°C
   2019 04 24 Trečiadienis

   Buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras: Ukraina bandė mus įtraukti į karą

   Nuotrauka: Sigmaras Gabrielis | spiegel.de

   2018-12-03 21:00:00
   2018-12-03 21:00:00

   Angela Merkel elgiasi teisingai, veikdama kaip tarpininkė tarp Ukrainos ir Rusijos, tačiau jos galimybės nėra beribės, sako buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis.

   Duodamas interviu Vokietijos televizijos kanalui N-TV jis pabrėžė, kad Vokietija dabar jokiu būdu neturėtų įsitraukti į karą - o Ukraina bandė tai padaryti. Siekdami išspręsti konfliktinę situaciją, Vakarai turi derėtis su Rusija - tik tokiu būdu regione gali būti nutraukti karo veiksmai, - įsitikinęs politikas.

   Buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis pasveikino Angelos Merkel pastangas tarpininkaujant naujame Rusijos ir Ukrainos konflikte, tačiau mano, kad jos galia nėra neribota. Todėl ateityje Vokietija turėtų aktyviai dalyvauti Saugumo taryboje, teigia Gabrielis.

   Interviu Vokietijos televizijos kanalui N-TV politikas pareiškė, kad jis labai susirūpinęs dėl situacijos Krymo regione. „Manau, kad jokiu būdu neturėtume leisti Ukrainai mus įtraukti į karą. Ukraina bandė tai padaryti“, - pabrėžė buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministerijos vadovas.

   Tuo pačiu jis pažymėjo, kad Rusijos vyriausybės veiksmai regione neatitinka tarptautinės teisės. „Taigi aš manau, kad teisingai elgiasi Vokietijos kanclerė, stengdamasi paskatinti abi šalis taikiems santykiams“, - sakė Gabrielis N-TV žurnalistui. „Tai bus gana sunku.“

   Kalbant apie tai, ką Angela Merkel gali iš tiesų pasiekti kaip tarpininkė, buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras citavo kaip pavyzdį praeities įvykius, kai kilo pavojus, kad karinė padėtis Ukrainos rytuose gali pablogėti. Tada Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Fransua Olandas (Francois Hollande) neleido konfliktui toliau plėtotis . „Taigi, tai įmanoma“, - sako Gabrielis. Tačiau, jo nuomone, kanclerė neturi priemonių  spaudimui daryti - ji gali tik apeliuoti į bendrą dalyvių supratingumą. „Ji tai daro. O derybos dabar yra svarbiausias dalykas, kurį turėtume akcentuoti“, - paaiškino politikas.

   Pasak TV kanalo, anksčiau buvo dažnai raginama sušvelninti sankcijas, siunčiant teigiamą signalą Maskvai. Pastarosiomis dienomis skamba siūlymai griežtinti sankcijas – tačiau kiek tikslingas toks žingsnis, kai kalbama apie Rusiją ir jos prezidentą? Šiuo klausimu Sigmaras Gabrielis N-TV pasakė , kad yra aišku viena: „konfliktas, kuris egzistavo pastaraisiais metais, jokiu būdu mums nepadės“. Šiuo atžvilgiu jis pats visada siūlė nukreipti JT taikos palaikymo misiją į Ukrainos rytus, o kariai turėtų būti ginkluoti. Jie turi veikti ryžtingai ir pasirūpinti, kad galiausiai ugnis būtų nutraukta, o visi sunkieji ginklai būtų pašalinti iš šio regiono.

   Gabrielio požiūriu, tai gali pradėti panaikinti sankcijas. Tačiau susitaikymo ir sunkiųjų ginklų pašalinimo nieko nebus. Atsakomybė tenka abiems šalims, taip pat pabrėžė buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras: negalima teigti, kad kalta tik viena iš jų.

   Po ilgų derybų Rusijos prezidentas patvirtino taikos palaikymo misijos idėją, bet sąlygos pasirodė pernelyg skirtingos. Jei Vokietija dabar taptų JT Saugumo tarybos nare, ji turi padaryti viską, kad būtų užtikrinta JT karių siuntimas į Ukrainos rytus, sakė Gabrielis. „Būtent to mums reikia skubiai:  veiksmais sumažinti agresiją“. Konflikto gilinimas nėra niekam naudingas, - įsitikinęs politikas.

   Jo nuomone, gerai, kad Donaldas Trumpas pritaria Vokietijos dalyvavimui sprendžiant Ukrainos krizę - tačiau tai susiję ir su tuo, kad „jis pats nenori įsitraukti į konfliktą“. Anksčiau buvo kitaip, prisiminė Gabrielis. Valdant Obamai JAV buvo bent jau suinteresuota dalyvauti sprendžiant šią problemą. „Rusija taip pat to tikisi“. Tuo tarpu dabar amerikiečiai nori atsiriboti nuo šios situacijos, tačiau atsakomybės perkėlimas nuo vienų kitiems nieko neduos, yra įsitikinęs buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministerijos  vadovas. „Vakarai, tiek europiečiai, tiek amerikiečiai, turėtų kalbėtis su Rusija, kad konfliktas baigtųsi“, - interviu N-TV sakė Sigmaras Gabrielis.

   Skaityti komentarus