°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Neužmirštuolė ir laisvieji masonai nacistinėje Vokietijoje

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2020-01-12 08:00:00

      Daugelis laisvųjų masonų ir visi kiti masonai į paveldą žvelgia labai rimtai. Ir labiausiai patyręs meistras Masonas, ir naujai įstojęs mokinys vertina pamokas ir žinias, kurios yra prieinamos kiekvienam studijuojančiam. Pagarba laisvam menui ir mokslui suteikia masonams unikalų požiūrį į pasaulio architektūrinius paminklus bei sveiką pagarbą matematiniams skaičiams ir raidėms. Be to, masonai, kitaip nei kiti, mato vidinį gamtos pasaulio grožį, pradedant saulės, žvaigždžių ir mėnulio didybe, baigiant švenčiausia ir iškilmingiausia pačio kukliausio akacijos augalo simbolika. Būti masonu - reiškia turėti ypatingą dovaną, visada ieškoti akivaizdžios ir paslėptos prasmės.

      Neužmirštuolė yra neoficiali masonų gėlė, paprastai žinoma kaip maža, su 5 mėlynais arba violetiniais žiedlapiais, gėlytė. Istoriškai šis augalas minimas Wadswortho ir Thoreau poezijoje, viduramžių vokiečių legendose, krikščioniškoje hagiografijoje ir Anglijos politinėje istorijoje. Masonams neužmirštuolė – simbolis, primenantis atsparumą, pasipriešinimą bei meilę brolijai ir jos principams - net persekiojimo ir kančios metu.

      Nuo pat savo veiklos pradžios 1933 m. nacistinė Vokietija daug dėmesio skyrė propagandai ir teigiamo visuomenės požiūrio formavimui. Tai apėmė teisinių, politinių ir pilietinių režimo priešininkų ir griežtos rasinės bei socialinės ideologijos aukų apribojimus. Nukentėjo ne tik žydai, homoseksualai, neįgalieji, katalikai ir Jahovos liudininkai, bet ir laisvieji masonai, kurie buvo persekiojami ir šalinami. Tai buvo pasiekta keliais būdais. Įgalinus 1933 m. įstatymą, po metų vyriausybė priėmė dekretą, kuris oficialiai panaikino visas masonų ložes Trečiajame Reiche, konfiskavo jų turtą ir oficialiai uždraudė masonams ir su jais susijusiems asmenims tapti nacių partijos nariais. 1934–55 metais Gynybos ministerija nutarė, kad kareiviai, karininkai ir civiliai darbuotojai negali būti masonų organizacijų nariais, o Hitleris paskelbė pergalę prieš „tarptautinę žydiją“, kur jis antisemitizmą siejo su laisvųjų masonų sąmokslo teorijomis. Laisvieji masonai buvo laikomi kaip politiniai kaliniai Vokietijos koncentracijos stovyklose, todėl buvo priversti nešioti apversto, raudono trikampio ženklą.

      SD (SS žvalgybos skyriaus dalies) vadovas, Reinhardas Heydrichas, masonus pavadino „nepriekaištingiausiais vokiečių rasės priešais“. Vėliau jis pareikalavo, kad Vokietija „iš kiekvieno vokiečio pašalintų“ netiesioginę žydų dvasios įtaką “. - „žydų, liberalų ir masonų užkratą, likusį daugelio sąmonėje, visų pirma akademiniame ir intelektualiniame pasaulyje.“ SS buvo du atskiri kabinetai, skirti masonams ir laisviesiems masonams persekioti. Šis procesas tęsėsi toliau, pasiekė karo laikmetį ir išplito į kitas šalis, kurias tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliavo Vokietija. Vichy France paskelbė laisvuosius masonus „valstybės priešais“, o fašistinėje Italijoje Mussolini pasisakė prieš žydų, bolševikų ir masonų sąmokslą.

      Nacių kova su laisvaisiais masonais pasireiškė įvairiai - tiek individualiais, tiek kolektyviniais, tiek oficialiais, tiek neformaliais būdais. Populiariausi kaltinimai buvo konspiraciniai ir antisemitiniai. T. y. laisvųjų masonų kariuomenė buvo susijusi su įvairiais nacių priešais - komunizmu, tarptautine žiniasklaida ir žydais. Tai buvo galima matyti partijos laikraščiuose ir literatūroje, politinėse kalbose ir indoktrinavimo renginiuose, pavyzdžiui, muziejų parodose. Pvz., buvo įrengti maketai, kuriuose vaizduojami masonų simbolika kartu su žydų simboliais arba plokštė ir kompasas, virš kurio arba šalia kurio gulėjo šešiabriaunės Dovydo žvaigždė. Prie Toros slinkties buvo rodomi garsių laisvųjų masonų portretai, o plakatuose, kuriuose pavaizduota Europos radikali politinė revoliucija, buvo vaizduojama masonų prijuostė.

      Laisvas susivienijimas tarp nacių kontroliuojamų masonų buvo pavojingas. Vis dėlto buvo brolių, kurie pasiryžo neatsisakyti laisvojo masono tapatybės net ir tokiomis aplinkybėmis. Pavyzdžiui, koncentracijos ir vėliau kalėjimų stovykloje Esterwegene Belgijos politiniai kaliniai sudarė „Loge Liberté chérie“ („Mylima laisvės ložė“) ir slaptai organizavo susitikimus ir ritualus 1943–1944 m.

      1926 m. „Grand Lodge of Germany“ surengė metinį susirinkimą Brėmene, Šiaurės Vokietijoje. Kaip emblemą jie pasirinko mėlyną neužmirštuolės atvaizdą, kurį pagamino vietinis fabrikas. Atsitiktinai ta pati įstaiga 1938 m. buvo paraginta Nacionalinės socialistų liaudies gerovės organizacijos pagaminti mėlynų neužmirštuolės segtukų, norėdama įamžinti „Winterhilfswerk“ arba žiemos labdaros fondą. Segtukas buvo dovana paaukojusiems. Taigi, mėlynas neužmirštuolės, neva, nacių socialinės politikos simbolis, tapo laisvųjų masonų simboliu - slaptu narystės ženklu.

      Skaityti komentarus

      Žodžio laisvė... 2020 12 01 06:25

      Prie ko čia Lietuvos išsilaisvinimas ir trys spalvos iš Lietuvos vėliavos ir žydų-vokiečių tarpusavio vaidai,o po to kaip žinome hitlerinės politikos kruvinieji įvykiai visoje Eu- ropoje.Lietuva,kovojusi su įvairiais okupantais ,neužmirštuolės niekur nenaudojo. Trispalvė veliava,Gedimino stulpai ir Vytis - tai tie ženklai, su kuriais ėjo kovoti ir žūti Lietuvos SŪNAI ir DUKROS.Per Kruvinąjį Sausį 1991metais niekas niekur melsvos gėlės nenaudojo ir net negalėjo pagalvoti,kad po 30-ties mums per jėgą bus brukamas šis ženklas - tai nepagarba tuomet žuvusiems Vilniuje.Nejau tai labai sunku suprasti???

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai