°C
      2025 01 22 Trečiadienis

      Jolanta Blažytė: Apie cenzūrą ir jos išvengimo būdus

      Nuotrauka: Minfo koliažas

      Autorius: Jolanta Blažytė
      2023-08-02 11:00:00

      Elonas Muskas pokalbyje su blogeriu Zuby papasakojo apie „demokratiniame“ Vakarų pasaulyje naudojamą cenzūrą, žodžio laisvės suvaržymus ir apie Twitter įsigijimo prasmę:

      „Man visada buvo svarbu žodžio ir raiškos laisvė. Twitter‘yje buvo labai daug cenzūros – kai kuri buvo labai akivaizdi, kai kuri mažiau pastebima. Man atrodė, kad tai neigiamai veika visuomenės diskursą. Kaip demokratinėje visuomenėje žmonės gali priimti teisingus sprendimus, jeigu jie neturi priėjimo prie informacijos? Jeigu jie yra vedžiojami už nosies ir nuo jų slepiama svarbi informacija? Paimkite, pavyzdžiui, istoriją su Hunterio Bideno kompiuteriu. Pažiūrėkite į Youtube, Facebook, Google – jie įtakoja rinkimus visose pasaulio šalyse ir tai tęsiasi ilgą laiką. Google tarp jų yra pats bjauriausias – jam užtenka tik pažeminti duomenis iki 3-4 puslapio, į kurį niekas neužeina. Informacijos Google nepašalina – ji tiesiog yra ne pirmame puslapyje. Dar yra toks anekdotas: „kur geriau paslėpti nužudytojo lavoną? Ogi antrame Google puslapyje -ten niekas neužeina“.

      Žmonėms yra svarbu žinoti, kas vyksta šalyse, kuriose įsitvirtinusi kitokia politinė santvarka. Reikalinga bent viena platforma , kuri keltų pasitikėjimą ir kuri ieškotų tiesos. Būtent toks Twitter tikslas. Žodžio laisvė yra tada, kai mes leidžiame žmonėms kalbėti tai, kas mums nepatinka, aišku, įstatymų ribose.. Jeigu jūs neleidžiate žmonėms, kurie jums nepatinka, kalbėti, jeigu jūs juos cenzūruojate, tai tik laiko klausimas, kada cenzūra atsigręš prie jus pačius“. 

      Zuby sako: „Aš daug keliavau po pasaulį, aš daug apvažiavau liberaliųjų bei demokratinių Vakarų šalių, bet ten žmonės bijo kalbėti tai, ką jie galvoja. Atrodo, kad Vakaruose laisvo žodžio koncepcija tapo pamiršta. Ir kai Elonas nusipirko Twitter, grupė žmonių labai išsigando, kad jų oponentai nebus cenzūruojami, ypač jei tie oponentai yra konservatyvių pažiūrų.“ 

      Elonas sako: „Manau, kad tiems žmonėms reiktų pasižiūrėti į veidrodį ir pagalvoti: o ko jūs norite? Norite cenzūros? Norite, kad nuo visuomenės būtų slepiama svarbi informacija netgi tada, kai ji yra legali? Jie iš tiesų nori išmušti visuomenę iš vėžių ir nori padaryti taip, kad žmonės nieko nežinotų. Tai amoralu. O situacija yra tokia, kad beveik visų socialinių tinklų ofisai yra įsikūrę San Franciske. O kairesnio,( t.y. labiau leftistinio) miesto nei San Franciskas nėra. Atvažiuokite į San Francisko centrą ir pamatysite kažką tokio tarp išprotėjusio Makso ir vaikščiojančių lavonų. Akivaizdu, kad mes nenorime, jog taip atrodytų visas pasaulis“. 

      Taigi Elonas siunčia linkėjimus visiems mūsų sisteminės nuomonės formuotojams ir sako, kad padarys viską, kad nei pasaulis, nei žmonių smegenys netaptų panašios į San Francisko miestą, kuriame siautėja išprotėję Maksai ir vaikščioja zombiai. Negaliu nuslėpti savo simpatijų Elonui Muskui. Ir ne todėl, kad jis turtingiausias planetos žmogus, bet todėl, kad jis jau tapo ramsčiu tiems, kurie pavargo nuo kasdien vis labiau kvailėjančio pasaulio ir pigių jorkšyrų amsėjimo. (Pasinaudodama proga prašau savo FB draugų ir sekėjų nebesiuntinėti man tų „amsėtojų“ nusišnekėjimų ir nusikiauksėjimų. Man jie neįdomūs ir aš neskiriu savo brangaus laiko jų dvasinių ligų anamnezių studijoms. Užjaučiu juos ir tiek... Neduokdie būti įkalintam tokiame ankštame proto kalėjime...)

      Na, o kai pažvelgiu į situaciją Lietuvoje..... Neįtikėtina, bet gyvendama Lietuvoje turiu naudotis VPN ryšiu, kad pati galėčiau rasti įvairiapusę informaciją ir pati galėčiau ją analizuoti bei vertinti, išvengdama informacinio zombio likimo. Jokioje kitoje Vakarų šalyje šis ryšys nereikalingas – visa informacija laisvai pasiekiama. Taigi Lietuvos piliečiai šiuo atžvilgiu pastatyti į vieną lygmenį su Rusijos piliečiais – pastarieji taip pat gyvena su VPN.

      Daug čia pas mus to neįtikėtino. Atrodo, kad sugrįžau į gūdų sovietmetį ir savo močiutės trobelę, kurioje susirinkę kaimiečiai priglausdavo ausis prie girgždančio radio imtuvo ir klausydavosi Amerikos balso iš Vašingtono. Tiesa, dabar kiti laikai, bet tik technologiniu, o ne žodžio laisvės atžvilgiu. Dabar nebereikia glausti ausies prie girgždančio radio imtuvo. Dabar yra Twitter, Telegram. O lietuvaičiai dar sukūrė puikią ir žodžio laisvę gerbiančią platformą 77.lt. Taigi visus, kurie nori išvengti informacinio zombio likimo, kviečiu ten. Kviečiu ir tuos, kurie jau pavargo nuo tų vieno smegenų vingio pagamintų produktų, tokių, kaip „esi vatnikas“, „varyk į Rusiją“ ar „kieno Krymas“. Minėtose platformose gausu adekvačių profilių, kur renkasi adekvatūs žmonės. Aišku, yra ir šlamšto, bet gi kur dar geriau galima praeiti kritinio mąstymo pamokas, nei tiesos paieškose ? Visa širdimi pritariu Elono Musko pozicijai, kad žmonės turi gauti visapusišką informaciją, o net tik tą, kurią, tarsi jorkšyrų apgraužtą kaulą, jiems numeta sisteminės nuomonės formuotojai.

      Aš esu Telegram ir 77.lt


      Skaityti komentarus

      Algirdas 2023 02 08 01:09

      Oi, oi, patirties daug, naudojasi VPN, o kas toks, iš tikrųjų, yra Muskas dar neperkando. Pagal jos rašytų straipsnių kiekį apie šį pašlemėką spėju, kad turi tikslą jį liaupsinti.

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai