°C
      2024 04 18 Ketvirtadienis

      Užvertos anglių kasyklų durys pranašauja sunkius laikus svarbiam JAV anglių regionui

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2019-09-15 20:52:00

      Dviejų didžiausių pasaulyje anglies kasyklų, esančių Jungtinėse Valstijose, finansiniai reikalai šią vasarą pašlijo taip smarkiai, kad jų savininkės nebegali gauti į skolą net tualetinio popieriaus.

      Kasyklos savininkė „Blackjewel“ liepos 1 dieną pateikė prašymą dėl bankroto pagal JAV Bankroto kodekso 11 skyrių – tai reiškia, kad bendrovė dar gali būti reorganizuota.

      Iš pradžių kasyklų savininkė tikėjosi po 30 dienų dar kartą peržvelgti padėtį, įveikti sunkumus ir pradėti viską iš naujo.

      Tačiau tai, kas įvyko iš tikrųjų, sukrėtė svarbiausią anglių gavybos regioną Jungtinėse Valstijose.

      „Blackjewel“ buvo priversta išleisti neapmokamų atostogų didžiąją dalį darbuotojų Vajomingo valstijoje ir uždarė kasyklas „Eagle Butte“ ir „Belle Ayr“ – pirmą kartą nuo tada, kai aštuntajame dešimtmetyje anglių klodais garsėjančiame Pauderio upės baseine įvyko sprogimas.

      Kasyklų uždarymas tapo dideliu smūgiu regionui, besidriekiančiam Vajomingo šiaurės rytuose ir Montanos pietryčiuose, kadangi anglių pramonė yra labai svarbi šių valstijų ekonomikai. Be to, čia kasamomis anglimis kūrenamos elektrinės 28-iose šalies valstijose.

      Derybos dėl dviejų Vajomingo kasyklų perėmimo ir galbūt atidarymo greičiausiai įvyks ne anksčiau kaip po dviejų mėnesių, o iki to laiko daugiau kaip 600 darbuotojų liks be darbo. Nuotaikas temdo ir tai, jog kyla vis daugiau abejonių dėl ilgalaikės regiono anglių kasyklų perspektyvos.

      „Blackjewel“, įsikūrusi Miltone, Vakarų Virdžinijoje, šią savaitę savo darbuotojams Vajominge pranešė, kad kasyklos gali būti vėl pradėtos eksploatuoti ir paprašė informuoti, ar jie ketina grįžti į darbą.

      Visgi bendrovės darbuotojai nerimauja dėl ilgalaikių Pauderio upės baseino kasyklų perspektyvų, kuriose kasamos švariau deginančios anglys pigiau nei kitose JAV dalyse ir kurioms, kaip buvo manyta, negresia jokie pavojai.

      Pastaruoju metu anglių kasybai traukiantis, iškilo klausimas, kaip gavyba šiame regione galiausiai bus sumažinta iki tvaraus lygio, pažymėjo Vajomingo universiteto Energetikos ekonomikos ir viešosios politikos centro direktorius Robas Godby (Robas Godbis).

      „Ironija – ir tai tikrai yra negailestinga ironija – slypi tame, kad visi yra sutelkę dėmesį tik į tai, kaip sugrąžinti kalnakasius į darbą. Tačiau tikrasis sprendimas, kuris leistų sukurti sveiką pramonę, yra kai kurių kasyklų uždarymas“, – teigė R. Godby.

      O kol kas Džileto miestelyje, turinčiame 30 tūkst. gyventojų, regis, nedaug kas pasikeitė.

      Visgi šie metai anglių kasybos pramonei buvo ypač audringi. Trys iš devynių gamintojų, veikiančių Pauderio upės regione – „Westmoreland Coal“, „Cloud Peak Energy“ ir „Blackjewel“ – nuo kovo mėnesio pateikė prašymus dėl bankroto procedūros. Kitos dvi – „Arch Coal“ ir „Peabody“ – pranešė ketinančios sujungti savo kasyklas regione.

      Nuo 2008 metų JAV anglių gavyba susitraukė daugiau kaip 30 procentų. Įvairios įmonės pamažu atsisako anglių energijos ir pereina prie saulės, vėjo ir pigesnių bei švaresnių gamtinių dujų, nepaisydamos prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pastangų paskatinti anglių pramonę.

      Dar prieš dešimt metų maždaug pusė elektros energijos Jungtinėse Valstijose buvo gaunama iš anglių. Dabar šis rodiklis nesiekia 30 procentų.

      „Blackjewel“ ketvirtadienį pranešė mėginanti parengti planus atidaryti kasyklas, kol ieškos joms pirkėjo. Visgi teismui pateiktuose dokumentuose neužsiminta, kad kasyklos bus atidarytos.

      „Tai yra greitai besivystantis ir kartais nenuspėjamas procesas, todėl šiuo metu neturime atsakymų į visus klausimus“, – paaiškino bendrovė.

      Pauderio upės baseine esančiose kasyklose dirba apie 5 tūkst. kalnakasių – 20 procentų mažiau nei prieš aštuonerius metus. Pramonės nuosmukio poveikis bus dar didesnis, nes su anglių pramone yra netiesiogiai susiję dar 8 tūkst. darbo vietų, pradedant mokytojais ir baigiant automobilių mechanikais.

      Vietos gyventojai džiūgavo, kai D. Trumpas panaikino federalinį moratoriumą, įvestą žemės su anglies klodais nuomai, tačiau neaišku, ar to užteks anglių pramonei atgaivinti.

      Skaityti komentarus