°C
   2021 01 23 Šeštadienis

   „Terminator“ – nauja Rusijos karo mašina, skirta gatvės mūšiams

   Nuotrauka: ria.ru

   2021-01-14 09:00:00

   Vokietijos leidinys „Stern“ pasakoja apie Rusijoje pagamintą analogų Vakaruose neturinčią karo mašiną „Terminator“. Ši mašina turi unikalų ginkluotės kompleksą ir yra skirta gatvės mūšiams vietovėse, kur daug pastatų ir įprasti tankai ten pravažiuoti negali.

   „Terminatoriumi“ ši mašina pavadinta dėl bokštelio, aprūpinto dideliu ginkluotės spektru. Apie miesto tanką kalbėta jau seniai. Dabar Rusijos armija gauna pirmąsias mašinas „Terminator“ bei tankus T-90 „Proryv“ („Proveržis“).

   Tankas T-90 „Proryv“ – dar Šaltojo karo metais sukurto tankai smarkiai modernizuota versija. Panašiai Vokietijos kariuomenė modernizavo seną tanką „Leopard II“. „Proryv“ gavo naują techniką iš supertanko Т-14 ir pasižymi dideliu koviniu pajėgumu, nepaisant jo mažos kainos. Priešingai nei jis, brangus tankas „T-14 Armata“ gaminamas tik mažomis partijomis.

   „Terminatorius“ yra grynas Rusijos produktas, neturintis analogų Vakaruose. Transporto priemonės važiuoklė panaši į T-90, tačiau bokštelyje nėra klasikinio pagrindinio tanko ginklo – ilgavamzdės patrankos. Vietoje vienos patrankos „Terminator“ turi visą ginklų asortimentą. Ši mašina galėtų būti vadinamas šarvuota transporto priemone su steroidais. Be to, bokštas primena robotą iš „Terminator“ serijos filmų. Ankstesniame modelyje buvo naudojamas T-72 tanko korpusas. Dėl šių „senų“ korpusų gamyba tapo pigesnė, nes Rusija turi daug senų tankų.

   Pilnas „Terminatoriaus“ pavadinimas yra „tanko palaikymo kovinė transporto priemonė“ arba BMPT. Kodėl jo reikia rusams? „Terminator“ turi milžinišką ugnies galią. Jo ginkluotę sudaro keturios prieštankinės valdomos raketos „9M120 Attack“, dvi 2A42 30 mm patrankos ir vienas 7,62 mm bendraašis kulkosvaidis (PKTM). Prieštankinių raketų sistema gali pataikyti į taikinius iki šešių kilometrų. Išskirtinis T-90 važiuoklės bruožas yra didelis manevringumas, be to, dabar tankas aprūpintas galingesniu varikliu. „Terminator“ gali pasiekti iki 60 km/val greitį.

   „Terminatorius“ sukurtas lydėti tankus ir pėstininkus miestuose. Ji buvo sukurta remiantis kovos patirtimi, įgyta SSRS ir Afganistano kare, taip pat pirmojo Čečėnijos karo ir kovų Sirijoje metu. Miesto teritorijoje su siauromis gatvėmis įprasti tankai dažnai net negali pasukti bokštelio. Jie praranda galimybę ginti pėstininkus, kai tik priešas perkelia kovą į tankiai užstatytą teritoriją. „Terminator“ neturi ilgos patrankos, kuri gali maišyti, todėl bokštelio sukimosi greitis ir ugnies greitis yra daug didesnis nei tradicinių tankų.

   Turėdamas gausų ginkluotės rinkinį, „Terminatorius“ gali sunaikinti karius dideliuose plotuose. Koviniai (mūšio) tankai pirmiausia skirti kovai su priešo tankais. Kovojant su fiziniais priešais, kurie neturi šarvuotų ginklų, tokios transporto priemonės kaip „Terminator“ yra daug efektyvesnės. Bašaro al Asado kariai antžeminėse kovose Sirijoje panaudojo priešlėktuvinius savaeigius ginklus ZSU-23-4 „Šilka“, nes jų automatinės patrankos yra daug efektyvesnės nei pavieniai smūgiai iš kovinio tanko.

   Rusijos valstybinė televizija gruodį parodė Urale atliktus naujausios BMPT versijos bandymus. „Šios transporto priemonės unikalumas yra tai, kad ji gali vienu metu iššauti į tris taikinių grupes naudodama visų rūšių ginkluotę“, – sakė 90-osios tankų divizijos vado pavaduotojas pulkininkas Andrejus Sigarevas.

   Po bandymų pirmoji naujų transporto priemonių partija buvo pristatyta Vakarų karinės apygardos 1-osios gvardijos tankų divizijai, kuri buvo reformuota prieš kelerius metus ir dabar turi vieno iš garsiųjų Antrojo pasaulinio karo vienetų pavadinimą. Jos daliniai pirmieji aprūpinti naujausiais ginklais. Taigi jie gavo tanką T-14 ir kitas transporto priemones, sukurtas pagal tanko „Armata“ pavyzdį.

   1-oji gvardijos divizija kelia didelį susirūpinimą Vakaruose. Ji sukurta kaip gynybinis vienetas. Rusijos spauda ją pavadino „kūju, kuris sumuš bet kokią gynybą“. Tai, kad dabar ši divizija bus ginkluota „Terminatoriais“, padidino Vakarų ekspertų susirūpinimą. Šaltojo karo tankų doktrina numatė operacijas atviroje erdvėje, kur galėjo vykti greitos ir judrios kovos. Kaip rodo tokie ginklai kaip „Terminator“, Rusijos armija suprato, kad karai vis dažniau persikelia į miestus.

   Galima spėti, kad „Terminatorius“ taps tikru bestseleriu, skirtu eksportui. Remiantis pranešimais iš Rusijos, planuose – bokštelis ant ratinio tanko. Tai dar padidins karo mašinos manevringumą ir kovingumą.

   Šaltinis

   Skaityti komentarus