°C
      2024 11 10 Sekmadienis

      J. Kedmi: „Kaip M. Gorbačiovas įvykdė patį baisiausią nusikaltimą prieš Rusijos saugumą“

      Nuotrauka: J. Kedmi | Politecpert.net nuotr.

      2018-11-11 19:00:00

      Remiantis susitarimu, Sovietų Sąjunga sunaikino savo raketas, amerikiečiai taip pat sunaikino, tačiau šiame susitarime buvo vienas povandeninis akmuo.

      Pasirašydamas šį susitarimą, iš tikrųjų, M. Gorbačiovas padarė patį baisiausią nusikaltimą  Sovietų Sąjungos saugumui. Buvo pasakyta, kad raketos priklauso antžeminių raketų grupei. Kadangi sovietų armija buvo sausumos armija, o amerikiečių armija - laivynas, amerikiečiai ir toliau tęsė jūrinių raketų dislokavimą. Viena iš labiausiai žinomų tokių sparnuotųjų raketų yra Tomahawk. Skrenda iki 2500 kilometrų.

      Sovietų Sąjunga neturėjo laivyno, o dešimtajame dešimtmetyje ir visai nieko nebuvo.  JAV tikslas buvo štai  toks: pasirašydamos šį susitarimą, jos galės pasiekti absoliutų karinį pranašumą prieš Sovietų Sąjungą ar vėliau Rusiją, kuris, jų nuomone, beveik pasiektas 2000 metų pradžioje būtent dėl aukščiau minimų jūrų bazių raketų.

      Susitarimas buvo pasirašytas tik tarp Sovietų Sąjungos ir Jungtinių Valstijų. Bet 2000-iais staiga viskas pasikeitė. Remdamiesi tuo, kad atsirado toks pranašumas, 2002 m. amerikiečiai parengė, o 2005 m. priėmė vieningo bendro puolimo strategiją.

      Pagal šią strategiją, prieš Rusiją per valandą galima buvo pasiųsti 6000 jūros ir oro bazėse esančių sparnuotųjų Tomahawk raketų. 6000 tokių raketų turėjo sunaikinti beveik 90% Rusijos priešraketinės gynybos sistemos.  Tuomet Rusija turėtų pasirinkti: tęsti kovą ar pasiduoti.  O pasirinkimas juk aiškus, kai sugriauta visa priešraketinė gynybos sistema.

      Panašu, kad Rusija tai ne tik pastebėjo, bet ir pradėjo planuoti savo reakciją, tinkančią tokiam atvejui. Ir šiandien situacija visiškai kitokia.

      Rusija, įvertino, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose pagrindinė šių raketų bazė turi būti jūrų platformose. Iš esmės, fregatose ir povandeniniuose laivuose. Ir tik mažesnė jų dalis yra orlaiviuose. Tomahawk gali būti leidžiamos ir iš  orlaivių. Rusija sukūrė Kalibrą. Kalibras yra sparnuotosios raketos, šiek tiek geresnės nei Tomahawk. Jos greitesnės, geresnio manevringumo. Kalbant apie kitas savybes, jos yra beveik tokios pačios.

      Vienintelis dalykas, kad jos daug kartų pigesnės nei amerikietiškos. Bet Kalibras, kaip Tomahawk, yra jūrinė raketa. Ir čia Rusija panaudojo pranašumą, kurio neturėjo JAV. Jungtinės Valstijos yra jūrinė valstybė, jų laivai yra dideli. Visi Jungtinių Amerikos Valstijų laivai turi plaukti vandenynu, todėl jie yra labai dideli.

      Rusija patalpino Kalibrus į nedidelius laivelius. Ji pagamino mažus laivus, kurie veikia pakrantės zonoje. Ir tokiu būdu staiga šiandien situacija yra štai  kokia. Mažas laivas, ant kurio yra 12 įrenginių, plaukia Ladoga ežere. Labai ramiai galima iš jo šaudyti į taikinius, kurie yra už 2600 km. Štai jei raketos būtų ant kranto, šaudyti nebūtų galima.  Tas pats laivas gali praplaukti bet kuria upe. Tai reiškia, kad Rusija apėjo susitarimą jo nepažeisdama. Labai paprasta. Rusija turi šias upių raketas, kurių amerikiečiai neturi ir negali turėti. Ir tada amerikiečiai suprato, kad jiems kyla problema.  Jie suprato, kad pralaimi. Tai reiškia, kad Rusijoje praktiškai yra raketos, kurios gali būti naudojamos kaip vidutinės klasės raketos, tačiau sutartis lieka nepažeista.

      Ir tuomet įvyko dar du dalykai. Kai amerikiečiai pradėjo avantiūrą su Ukraina, be dūmų, visos tos suirutės  ir melo, kilusio dėl Ukrainos, demokratijos ir kitų dalykų, amerikiečiai turėjo praktinį tikslą. Sevastopolis ir amerikietiški laivai prie Krymo. O ten sparnuotosios Tomahawk ir jų galimas atstumas iki Omsko.

      Bet Rusijoje taip pat moka skaičiuoti, jie taip pat gali suprasti, kokie atstumai kur yra. Ir todėl, visa tai, kas atsitiko su Krymu Sevastopolyje, buvo problema. Juodoji jūra, Sevastopolis. Kurios šalies bazė bus Krymas ir Sevastopolis: Rusijos ar JAV? Jei amerikiečių, tai būtų beveik garantuotas mirties nuosprendis Rusijai.

      Ir po to, kai visi amerikiečių planai staiga apsivertė aukštyn kojomis, o Sevastopolis pavirto tikra Rusijos laivyno baze, Rusija žengė dar vieną žingsnį. Šis žingsnis buvo Tartus, Sirija. Rusijos eskadrilė rytinėje Viduržemio jūros pakrantėje neutralizavo Amerikos laivynui  galimybę atidengti  ugnį į Rusiją iš šio karo operacijų teatro. Amerikos laivynas turėjo judėti toliau į vakarus. Tai reiškia, kad jo atstumas nuo tikslo Rusijoje ir sugebėjimas ją įveikti smarkiai sumažėjo.

       

      Skaityti komentarus