°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Turkija nebenori turėti reikalų su nesibaigiančią Šaltojo karo laikų politiką vykdančia NATO

      Nuotrauka: Sputnik

      2021-10-11 17:00:00

      Pasak Norvegijos Pietryčių universiteto profesoriaus Glenno Dieseno, nors per pusę tūkstančio metų Rusija su Turkija kariavo bent 12 kartų, dabar šios šalys vėl tapo konkurentėmis, - šįsyk dėl Sirijos. Paradoksalu, bet ši konkurencija suvienijo Rusiją ir Turkiją prieš Joe Bideną ir NATO. 

      Proveržis Maskvos ir Ankaros santykiuose pastebėtas, kai Turkija neseniai nusipirko rusiškas gynybos sistemas S-400, nekreipdama dėmesio į Joe Bideno grasinimus. JAV norėjo įvesti Turkijai sankcijas ir išmetė ją iš naikintuvų F-35  programos.

      Tuo tarpu neseniai Sočyje įvykęs Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdoğano susitikimas su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu rodo, kad šios dvi šalys surado bendrą kalbą dėl gynybos sistemų, povandeninių laivų bei lėktuvų. Tokia galinga partnerystė greičiausiai padės išspręsti ir Sirijos konfliktą.

      JAV karas prieš Sirijos vyriausybę, kaip ir karai Afganistane bei Irake, turi milžiniškas blogas pasekmes. Turkija buvo geruose santykiuose su Damasku ir palaikė JAV siekį nuversti prezidentą Basharą al Assadą, tačiau 2015 metais į karą įsitraukė Rusija. Vašingtonas su Turkija nesutarė dėl to, kad JAV palaikė Sirijos kurdus. Tačiau, nenuvertusios B. al Assado, JAV okupavo trečdalį Sirijos teritorijos, kurioje rado daug naftos, o ją kontroliavo kurdai. Ankara Sirijos kurdų grupuotę YPG laiko teroristine, kurios klestėjimas pakenktų Turkijos stabilumui. Jei atsirastų nepriklausomas Kurdistanas, susilpnėtų keturios valstybės, kuriose gyvena didžioji kurdų dalis: Iranas, Sirija, Irakas ir Turkija. JAV mintis balkanizuoti Siriją Turkijai nepatiko: visi puikiai pamena, kas prieš 20-30 metų dėjosi buvusioje Jugoslavijoje.

      Ankara apkaltino Vašingtoną dirigavus 2016 metų liepą Turkijoje įvykdytam perversmui. Po jo proamerikietiškų NATO lojalistų Turkijoje nebeliko. Ankara apkaltino JAV palaikant teroristus ir pareikalavo amerikiečius nutraukti Sirijos okupaciją.

      Rusija nori baigti karą Sirijoje ir atkurti vyriausybės teritorinę kontrolę. Turkijai naudinga išspręsti Sirijos kurdų klausimą. Rusijos Didžiosios Eurazijos partnerystės projektas, vykdomas kartu su Kinija, Turkijai tinka. Šis projektas pakeistų nesibaigiančią Šaltojo karo laikų politiką, kurią vykdo NATO.

      Gal Rusijos ir Turkijos sandoris dėl Didžiosios Eurazijos partnerystės projekto ir neįvyks, tačiau ankstesnė vienpoliarė, JAV ir NATO vykdyta strategija jau tampa istorija.

      Šaltinis 

      Skaityti komentarus