°C
   2022 08 15 Pirmadienis

   D. Trumpas perspėja, kad artėja kai kas blogesnio nei recesija

   Nuotrauka: Getty Images nuotr.

   2022-08-02 10:00:00

   Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas perspėjo, kad Amerikos ekonomikos laukia didesnės nelaimės nei recesija. Jo pastabos buvo paskelbtos prieš pat vyriausybės paskelbtą statistiką, kuri antrą ketvirtį iš eilės parodė neigiamą BVP, tai yra - nuosmukį.

   „Ten, kur mes einame dabar, gali būti labai bloga vieta, – praėjusią savaitę per mitingą Arizonoje sakė D. Trumpas. - Turime sutvarkyti šį veiksmą, turime išjudinti šią šalį, kitaip turėsime rimtų problemų.“

   Buvęs prezidentas išskyrė amerikiečių realaus darbo užmokesčio žlugimą, istoriškai smukusį darbo jėgos aktyvumo rodiklį ir demokratų pastangas priimti naująjį žaliąjį kursą, kuris, jo teigimu, sužlugdys ekonomikos augimą.

   „Recesija yra gražus žodis. Mes turėsime daug didesnę problemą nei recesija. Turėsime depresiją“, – sakė buvęs prezidentas.

   D. Trumpas tai pasakė keletą dienų prieš Ekonominės analizės biuro (BEA) paskelbimo duomenis, rodančius, kad realusis JAV BVP per antrąjį ketvirtį sumažėjo 0,9 procento per metus, kai pirmąjį ketvirtį sumažėjo 1,6 procento.

   Du ketvirčiai iš eilės neigiamo BVP augimo yra įprastas nuosmukio apibrėžimas, nors nuosmukį JAV oficialiai paskelbė Nacionalinio ekonominių tyrimų biuro (NBER) ekonomistų komitetas, naudodamas platesnį apibrėžimą nei dviejų ketvirčių taisyklė.

   Teksaso viešosios politikos fondo vyriausiasis ekonomistas Vance‘as Ginnas interviu NTD sakė: „Manau, kad tai tikrai nuosmukis, kurį dabar patiriame dėl blogos politikos.“

   Savo pastabose D. Trumpas taip pat atkreipė dėmesį į prezidento Joe Bideno elgesį su ekonomika, kaltindamas jį dėl sparčiai didėjančios infliacijos: „Bidenas sukūrė blogiausią infliaciją per 47 metus. Ji oficialiai siekia 9,1 proc., bet tikrasis skaičius yra daug, daug didesnis.“ Nors buvęs prezidentas nepateikė savo paties tikrojo infliacijos įvertinimo, ekonomisto Johno Williamso sukurtas alternatyvus infliacijos matuoklis, apskaičiuotas pagal tą pačią metodiką, kurią devintajame dešimtmetyje naudojo JAV vyriausybė, rodo, kad šis rodiklis yra 17,3 proc., aukščiausias per 75 metus.

   D. Trumpas taip pat sakė, kad nuolat aukšta infliacija kartu su ekonomikos lėtėjimu pastatė šalį ant niokojančios stagfliacijos slenksčio, kuris yra spartėjančių kainų ir lėtėjančio ekonomikos augimo derinys.

   Infliacija „visą laiką kyla“, sakė D. Trumpas ir pridūrė, kad tai „šeimoms kainuoja beveik 6000 USD per metus, daugiau nei bet koks kada nors pasiūlytas mokesčių padidinimas“.

   Pirmąjį D. Trumpo kadencijos mėnesį - 2017 m. vasarį - pagrindinis vartotojų kainų indekso (VKI) metinis infliacijos rodiklis siekė 2,8 proc. Nors VKI matas jo kadencijos metu svyravo, didžiausias kada nors pasiektas rodiklis buvo 2,9 procento 2018 m. liepos mėn., o paskutinį jo kadencijos mėnesį, 2021 m. sausį, infliacija siekė 1,4 procento.

   Valdant J. Bidenui, infliacija nuolat augo ir 2022 m. birželį, palyginti su 2021 m. birželio mėn., pakilo 9,1 procento, o tai nematyta daugiau nei 40 metų.

   Darbo statistikos biuro duomenimis, sparčiai didėjančios energijos kainos buvo vienas iš pagrindinių infliaciją skatinančių veiksnių, sudarančių maždaug pusę bendros infliacijos.

   D. Trumpas taip pat apkaltino J. Bideną dėl benzino kainų kilimo. Pradėjęs eiti pareigas, J. Bidenas ėmėsi daugybės vykdomųjų veiksmų, nukreiptų į naftos pramonę, įskaitant „Keystone XL“ dujotiekio leidimo atšaukimą, naujų naftos ir dujų gręžimo nuomos sutarčių federalinėse žemėse ir vandenyse sustabdymą ir kai kurių agentūrų iškastinio kuro subsidijų nutraukimą.

   Benzino kaina JAV dabar yra maždaug dvigubai didesnė nei tada, kai J. Bidenas pradėjo eiti pareigas, o prezidentas dėl to kaltina įvairius veiksnius, įskaitant naftos perdirbimo pajėgumų trūkumą, karą Ukrainoje ir įmonių godumą. Siekdamas sumažinti kuro kainas, J. Bidenas paragino JAV naftos perdirbimo gamyklas didinti gavybą ir paskatino OPEC pumpuoti daugiau naftos.

   Savo kalboje D. Trumpas teigė, kad tai prilygsta išmaldos prašymui: „Mes turime daugiau skysto aukso po kojomis nei bet kuri kita pasaulio šalis. Naujasis žaliasis susitarimas sunaikins mus. Vos prieš dvejus metus buvome energetiškai nepriklausomi. Jungtinės Valstijos dabar yra energijos elgetos.“

   Šaltinis

   Skaityti komentarus