°C
      2024 04 23 Antradienis

      D. Trumpo kova su neoliberalais tik prasideda

      Nuotrauka: Time Magazine nuotr.

      2019-07-10 08:00:00

      Amerikos koledžai anksčiau didžiuodavosi žodžio laisve ir požiūrių gausa. Tai vienintelis būdas kažko išmokti, bent jau taip manoma. Jums tektų nusigauti į Viduramžius tam, kad rastumėte žmonių, kurie prieštarautų. Tačiau tamsieji amžiai sugrįžo, koledžuose įvedami žodžio apribojimai, įtūžusios kairiųjų pažiūrų studentų minios bei fakultetai atsisako atvirų pokalbių.

      Prezidentas Donaldas Trumpas žengė didelį žingsnį tam, kad sustabdytų šią beprotybę ir pasakė vieną svarbiausių savo prezidentavimo kalbų.

      D. Trumpas pasirašė įsakymą įgalinti federalinio finansavimo draudimą koledžams, kurie slopina studentų žodžio laisvę. Studentai, kurie reiškė konservatyvias idėjas, statė kryžius abortuotiems vaikams ar dalino Valentino dienos atvirukus su užrašu „Jėzus tave myli“ buvo sugėdinti ar išsiųsti į žodžio laisvės zonas.

      Tai baigėsi, sakė D. Trumpas. Federalinė vyriausybė universitetams dalina milijardus; geriausios įstaigos gauna milijardus. Tai baigsis, teigė jis, jei jie nepaisys žodžio laisvės.

      Tam, kad jo žodžiai nepasirodytų it tuščios kalbos, jis pasikvietė šveitimo sekretorę Betsy DeVos bei sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų (HHS) sekretorių Alex Azar. Švietimo departamentas atsakingas už studentų paskolų programą, tačiau didžioji dalis pinigų, kurią valdžia skiria aukštajam mokslui atkeliauja iš HHS.

      Kairiųjų pažiūrų šalininkai bus pasipiktinę tokiu prezidento ėjimu. Prieš 50 metų tai buvo tie patys žmonės, kurie kovojo už žodžio laisvę, kai profesoriai turėjo pasirašyti ištikimybės priesaikas. Jie teigė, jog tai nusižengimas pirmajam pakeitimui. Tačiau kai barikadų pusės apsimaino vaidmenimis, kai tie patys žmonės tapo dekanais ar profesoriais, jie nebenori klausytis konservatyvių idėjų.

      Turbūt ilgai laukti nereikės, kai jie ims kalbėti, kad D. Trumpo įstatymas prieštarauja pirmajam pakeitimui ir jei skirtume daugiau laiko, suvoktume, kad pirmasis pakeitimas iš tikrųjų draudžia žodžio laisvę.

      D. Trumpas teigė, kad naujas įstatymas tėra pirmas žingsnis. Ateityje jis planuoja visiems laikams užbaigti korumpuotus mainus, kurie vyksta šių laikų universitetuose.

      Ankstesnė universitetų administracija prižiūrėjo profesorius ir atleisdavo nusižengusiuosius. Šiandien mainai, deja, vyksta tokia forma: Jūs leidžiate mums išsimokėti milijono dolerių algas, pasakoja koledžo prezidentai, o mes jums netrukdome. Mokykite, ką tik norite ir neleiskite atakuoti konservatorių, visa kita mums vis tiek.

      Skirtumas tas, kad tai nebesitęs, jei atsiras finansinė bausmė už politinių bei religinių įsitikinimų slopinimą koledžuose.

      Neseniai į viešumą iškilo skandalai, kur tėvai ryždavosi mokėti dideles sumas pinigų tam, kad jų vaikai patektų į gerą koledžą. Tai turėtų išsklaidyti visas abejones, jog akademinei šviesuomenei nerūpi piniginė nauda. Tiesa ta, kad niekas taip netrokšta pinigų kaip koledžo administracija, tad galite neabejoti, jog jie Trumpo kalbos klausėsi ištempę ausis.

      Kas žino, galbūt koledžų prezidentai suvoks, kad atėjo metas pasisakyti ir įvesti šiek tiek intelektualinės įvairovės tarp fakultetų. Liberalių pažiūrų skriaudėjai jaučiasi laisvai galintis žeminti konservatyvių pažiūrų studentus tik todėl, kad jie niekada nestotų į konservatyvų koledžą. Jei jie stotų, tai susidurtų su kur kas mažesniu ekstremizmu.

      D. Trumpas pabrėžė, kad šiuo metu studentų skolos siekia 1 trilijoną JAV dolerių, kur 43 mln. žmonių yra skolingi maždaug po 35,000 JAV dolerių. Kai kurie studentai yra prasiskolinę net 200,000 JAV dolerių ir niekada nesugebės grąžinti skolos. Universitetai priėmė federalinės paskolos programą ir pasinaudojo ja kaip pasiteisinimu pakelti mokestį už mokslus ir tuomet suteikė studentams galimybę į socialiai teisingą švietimą, kuris juos pavers bedarbiais.

      D. Trumpas teigė, kad jis nori išgelbėti gerai besimokančius studentus nuo vergystės, norint grąžinti skolas. Kaip tai padaryt? Šiuo metu studentai negali atsikratyti paskolų net tuo atveju, jei bankrutuoja ir ta turi keistis. Be to, D. Trumpas nori, jog koledžai apmokėtų tam tikrą dalį sumos. „Jie turi turėti odą šiame žaidime“,- sakė jis. Jiems turi rūpėti tai, kad jų studentai būtų įdarbinti.

      Tai nepakenks universitetams, kur mokestis už mokslu yra mažas, o studentai gauna darbus. Bendruomeniniai koledžai bei valstybinės mokyklos – jie nebus paveikti. Tuo tarpu tos mokyklos, kur mokestis už mokslus yra didelis, kur vykdomas socialinis teisingumas ir studentai galiausiai negeba susirasti darbo, turės sumokėti atitinkamą kainą.

      Skaityti komentarus