°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Kas žinoma apie Juodosios jūros drono incidentą?

      Nuotrauka: Dvidshub nuotr.

      2023-03-17 10:00:00

      JAV ir kitos NATO šalys jau daugiau nei metus vykdo žvalgybinių dronų misijas ir teikia žvalgybos informaciją Ukrainai, nors tiesiogiai nedalyvauja kare

      Ką apie tai pasakė JAV?

      JAV antradienio popietę paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad bepilotis orlaivis sudužo po to, kai vienas iš Rusijos lėktuvų „atsitrenkė į MQ-9 propelerį“. JAV kariuomenė apibūdino drono ataką kaip „neapgalvotą ir neprofesionalų“ rusų elgesį, ir pridūrė, kad tai taip pat „netinkama aplinkai“, nes vienas iš Su-27 „kelis kartus pylė kuro į droną“. JAV pranešė, kad bent vienas iš droną atakavusių rusų lėktuvų nukrito į vandenį.

      Ką apie tai pasakė Rusija?

      Pasak Rusijos gynybos ministerijos, dronas skrido be atsakiklio. Jis esą sudužo atlikęs „staigius manevrus“, dėl kurių pradėjo nekontroliuojamą skrydį, prarado aukštį ir susidūrė su vandens paviršiumi. Rusijos naikintuvai nenaudojo ginklų, tvirtino šios šalies kariškiai.

      Kur tai atsitiko?

      Nei JAV, nei Rusija nepateikė jokių incidento koordinačių. Amerikiečiai teigia, kad dronas „veikė tarptautinėje oro erdvėje“ virš Juodosios jūros. Rusai tvirtina, kad dronas buvo "specialiajai karinei operacijai" skirtoje ribotoje oro erdvėje, apie kurią visi buvo tinkamai informuoti prieš kelis mėnesius. Nepatvirtinti Rusijos žiniasklaidos pranešimai nurodo, kad dronas buvo maždaug už 60 kilometrų į pietvakarius nuo Krymo Sevastopolio uosto.

      Koks tai buvo dronas?

      Dronas "MQ-9 Reaper" buvo sukurtas iš "MQ-1 Predator". JAV kariuomenė ją apibūdino kaip moderni! žvalgybos ir platformą. Visgi "Reaper" yra ir „medžiotojas-žudikas“, galintis gabenti 1700 kg "Paveway" lazeriu valdomų bombų arba "Hellfire" raketas. Kalifornijoje įsikūrusios bendrovės „General Dynamics“ sukurtas nuotoliniu būdu valdomas orlaivis turi 20 metrų sparnų plotį ir yra varomas 950 arklio galių turbopropeleriniu varikliu, galinčiu skrieti 280–310 km/h greičiu. JAV kariuomenė 2021 m. turėjo apie 300 tokių dronų.

      JAV ir NATO sustiprino Rusijos stebėjimą tiek Baltijos, tiek Juodojoje jūroje po to, kai 2022 m. vasario 24 dieną Rusija pradėjo plataus masto karą Ukrainoje. Vašingtonas ne kartą patvirtino, kad teiks Kijevui patarimus, žvalgybos duomenis ir informaciją, reikalingą Rusijos kariuomenei.

      Pentagonas tvirtina, kad Rusija neatgavo jokios drono dalies, tačiau daugiau informacijos nepateikia. Maskva šio klausimo nekomentuoja. Pasak atvirojo kodo tyrinėtojų socialinėje žiniasklaidoje, Rusijos kariniam jūrų laivynui pavyko rasti kelias drono dalis.

      Šaltinis

      Skaityti komentarus