Jungtinės Karalystės vyriausybės patarėjai mokslininkai bendru pareiškimu išreiškė apgailestaują dėl to, kad turėjo naudoti neetišką ir totalitarinę bauginimo taktiką, skirtą žmonėms kontroliuoti pandemijos metu.
Šis mokslininkų pareiškimas gegužės 14 dieną publikuotas dienraštyje „The London Telegraph“. Jame vyriausybei patarinėjantys Gripo pandemijos elgesio komiteto mokslininkai prisiminė 2020 metų kovą, kai buvo paskelbtas pirmasis lokdaunas. Tuomet vyriausybė nusprendė drastiškai padidinti asmeninės grėsmės lygį dėl viruso.
Vienas mokslininkų, nenorėjęs skelbti pavardės, pripažino, kad „2020 metų kovą vyriausybė buvo labai susirūpinusi dėl reikalavimų laikymosi ir manė, kad žmonės nenorės būti uždaryti; buvo diskutuojama apie baimę, kurios reikia norint laikytis reikalavimų, ir buvo priimti sprendimai, kaip sustiprinti baimę“. Pasak mokslininko, toks baimės naudojimas priminė distopinius filmus: „Tai buvo neetiška ir priminė keistą eksperimentą. Žmonės buvo pernelyg įbauginti."
Kitas minėto komiteto mokslininkas teigė: „Mes kontroliuojame protus. Nors stengiamasi daryti tai pozityviu būdu, bet tokia kontrolė naudota ir niekšiškai.“ Dar vienas mokslininkas įspėjo: „Turime būti labai atsargūs dėl ateinančio pas mus autoritarizmo. Žmonės naudojasi pandemija, kad užgrobtų valdžią ir daro tai, ko negalėtų kitu atveju.“
Pranešime taip pat rašoma: „Patarėjų grupei buvo nurodyta, kad, be vakcinos, pagrindinis jūsų ginklas yra psichologija. Psichologija išties pati tapo epidemija.“ Mokslininkai pripažino, kad elgesio psichologija tapo ginklu pandemijos metu, o psichologai įgavo pernelyg daug galių.
Minėtus mokslininkų komentarus surinko rašytoja Laura Dodsworth, išleidusi knygą „Baimės būsena“.
„The London Telegraph“ paprašius pakomentuoti mokslininkų pareiškimą, minėto komiteto psichologas Gavinas Morganas atsakė: „Akivaizdu, kad baimės skatinimas su tikslu kontroliuoti yra neetiškas. Baimės naudojimas – totalitarinis ir nėra etiškas jokiai šiuolaikinei vyriausybei.“
Britų parlamentaras Steve‘as Bakeris, pasisakantis prieš lokdaunus, taip pakomentavo susidariusią situaciją: „Jei tai tiesa, kad valstybė priėmė sprendimą terorizuoti visuomenę, kad ji paklustų taisyklėms, kyla labai rimti klausimai, kokia visuomene mes norime tapti. Ar bijau, kad tokie vyriausybės politika veda į totalitarizmą? Taip, be abejo.“
Skaityti komentarus