°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Japonijos leidinys „Shūkan Gendai“: V. Putinas suvienys Eurazijos valstybes

      Nuotrauka: RIA

      2021-10-13 11:00:00

      Kaip teigia Japonijos savaitraštis „Shūkan Gendai“ (jap. „Šiuolaikinis savaitraštis“), tampame Čingischano imperijos atgimimo liudininkais. Taip manyti leidžia ŠBO (Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos) viršūnių susitikimo rezultatai: Rusija ketina suvienyti Eurazijos valstybes. 

      Du dešimtmečius veikianti ŠBO vienija pagrindines Eurazijos valstybes, o pagrindiniu smuiku griežia Rusija ir Kinija. ŠBO viršūnių susitikime Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pareiškė, kad ŠBO yra vienas įtakingiausių centrų daugiapoliarinėje pasaulio struktūroje.

      Karinį saugumą ŠBO užtikrina 1992 metais įkurtas karinis aljansas KSSO (Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija), kuriam priklauso Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija ir Rusija, stebėtojo teisėmis – Afganistanas ir Serbija, kandidato teisėmis – Iranas. Kai kurios minėtų valstybių yra ir ŠBO narės.

      V. Putinas pabrėžia, kad kuriama Didžioji Eurazijos partnerystė, kurioje dalyvaus ŠBO, ASEAN, Eurazijos ekonominės sąjungos ir Kinijos iniciatyvos „Viena juosta – vienas kelias“ valstybės narės. Šios naujos partnerystės koncepcija minima Dušanbės deklaracijoje, pasirašytoje 2021 metų rugsėjo 17 dieną. Nors jos kalba primena sovietinius laikus, tačiau pati mintis – įdomi ir grandiozinė. Tai – būdas V. Putinui padidinti savo įtaką Eurazijoje kartu su Kinija.

      Taip pat tai – galimybė Rusija susilpninti Vakarų poveikį Eurazijos valstybėse, be to, tai leis globoti besivystančią Vidurinę Aziją. Trečias dalykas, - Irano ir kitų ŠBO narių dėka bus kontroliuojamos Afganistano sienos. Ir dar vienas svarbus dalykas: daugiapoliarė pasaulio tvarka, kitaip tariant, - priešnuodis JAV vienpoliariam pasaulio valdymui.

      Tačiau ŠBO neketina tapti viršvalstybine organizacija, kokia yra Europos Sąjunga, nes tarp ŠBO deklaruojamų vertybių yra ir nesikišimas į valstybių vidaus reikalus.

      Japonijai ŠBO – potenciali grėsmė, nes ši organizacija, kaip ir Japonija bei JAV, turi karinę jūrų galią. Svarstant ŠBO ateities galimybes, reikia nepamiršti ir kadaise buvusių Kinijos ir Rusijos nesutarimų dėl sienų. Tokiu būdu, Japonijai gali tekti sustiprinti partnerystę su AUKUS aljansu, į kurį įeina Australija, Jungtinė Karalystė ir JAV.

      Šaltinis 

      Skaityti komentarus