°C
      2024 05 08 Trečiadienis

      Trapi taika? Šiaurės Korėja pradės gaminti branduolinius ginklus, jei JAV nepanaikins sankcijų

      Nuotrauka: maszol nuotr.

      2018-11-04 07:00:00

      Pchenjanas gali vėl grįžti prie branduolinių arsenalų statymo, jei Vašingtonas nepanaikins ekonominių sankcijų, sakė atsiskyrusi valstybė diplomatinių derybų metu dėl taikos Korėjoje ateities.

      „Jei JAV ir toliau elgsis arogantiškai, nebandydama keisti savo nuostatų,“ Šiaurės Korėja gali pradėti statyti branduolinius ginklus ir stengtis  paspartinti ekonomikos vystymąsi, sakė Pchenjanas pranešime, kurį išleido šalies valdoma naujienų agentūra.

      Yra manoma, kad Šiaurės Korėja įsigijo užtektinai ginklams skirto plutonio ir gali ginklais paversti tuzino raketų galvutes. Pietų Korėja tiki, jog jų šiaurinė kaimynė galėjo pagaminti nuo 20 iki 60 branduolinių ginklų, pasak slaptųjų agentų surinktos medžiagos, kurią citavo aukščiausio rango pareigūnai Seule.

      Ankstesni pranešimai tvirtino, kad to Pchenjanas turi bent 8 bombas. Kylant įtampai Korėjos pusiasalyje, Šiaurė pasigyrė turinti pažangią vandenilio bombą ir tarpžemyninių balistinių raketų, galinčių pasiekti JAV.

      Paskelbtas pranešimas tik trumpam sustabdė grasinimus, pasitraukti iš nuolatinių derybų su JAV, tačiau vis tiek paminėjo, jog  „santykių gerinimas ir sankcijos nesiderina.“ Ekonominių sankcijų problema išvydo dienos šviesą vėl šį penktadienį, kai valstybės sekretorius Maikas Pompeo pasisiūlė imtis veiksmų prieš Pchenjaną.

      Kalbėdamas „Fox“ žiniose M. Pompeo sakė, kad „mes laikysime ekonominį spaudimą tol, kol aukščiausiasis Šiaurės Korėjos lyderis išpildys tai, ką jis pasižadėjo prezidentui Donaldui Trumpui dar birželį Singapūre.“

      Tuo pat metu, jis atskleidė šiek tiek detalių apie artėjantį susitikimą su vyresniuoju Šiaurės Korėjos pareigūnu Kim Jong-un Chol, vyksiantį jau kitą savaitę. Susitikimo metu bus aptariamos kito artėjančio viršūnių susitikimo tarp D. Trumpo ir Kim Jong-un detalės.

      „JAV mano, kad jų dažnai kartojamos „sankcijos ir spaudimas“ privers mus atsisakyti branduolinių ginklų. Mes negalime nustoti  juoktis iš tokios kvailos idėjos“,- skelbė Šiaurės Korėjos pranešimas.

      Apribojimai nukreipti prieš Šiaurės Korėją paskatino konfliktą tarp Vašingtono ir Seulo. Pietų Korėja pasiūlė finansinę ir ekonominę pagalbą Šiaurės Korėjai, kai tik sankcijos bus panaikintos. Prezidentas Moon Jae-in pažadėjo, kad Seulas padės Pchenjanui atstatyti kelius ir geležinkelius, o tai turėtų atkurti santykius tarp kaimyninių šalių.

      Be to, Pietų Korėja svarsto pašalinti savo ekonomines sankcijas, sukurtas priversti Šiaurės Korėją atsisakyti branduolinių ginklų. Ankstyvą spalį Pietų Korėjos užsienio reikalų ministrė Kang Kyung-wha pasiūlė pašalinti apribojimus, slegiančius Šiaurės Korėją, nes tai galėtų būti draugiškumo simbolis.

      Pietų Korėjos planas susilaukė daug kritikos iš JAV. „Jie to nepadarys be mūsų patvirtinimo. Jie nedaro nieko be mūsų patvirtinimo“,- D. Trumpas komentavo Kang Kyung-wha idėją. Vašingtonas dar kartą prisiekė spausti Šiaurės Korėją tol, kol ši atsisakys branduolinių ginklų. 

      Skaityti komentarus