperatūrai, skylės termo vaizduose patamsėja, tarsi išsijungia, kad gyvūno kūnas galėtų vėsti. Ši teorija siejasi su ankstesniais įrodymais, kad aligatoriai turi persikryžiuojančią kraujotaką arba kitaip tariant, vidinį termostatą“,- pridūrė K. Vliet.

   Taigi dešimtmečius trukęs karas tarp paleontologų eina į pabaigą. Pasirodo, kad tiranozaurai turėjo natūralią oro vėdinimo sistemą, reguliuojančią kūno temperatūrą, kuri tikriausiai leisdavo efektyviau medžioti.

   Nepaisant naujausių tyrimų rezultatų, mes vis tiek negalime užtikrintai pasakyti, kad dinozaurai, o tiksliau tiranozaurai buvo šaltakraujai, tad tai vis dar išlieka diskusinis klausimas.  

   Skaityti komentarus