°C
      2026 03 09 Pirmadienis

      Laura Aboli. Ir štai – Trumpas tai vėl padarė

      Nuotrauka: Gettyimages nuotr. / Minfo koliažas

      Autorius: Laura Aboli Telegram kanalas
      2026-03-08 18:00:00

      Tai, kas dešimtmečius buvo neliečiama tema Amerikos politikoje, staiga pradėta garsiai sakyti. Tai, kas anksčiau buvo absoliutus politinis tabu, dabar atsidūrė visų lūpose.

      Dešimtmečius Izraelio kritika JAV politikoje iš esmės buvo draudžiama teritorija. Politikai galėjo apie tai tyliai pasikalbėti privačiai, bet viešai to niekas nedrįsdavo sakyti.

      Tačiau staiga tonas ima keistis…



      Net Gavin Newsom, kuris tikrai nėra politinis autsaideris ir anksčiau vargu ar būtų leidęsis į tokią temą, neseniai pripažino, kad kritikai „pagrįstai“ Izraelį vadina apartheido valstybe. Jis netgi užsiminė, kad Izraelio vadovybės pasirinktas kursas ateityje gali priversti Jungtines Valstijas iš naujo apsvarstyti savo karinę paramą.

      Vos prieš kelias savaites tokie pareiškimai būtų prilygę politinei savižudybei.

      Kas pasikeitė?

      Mano nuomone, tai gali būti dar vienas pavyzdys keistos politinės alchemijos, kuri, atrodo, lydi Donald Trump visur, kur jis pasirodo.



      Prisiminkime Jeffrey Epstein bylos dokumentus. Demokratai prieigą prie jų turėjo daugelį metų, tačiau nieko nevyko – nebuvo nei skubos, nei visuomeninio spaudimo, nei noro juos paviešinti. Tačiau tą akimirką, kai žiniasklaida ėmė manyti, kad juose gali būti paminėtas Trumpas, staiga visi pareikalavo jų paviešinimo. Dėmesys atsirado tik tada, kai Trumpo pavardė pateko į akiratį.

      Įtariu, kad kažkas panašaus vyksta ir dabar. Kadangi Trumpas atrodo glaudžiai susijęs su Benjamin Netanyahu, jis vėl tampa savotišku žaibolaidžiu. Žiniasklaida ir jo politiniai oponentai negali atsispirti pagundai jį pulti, o tai darydami jie priversti atkreipti dėmesį į dalyką, kurio ilgai buvo vengiama: neįprastai didelę Izraelio įtaką JAV politikoje.

      Ir tada nutiko dar vienas iškalbingas dalykas…

      Marco Rubio atvirai pareiškė, kad Vašingtonas žinojo apie artėjantį Izraelio smūgį Iranui ir kad JAV ėmėsi veiksmų pirmiau, nes tas smūgis būtų išprovokavęs atsakomąjį išpuolį prieš Amerikos pajėgas.




      Pagalvokite akimirką, ką tai reiškia…

      Jei Jungtinės Valstijos turi imtis karinių veiksmų todėl, kad Izraelis ruošiasi veikti – kas iš tiesų diktuoja įvykių seką?

      Dešimtmečius tokia dinamika tyliai egzistavo fone. Dabar žmonės atvirai pradeda kelti klausimus, kurie anksčiau atrodė neįsivaizduojami: kodėl JAV mokesčių mokėtojai finansuoja Izraelio karus? Kodėl Jungtinės Valstijos turėtų būti įtraukiamos į konfliktus, kurių daugelis amerikiečių nenori?

      Ar žmonės palaiko Izraelį, ar jam prieštarauja – tai beveik antraeilis klausimas. Svarbiausia tai, kad pokalbis – tas, kuris ilgą laiką buvo draudžiamas – pagaliau vyksta viešai.



      Trumpas visada veikė tarsi žaibolaidis.

      Kur tik jis atsiranda, visa žiniasklaidos mašina nukreipia kameras į tą vietą. Atrodo, jis supranta, kad greičiausias būdas atskleisti tai, kas dešimtmečius buvo slepiama, kartais yra tiesiog atsistoti po žaibu ir leisti jam trenkti – net jei smūgis tenka jam pačiam.

      Ir galbūt būtent tai ir yra esmė. Atskleisti nesveiką Izraelio ir Jungtinių Valstijų santykių pobūdį gali būti vienintelis būdas padaryti jį pakankamai aiškų visuomenei, kad ši pareikalautų pokyčių. Nes tik tada bet kuris lyderis realiai galėtų tą santykį pakeisti.

      Šaltinis



      Skaityti komentarus