°C
      2024 04 27 Šeštadienis

      JAV opioidų epidemijos kaina? Ne tik milijardai dolerių, bet ir milijonai gyvybių

      Nuotrauka: Pixabay

      2018-02-09 21:09:00

      Po ilgo bylinėjimosi 4 kompanijos buvo pripažintos kaltomis ir turėjo išmokėti 200 milijardų dolerių

      Šiuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose siaučia opioidų epidemija, kurios kaina yra ne tik milijardai dolerių, bet ir milijonai gyvybių. Opioidai, tai – stiprią priklausomybę sukeliančių narkotinių medžiagų grupė, dėl kurių perdozavimo 2016-aisiais JAV kasdien žuvo po 116 žmonių ir skaičiuojama, kad ši epidemija valstybei kainavo 504 milijardus dolerių. Jungtinių Valstijų sveikatos departamentas tais pačiais metais užregistravo net 2,1 milijoną mirčių dėl neteisingo receptinių opioidų nuo skausmo vartojimo pirmą kartą.

      Vis daugiau miestų ir valstijų ir politikų įsitraukia į kovą su šia visuomenę griaunančia epidemija.  JAV jau kurį laiką veikia nacionalinė kampanija siekianti priversti receptinių opioidų gamintojus bei platintojus taip pat prisiimti dalį atsakomybės dėl epidemijos pasėkmių JAV sveikatos politikai ir ekonomikai. Šių metų sausį prisidėdamas prie šios kampanijos Niujorko miesto (angl. New York City) meras Bill de Blasio pranešė, kad miestas ėmėsi teisinių veiksmų prieš receptinius opioidus platinančias ar gaminančias kompanijas, kaltindamas jas tiesiogiai prisidėjus prie šios nebekontroliuojamos opiodų epidemijos.

      Miesto ieškinyje nurodoma, kad receptinių opiodų verslą plėtojančios kompanijos tikslingai klaidino visuomenę. Gamintojai netinkamai reklamuodami ir pristatydami savo produktus, lemė neteisingą požiūrį apie šių vaistų nešamą naudą ir galimus pavojus, o įvairūs platintojai jais perpildė rinką. Pateiktuose dokumentuose minimos žinomos farmacijos atstovės: Purdue Pharma, Teva, Cephalon, Johnson & Johnson, Janssen, Endo, Allergan, Watson ir įvairios dukterinės kompanijos. Visos jos yra kaltinamos tiesiogiai prisidėjus prie šios krizės ir sukėlus milijardais skaičiuojamą žalą Niujorko miestui.

      Pats Meras Bill de Blasio tai vadina nacionaline tragedija ir teigia, kad laikas skelbti karą visoms rinką valdančioms farmacijos gigantėms, o toks verslo modelis turi būti lyginamas su nusikaltimu žmonijai.

      Niujorkas nėra vienintėlis ar pirmasis miestas JAV pradėjęs šią kovą. Pirmasis panašų ieškinį 2014-aisiais pateikė Čikagos miestas ir jo procesas jau paskutiniuose etapuose. O šiuo metu JAV prasidėjo bylinėjimųsi banga, kuri įtraukia vis daugiau valstijų į kovą dėl šios nekontroliuojamai augančios epidemijos pabaigos. Oklahoma teisminį procesą pradėjo 2017 metų vasarą. Kartu su Niujorku šį sausį panašių veiksmų ėmėsi Filadelfija, Delavero valstija.

      Meras B. de Blasio ir jo komanda šią kovą lygina su kita, vykusia devyniadešimtųjų pabaigoje. Kai valstybės pareigūnai ir institucijos iškėlė ieškinį didžiosioms tabako kompanijoms. Po ilgo bylinėjimosi 4 kompanijos buvo pripažintos kaltomis ir turėjo išmokėti 200 milijardų dolerių, kuriuos gavusios bylą laimėjusios institucijos panaudojo medicininėms išlaidoms dengti bei rūkymo prevencijos JAV programoms remti.  To paties teisminio proceso metu, 1998-ais metais, buvo priimtas susitarimas, kuris privertė visas tabako kompanijas nedelsiant imtis veiksmų keičiant marketingo strategiją, kuri pirkėjui aiškiai nurodytų jų produktų keliamą žalą. Tad bylinėjantis su farmacijos verslo atstovais tikimasi panašių rezultatų.

      Ne vienerius metus savo ataskaitose JAV vyriausybė skelbia, kad piktnaudžiavimas opioidinėmis medžiagomis šiuo metu yra viena didžiausių visuomenės sveikatos problemų, kasmet nusinešanti milijonus gyvybių. Valstijos viena po kitos teikia ieškinius, imasi teisinių veiksmų ribojančių farmacijos kompanijų veiklą, o ankstenė patirtis panašiose bylose rodo kad laimėti galima. Nors mažiausiai dvi Niujorko kaltinamoskompanijos -  Janssen and Purdue Pharma  - jau panigė joms metamus kaltinimus, tad šis bylinėjimasis gali trukti labai ilgai iki bus pasiekta reali nauda. Vis dėlto, tai svarbus žingsnis pirmyn.

      Skaityti komentarus