°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      7 vyriausybės, įskaitant JAV ir JK, teigia, kad naujasis „Facebook“ šifravimo planas būtų palankus pedofilams

      Nuotrauka: The Independent nuotr.

      2020-10-17 08:00:00

      Didžioji Britanija bei kitos šalys kritikavo „Facebook“ dėl plano įvesti visišką pranešimų šifravimą. Jie  teigia, kad tai leistų pedofilams laisvai dalytis vaikų išnaudojimo medžiaga. Jau dabar yra žinoma milijonai tokių neteisėtos medžiagos dalijimosi atvejų technologijų milžinų platformose.

      JAV socialinės žiniasklaidos milžinė tapo dar vieno ginčo centru dėl savo kontraversiškos iniciatyvos, kuria neva siekiama apsaugoti milijardų žmonių, besinaudojančių „Facebook“, „Instagram“ ir „WhatsApp“, privatumą. Tokiems siūlymams griežtai oponuoja JK JAV bei kitos valstybės. Vyriausybės teigia, kad toks žingsnis paverstų socialinius tinklus saugiu prieglobsčiu pedofilams ir teroristams.

      Sekmadienį JK vidaus reikalų ministrė P. Patel dienraštyje  „The Sun“ pateikė smerkiantį komentarą, kuriame teigiama, kad „Facebook“ planas „ tik padės teroristams ir pedofilams“. Ji apkaltino technologijų milžiną, kad šis nesugeba sukurti „patikimos“ strategijos kovojant su vaikų seksualiniu išnaudojimu. Dėl šio pakeitimo būtų „beveik neįmanoma atkurti nusikalstamų pokalbių internete“, aiškino ji cituodama pareigūnus. P. Patel pavadino „Facebook“ argumentus „neįtikėtinais“ ir teigė, kad jie tiesiog nori „užmerkti akis“ dėl tokio „siaubingo elgesio“.

      Vis dėlto Londonas neapsiribojo vien tik britų žiniasklaidos nuomonėmis. Žvalgybos aljansas „The Five Eyes“, kurį sudaro penkios šalys - JK, JAV, Australija, Naujoji Zelandija ir Kanada, kartu su Indija ir Japonija išleido bendrą pareiškimą, kuriame iš esmės reikalaujama, kad „Facebook“ leistų saugos tarnyboms naudotis prieiga prie šifruotų pranešimų.

      „Technikos kompanijos turėtų pateikti savo šifruotų produktų ir paslaugų kūrimo mechanizmus taip, kad vyriausybės, turėdamos atitinkamą teisinę galią, galėtų gauti prieigą prie įskaitomo ir tinkamo formato duomenų“, - sakoma pranešime, kuriuo technologijų gigantas skatinamas rasti „abipusiai priimtiną“ alternatyvą, kuri tariamai apsaugotų ne tik žmonių privatumą, bet ir „visuomenės saugumą“.

      Apart jau užšifruoto „WhatsApp“ socialinio tinklo, „Facebook“ ketina visiškai užšifruoti susirašinėjimus  „Messenger” programoje, taip pat ir „Instagram Direct“. Šie planai buvo žinomi jau nuo 2019 metų. Toks pakeitimas galimai reikštų, kad niekas, išskyrus pranešimų siuntėją ir gavėją, negalėtų matyti ar modifikuoti siunčiamo turinio.

      Dar daugiau žibalo į ugnį papylė JAV Kongreso įkurta vaikų labdaros organizacija, kuri paskelbė duomenis, demonstruojančius, kad būtent „Facebook“ paskyrose yra 94 procentai visų atvejų, kai vaikų seksualinės prievartos medžiaga yra dalijamasi internetu. Iš beveik 17 milijonų pranešimų, susijusių su daugiau kaip 69 milijonų vaikų seksualinio išnaudojimo nuotraukų  ir vaizdo įrašų platinimu, daugiau nei 15,8 milijonų buvo pateikta „Facebook“ platformoje, skelbiama neseniai pateiktoje Nacionalinio dingusių ir išnaudojamų vaikų centro ataskaitoje.

      „Facebook“ iki šiol nereagavo į naujausią vyriausybių prašymų ir reikalavimų antplūdį. Vis dėlto, anksčiau, dar prieš planuojamus pokyčius, technologijų gigantas pažadėjo išnagrinėti vaikų apsaugos gerinimą savo tinkluose.

      „Facebook“ dar 2019 metų rudenį pateikti sprendimai visų pirma buvo skirti užkirsti kelią pedofilams susisiekti su potencialiomis aukomis. Šis planas apėmė daugybę naujų stebėjimo procedūrų, pavyzdžiui, asmens, norinčio susisiekti su nepažįstamais nepilnamečiais, žymėjimas ir privačiai bendraujančių asmenų amžiaus skirtumo analizavimas socialinėse platformose.

      Skaityti komentarus