°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Vokietija nurodė JAV nesankcionuoti Rusijos projekto

      Nuotrauka: EU-Logos Athena nuotr.

      2021-12-02 09:00:00

      Vokietija privačiai paragino JAV atsisakyti minties dėl sankcijų įvedimo Rusijos dujotiekio projektui „Nord Stream 2“, sekmadienį pranešė žurnalas „Axios“, remdamasis tariamai gautu konfidencialiu dokumentu.

      JAV Kongreso „vienašaliai veiksmai“ dėl projekto „rimtai susilpnintų transatlantinę vienybę“, sakoma „nepopieriniame dokumente“, kurį, kaip teigia Virdžinijoje įsikūrusio leidinio žurnalistai, Vokietija išsiuntė į Vašingtoną. „Axios“ paskelbė šešių puslapių konfidencialų dokumentą, naudojamą uždarose vyriausybių diskusijose.

      Jame vokiečiai įrodinėjo, kad „Nord Stream 2“ dabartinė būklė nekelia „jokios grėsmės“ Ukrainos energetiniam saugumui – Vašingtono teigimu, susirūpinimas yra pakankamas pagrindas galimoms sankcijoms. Berlyno valdžios atstovai taip pat pareiškė, kad JAV sankcijos pakenks Amerikos sąjungininkams Europoje, įskaitant ir Vokietiją, o tai susilpnins „JAV vyriausybės patikimumą“ ir „kels pavojų tolimesniems užmojams“, dėl kurių abi šalys susitarė liepos 21 d., kai paskelbė bendrą pareiškimą dėl paramos Ukrainai.

      Nutekintuose dokumentuose buvo siekiama įtikinti Vašingtono atstovus, jog vieningos JAV ir Vokietijos pastangos būtų veiksmingesnė atgrasymo priemonė nuo bet kokių galimai priešiškų Maskvos veiksmų, taip pat buvo rašoma, kad Rusija „šiuo metu vykdo visus įsipareigojimus“ ir negali būti apkaltinta dėl sparčiai didėjančios energijos kainos.

      Berlyno valdžios atstovai taip pat tvirtino, kad „Nord Stream 2“ nesušvelnino savo pozicijos Rusijos atžvilgiu, ir nurodė keletą priemonių, kurių yra pasirengę imtis, „jei Rusija bandytų panaudoti energiją kaip ginklą“. Sąraše pateikiami žingsniai nuo „stiprių viešų pranešimų“ iki dvišalių politinių susitikimų su Maskva sustabdymo ir naujų ekonominių sankcijų, taip pat ir „paramos“ „aukoms, nukentėjusioms nuo Rusijos energijos panaudojimo kaip ginklo“.

      Dokumente taip pat informuojama apie dujotiekio projekto sertifikavimo procesą, nurodant, kad galutinio patvirtinimo tikimasi ne anksčiau kaip 2022 m. liepos–rugsėjo mėnesiais.

      Neaišku, ar dienraščio paviešinta informacija turėjo kokios nors įtakos Vašingtonui. Šeštadienį JAV žiniasklaida pranešė, kad prezidento Joe Bideno administracija prieštarauja naujoms sankcijoms Rusijos projektui. Jeigu Kongresas priims sankcijų pakeitimus, jie gali pakenkti įmonėms, dalyvaujančioms sertifikavimo procese.

      Paties Berlyno pozicija šiuo klausimu gali priklausyti nuo naujosios vyriausybės. Anksčiau šią savaitę naujasis Vokietijos vicekancleris ir vienas iš Žaliųjų partijos lyderių Robertas Habeckas apibūdino dujotiekį kaip priemonę padaryti spaudimą Ukrainai ir „padidinti Vokietijos politikos priklausomybę“.


      Skaityti komentarus