°C
      2024 12 26 Ketvirtadienis

      Istorinį Putino ir Xi susitikimą vainikavo net 14 susitarimų

      Nuotrauka: sputnik.com nuotr.

      Autorius: minfo.lt informacija
      2023-03-23 15:00:00

      Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir jo svečias iš Kinijos Xi Jinpingas pasirašė daugiau nei dešimt dokumentų dėl glaudesnio bendradarbiavimo įvairiose srityse: nuo prekybos ir pramonės iki mokslo bei kariuomenės. Abu lyderiai taip pat palietė taikos Ukrainoje perspektyvas.

      „Tai pavyzdys, kaip pasaulinės galios, kurios yra nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės ir turi ypatingą atsakomybę už stabilumo ir saugumo palaikymą planetoje, turėtų sąveikauti“, – sakė Putinas per iškilmingą vakarienę po kelias valandas trukusių derybų.

      Savo tostu Rusijos prezidentas citavo „I Ching“ („Permainų knygą“), sakydamas, kad Rusijos ir Kinijos žmonės turi „bendrą sielą“ ir bendromis jėgomis gali įveikti bet kokias kliūtis. (Knyga „I Ching“ parašyta prieš maždaug tris tūkstančius metų, - red. past.)

      Po derybų kalbėdamas su žurnalistais Putinas pareiškė, kad Kinijos ir Rusijos santykiai yra „aukščiausias istorijos taškas“, o prekybinis ir ekonominis bendradarbiavimas yra abiejų vyriausybių prioritetas.

      Kinijos prekyba su Rusija pasiekė rekordinį lygį 2022 m. ir išaugo 30%, Vakarams įvedus Maskvai embargą. Dvišalė prekyba šiais metais, spėjama, sieks per 200 mlrd. USD, nors du trečdaliai jos buvo išreikšta juaniais ir rubliais, abiem šalims bandant tolti nuo dolerio.

      Putinas pritarė juanio naudojimui prekybos atsiskaitymuose su kitomis Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos šalimis.

      Xi ir Putinas taip pat aptarė prekybos masto didinimą, tolesnę logistikos ir tarpvalstybinės infrastruktūros plėtrą, bendradarbiavimo žemės ūkio srityje plėtrą, siekiant užtikrinti abiejų šalių aprūpinimą maistu, ir bendradarbiavimo gerinimą keičiantis energija, mineralais, metalais ir chemijos produktais. Kinija ir Rusija įsipareigojo plėsti bendradarbiavimą technologijų, informacinių technologijų ir dirbtinio intelekto srityse.

      „Prisijungusios prie mūsų turtingo mokslinio potencialo ir gamybos pajėgumų, Rusija ir Kinija gali tapti pasaulio lyderėmis informacinių technologijų, tinklų saugumo ir dirbtinio intelekto srityse“, – žurnalistams sakė Putinas.

      Putinas apibūdino Rusijos ir Kinijos santykius kaip skirtingus nuo karinių ir politinių aljansų, susiformavusių Šaltojo karo metu, sakydamas, kad jie „yra pranašesni ir nėra konfrontacinio pobūdžio“.

      Maskva ir Pekinas susitarė „reguliariai vykdyti bendrus jūrų ir oro patruliavimus bei bendras pratybas“, plėtoti karinius mainus ir bendradarbiavimą naudojant visus turimus dvišalius mechanizmus, didinti ginkluotųjų pajėgų tarpusavio pasitikėjimą.

      Santykių su Rusija puoselėjimas yra „strateginis pasirinkimas, kurį Kinija padarė remdamasi savo esminiais interesais ir vyraujančiomis pasaulio tendencijomis“, pirmadienį po pirmojo susitikimų turo sakė Xi, paaiškindamas, kad abi šalys yra įsipareigojusios kurti "daugiapolį pasaulį".

      Rusijos prezidentas gyrė praėjusį mėnesį Kinijos pasiūlytą taikos planą, sakydamas, kad daugelis jo elementų „gali būti laikomi taikaus susitarimo pagrindu, kai jie bus tam pasiruošę Vakaruose ir Kijeve“.

      Tačiau Putinas pabrėžė, kad nei Ukraina, nei jos rėmėjai Vakaruose šiuo metu nėra pasirengę diskutuoti apie taiką. Baltųjų rūmų ir JAV Valstybės departamento atstovai šią savaitę pasisakė prieš bet kokias paliaubas Ukrainoje, tebesitęsiant Rusijos kariuomenės atakoms prieš civilius ir civilinius objektus.
      „Mes visada už taiką ir dialogą ir tvirtai stovime teisingoje istorijos pusėje“, – sakė Xi.

      Kaip žinoma, Xi pirmadienį atvyko į Maskvą trijų dienų vizito. Iki antradienio vakaro viršūnių susitikimo metu iš viso buvo parengta net 14 pareiškimų, protokolų, memorandumų ir susitarimų.

      Dviejuose bendruose pareiškimuose Rusija ir Kinija įsipareigojo „pagilinti visapusės partnerystės ir strateginės sąveikos santykius įžengiant į naują erą“ ir iki 2030 m. sukurti plėtros planą pagrindinėms ekonominio bendradarbiavimo sritims.

      Mokslo ministerijos pasirašė protokolą dėl bendradarbiavimo stiprinimo „fundamentaliųjų mokslinių tyrimų“ srityje, o kitu protokolu buvo nustatytas reguliarių prezidentų susitikimų mechanizmas.

      Maskvos ir Pekino vyriausybės susitarė bendradarbiauti kuriant bendras televizijos programas, o Rusijos visuomeninis transliuotojas VGTRK ir „China Media Group“ pasirašė bendradarbiavimo memorandumą. Valstybinės naujienų agentūros „Tass“ ir „Xinhua“ taip pat sutiko keistis informacija.

      Šeši papildomi susitarimo memorandumai buvo susiję su prekyba, miškininkyste, žemės ūkiu, vartotojų apsauga ir infrastruktūra Rusijos Tolimuosiuose Rytuose. „Rosatom“ ir Kinijos atominės energijos agentūra susitarė dėl „išsamios ilgalaikio bendradarbiavimo programos greitųjų neutroninių reaktorių ir branduolinio kuro ciklo uždarymo srityje“.

      Prieš Xi kelionę ir Putinas paskelbė savo straipsnius atitinkamuose savo šalių laikraščiuose. Kinijos prezidentas taip pat pakvietė Putiną vėliau šiais metais apsilankyti Pekine, kur vyks trečiasis tarptautinio bendradarbiavimo iniciatyvos "Juosta ir kelias" forumas.

      Šaltinis

      Skaityti komentarus