°C
   2020 09 30 Trečiadienis

   D.Trumpas paskelbė Bahreino ir Izraelio „taikos susitarimą“

   Nuotrauka: Times of Israel nuotr.

   2020-09-15 09:00:00

   Prezidentas D.Trumpas penktadienį paskelbė, kad Bahreinas sutiko normalizuoti santykius su Izraeliu - tai dar vienas diplomatinis prezidento laimėjimas, pasiektas po praėjusį mėnesį įvykusio panašaus susitarimo su Jungtiniais Arabų Emyratais.

   „Tai tikrai yra kai kas ypatingo, labai, labai ypatingo“, - D.Trumpas kalbėjo Baltųjų rūmų ovaliajame kabinete, prognozuodamas, kad regionas „taps saugesnis ir klestės“ dėl šių diplomatinių žingsnių.

   „Anksčiau smėlyje telkšojo kraujo balos, tačiau dabar matysite, kad didžioji to smėlio dalis skendės ramybėje“, - sakė jis.

   Pagal oficialų trijų šalių pareiškimą, valstybės sutiko „užmegzti visaverčius diplomatinius santykius tarp Izraelio ir Bahreino karalystės“.

   „Tai istorinis proveržis siekiant taikos Viduriniuose Rytuose. Pradėjus tiesioginį dialogą ir ryšius tarp šių dviejų dinamiškų visuomenių ir pažangių ekonomikų, bus tęsiama teigiama Artimųjų Rytų transformacija ir padidinamas stabilumas, saugumas ir klestėjimas regione “, - teigiama pareiškime.

   Pareiškime taip pat rašoma, kad Izraelis patvirtino, jog visi musulmonai gali aplankyti Al Aqsa mečetę ir joje melstis, o kitos Jeruzalės šventosios vietos išliks atviros taikiems visų tikėjimų atstovams.


   Izraelio ir Bahreino vadovai taip pat gyrė D.Trumpą už „jo atsidavimą siekiant taikos regione,jo susitelkimą į bendrus iššūkius ir pragmatišką bei unikalų požiūrį, kurio jis ėmėsi suartindamas tautas“.

   Baltuosiuose rūmuose D.Trumpas atkreipė dėmesį į sandorio datą bei artėjančias 19-ąsias rugsėjo 11-osios išpuolių metines. „Negalėtų būti galingesnio atsako į rugsėjo 11 kilusią neapykantą, nei šis susitarimas“.

   Susitarimas buvo priimtas po praėjusį mėnesį vykusio panašaus JAE ir Izraelio susitarimo, kuriame taip pat tarpininkavo JAV. Penktadienio pranešime teigiama, kad Bahreinas priėmė D.Trumpo kvietimą prisijungti prie Izraelio ir JAE Baltuosiuose rūmuose vyksiančioje ceremonijoje, kurioje bus pasirašyta „istorinė taikos deklaracija.”

   Pagal susitarimą Bahreinas yra ketvirta arabų šalis po Egipto, Jordanijos ir JAE, palaikanti visavertiškus diplomatinius ryšius su Izraeliu. Kitos arabų tautos, kurios, manoma, taip pat sieks atkurti diplomatinius ryšius su Izraeliu, yra Omanas ir Sudanas.

   Pokalbyje su žurnalistais Baltųjų rūmų patarėjas Jaredas Kushneris teigė, kad Izraeliui prireikė 72 metų, kad jis sudarytų du pirmuosius taikos susitarimus, o per paskutines 29 dienas jų buvo dar du. Jis apibūdino tai kaip ženklą, kad regionas keičiasi.

   „Mes matome naująją Viduriniųjų Rytų pradžią, o prezidentas neabejotinai užsitikrino aljansus ir partnerius, bandydamas įgyvendinti šį bendradarbiavimą“, - sakė jis.

   Toliau jis kalbėjo, kad D.Trumpas „veikia iš jėgos pozicijos“, atkreipdamas dėmesį į raudonosios linijos vykdymą Sirijoje po cheminio išpuolio, „maksimalaus spaudimo“ kampaniją prieš Iraną ir JAV ambasados perkėlimą į Jeruzalę.

   Paskutinė diplomatinė Baltųjų rūmų pergalė įvyko praėjus savaitei po to, kai D.Trumpas prižiūrėjo Serbijos ir Kosovo susitarimo pasirašymą. Susitarimas skirtas normalizuoti šių dviejų šalių ekonominius santykius.

   Šio susitarimo metu Kosovas taip pat pripažino Izraelį ir Serbiją, bei sutiko perkelti savo ambasadą į Jeruzalę. JAV tai padarė dar 2017 m.

   Skaityti komentarus