°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Aktyvinta anglis. Ar tai vaistas nuo visų ligų?

      Nuotrauka: Pexels

      2018-03-24 13:00:00

      Žmonės bando ribotą aktyvintos anglies naudą pritaikyti kasdieniniame gyvenime, darydami išvadą, jog jei šis preparatas ligoninėse naudojamas narkotinių medžiagų šalinimui, tai bus veiksmingas ir šalinant toksinus iš sveiko žmogaus organizmo.

      Aktyvinta anglis yra natūrali ir veiksminga gydymo priemonė. Ji naudojama sugerti nuodingas medžiagas ir efektyviai jas pašalinti. Vienas iš populiariausių aktyvintos anglies panaudojimo būdų - saugus ir veiksmingas apsinuodijimo ar narkotinių medžiagų perdozavimo gydymas. Visame pasaulyje ji naudojama skubios pagalbos priėmimo skyriuose. Be to, aktyvinta anglis gali sumažinti pilvo pūtimo jausmą.[1] Tyrimai parodo, jog kai kuriais gydymo atvejais aktyvinta anglis veikia geriau, nei skrandžio valymas.[2] Taigi, ką padaro ši medžiaga?

      Paprastai tariant, ji veikia „įkalindama” toksinus ir chemikalus milijonuose savo mažų porų. Tačiau dažniausiai aktyvintos anglies tabletės nenaudojamos, kai nuryjami naftos, alkoholio, šarmo, rūgščių ar kitų korozinių nuodų produktai.

      Akytas aktyvintos anglies paviršius turi neigiamą krūvį, tai priverčia teigiamą krūvį turinčius toksinus ir dujas prie jos prisijungti. Plyšiai joje atsiranda dėl kaitinimo proceso.

      Aktyvinta anglis neabsorbuoja toksinų (absorbcijos procesas yra maistinių medžiagų, chemikalų bei toksinų, sugėrimas ir įsiurbimas) Vietoj to, ji veikia per adsorbcijos procesą - tai cheminė reakcija, kuomet pastarieji elementai kaupiasi medžiagos, šiuo atveju, aktyvintos anglies, paviršiuje.

      Tačiau šis priešnuodis, ligoninėse naudojamas perdozavus tokių narkotinių medžiagų, kaip antidepresantai, dabar yra visur - sveikuoliški kokteiliai, papildai ir dar daugiau produktų su anglimi, tariamai padeda „detoksikuoti" organizmą. Ar tai veikia?

      Pastaruoju metu, žmonės bando ribotą aktyvintos anglies naudą pritaikyti kasdieniniame gyvenime, darydami išvadą, jog jei šis preparatas ligoninėse naudojamas narkotinių medžiagų šalinimui, tai bus veiksmingas ir šalinant toksinus iš sveiko žmogaus organizmo, esą pavers jį dar sveikesniu.  

      Deja, bet ši, iš pirmo žvilgsnio logiška, idėja nėra moksliškai pagrįsta. Nepaisant to, pastaruoju metu aktyvintos anglies galima rasti netikėčiausiuose produktuose - dezodorantuose, veido kaukėse ar dantų pastoje. Žadama, jog ši medžiaga padės išvalyti organizmą, pašalins nepageidaujamą kūno ir burnos kvapą, padės kovoti su problematiška veido oda ir net išbalins dantis.  

      Nėra paskelbta nė vieno mokslinio tyrimo, kuriame būtų patvirtinta aktyvintos anglies veiksmingumas balinant dantis. Paradoksalu, tačiau viename eksperimente, pristatytame odontologų konferencijoje Amerikoje, pastebima, jog juoda anglies pudra gali įstrigti mažuose dantų įtrūkimuose bei skylutėse ir taip veikti priešingai nei dantų balinimas.[3]    

      Taip pat nėra tyrimų, įrodančių aktyvintos anglies, ypač vartojamos per burną, veiksmingumo mažinant nepageidaujamus burnos ar kūno kvapus. Tiesa, yra atlikta tyrimų, įrodančių, jog aktyvintos anglies tvarsčiai gali sumažinti odos žaizdų bei vočių tvaiką.[4] Tačiau turint infekuotą žaizdą, privaloma skubiai kreiptis į gydytoją, prieš išbandant aktyvintos anglies ar kitą gydymą namų sąlygomis.

      Aktyvintos anglies prausiklių bei veido kremų etiketėse dažnai žadama, jog šie produktai pašalins aknę bei pavers odą skaisčia, nes pašalins toksinus iš veido porų. Deja, tačiau mokslinio pagrindo tikėti šiais pažadais taip pat nėra.

      Ar aktyvintos anglies tabletės veikia detoksikuojančiai?

      Mūsų organizmas jau turi organus, tokius kaip inkstai bei kepenys, kurių darbas yra filtruoti nepageidaujamas medžiagas. Svarbu suprasti, jog aktyvinta anglis gali pašalinti toksinus tik iš skrandžio, ji negali apvalyti kraujo.

      Taip pat, priėmimo skyriuje duodamas aktyvintos anglies kiekis, perdozavus narkotinių medžiagų - nuo 25 iki 50 gramų suaugusiesiems. Tai yra maždaug nuo 100 iki 200 kartų daugiau nei įprastame 250 miligramų maisto papilde. Viena ar dvi aktyvintos anglies tabletės ar žiupsnelis jos miltelių neveikia detoksikuojančiai. Juolab, kad aktyvintos anglies veiksmingumas labai priklauso nuo to, ar  ji suvartojama skubiai po organizmo apnuodijimo.

      Kita vertus, tokios mažos aktyvintos anglies dozės nekelia jokios rizikos sveikatai. Bendras mokslinių įrodymų trūkumas, patvirtinantis populiarų aktyvintos anglies naudojimą, nėra neįprastas reiškinys. Taip yra ir su kitomis gausiai paplitusiomis gydymosi namuose priemonėmis, taigi, kiekvienas vartotojas turi teisę rinktis.

      1.  Jain, N. K., Patel, V. P., & Pitchumoni, C. S. (1986). Efficacy of Activated Charcoal in Reducing Intestinal Gas: A Double--Blind Clinical Trial. American Journal of Gastroenterology, 81(7).
      2. Vale, J. A., & Proudfoot, A. T. (1993). How useful is activated charcoal?. BMJ: British Medical Journal, 306(6870), 78.
      3. McCarty, B., Letteri, N., Singletary, J., & Primus, C. Activated Charcoal as a Whitening Dentifrice.
      4. Kerihuel, J. C. (2010). Effect of activated charcoal dressings on healing outcomes of chronic wounds. Journal of wound care, 19(5), 208-214.

      Skaityti komentarus