°C
      2024 04 26 Penktadienis

      JT vadovas ragina žmoniją liautis kariavus su gamta

      Nuotrauka: BNS nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2019-12-01 19:00:00

      Pražūtingas globalinio atšilimo poveikis, jau keliantis grėsmę žmonijai, yra puolamos gamtos atkirtis, sekmadienį, svarbios klimato kaitos konferencijos išvakarėse, pareiškė JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas).

      Pirmadienį Madride prasidės 12 dienų Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencija COP25. Joje dalyvaus 196 šalių atstovai. 

      „Daugelį dešimtmečių žmonija kariavo su planeta, o dabar planeta duoda atkirtį“, – pabrėžė A. Guterresas ir sukritikavo „visiškai neadekvačias“ kai kurių didžiausių pasaulio ekonomikų pastangas sumažinti anglies dioksido išmetimą.

      „Privalome nutraukti karą prieš gamtą, ir mokslas sako, kad galime tai padaryti“, – sakė jis. 

      A. Guterresas atkreipė dėmesį į po kelių dienų pasirodysiančią JT ataskaitą, patvirtinančią, kad pastarieji penkeri metai buvo patys šilčiausi nuo tada, kai oro temperatūra pradėta registruoti. 2019-ieji greičiausiai bus antri pagal šiltumą. 

      „Su klimatu susijusios nelaimės tampa vis dažnesnės, pražūtingesnės ir vis labiau griaunančios“, – sakė JT vadovas.

      Kasmet nuo oro taršos, siejamos su klimato kaita, miršta septyni milijonai žmonių, pažymėjo jis ir pridūrė, kad kyla pavojus žmonių sveikatai ir maisto saugumui. 

      JT vadovas konkrečių valstybių neįvardijo, tačiau jo žodžiai buvo aiškiai skirti saujelei šalių, kurioms tenka daugiau kaip pusę viso pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo.

      JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pradėjo procesą, kurio metu Amerika iki metų pabaigos pasitrauks iš Paryžiaus klimato kaitos susitarimo, o kitos pagrindinės teršėjos – Kinija, Indija, Rusija ir Brazilija – kol kas nerodo ketinimų  labiau įsipareigoti mažinti taršą. 

      A. Guterresas išskyrė konstruktyvų Europos Sąjungos vaidmenį. Anot jo, 28 narių Bendrija galėtų rodyti pavyzdį siekiant iki 2050 metų iki nulio sumažinti grynąjį išmetamų anglies dvideginio dujų kiekį.

      Paryžiaus susitarime užsibrėžtas tikslas siekti, kad vidutinė pasaulio temperatūra nepadidėtų daugiau kaip 2 laipsniais Celsijaus, ir stengtis, kad ji nepakiltų daugiau kaip 1,5 laipsnio. 

      Tačiau mokslininkai skaičiuoja, kad pagal dabartinius nacionalinius įsipareigojimus, jei jie ir būtų įvykdyti, vidutinė pasaulio temperatūra pakiltų mažiausiai trimis laipsniais.

      Nepaisant didėjančio visuomenės spaudimo, 12 dienų konferencija greičiausia tebus techninio pobūdžio derybos siekiant baigti rengti kitų metų pabaigoje įsigaliosiančio Paryžiaus susitarimo „taisyklių sąvadą“. 

      Pasak JT vadovo, klimato kaita nebėra ilgalaikė problema. 

      „Jau dabar susiduriame su pasauline klimato krize ir riba, už kurios nebebus kelio atgal, nebėra toli ateityje – ji jau matoma, ir mes didžiuliu greičiu prie jos artėjame," – įspėjo jis.

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus