°C
      2024 11 23 Šeštadienis

      Ar jums vaikystėje buvo pašalintos tonzilės? Turėtumėte dėl to sunerimti

      Nuotrauka: healthline nuotr.

      2018-07-11 12:00:00

      Ilgą laiką milijonams vaikų visame pasaulyje buvo šalinamos tonzilės ir adenoidai. Šių limfinio audinio struktūrų uždegimas – dažnas reiškinys pirmais gyvenimo metais. Tonzilės ir adenoidai sukelia pirminį imuninį atsaką prieš virusus ir bakterijas, patekusias į kvėpavimo takus. Medikai ilgai tikėjo, jog jų nebuvimas nesukels žymesnių padarinių ateityje, tad daugelis gydytojų rinkosi palengvinti vaikų dalią, sumažinant anginos bei ausies infekcijų skaičių, išpjaunant tonziles.

      Tačiau atliktas tyrimas[1] atskleidė, kad tokia praktika gali lemti dažnesnius ir sunkesnius susirgimus ateityje.

      Tyrėjų komanda išanalizavo 1.2 milijono danų gyventojų medicininius įrašus, esančius duomenų bazėje. Gydytojai duomenis apie pacientus rinko nuo gimimo iki dešimties, o kartais ir iki trisdešimties metų. Buvo pastebėta, kad žmonės, kurių tonzilės ar adenoidai buvo pašalinti nesulaukus devynių metų amžiaus, vėliau net tris kartus dažniau sirgo įvairiomis alergijomis ar viršutinių kvėpavimo takų ligomis, pavyzdžiui, astma, plaučių uždegimu ar gripu nei tie, kuriems šios limfinio audinio struktūros nebuvo pašalintos. Atlikta adenoidų pašalinimo operacija – asocijuojama su du kartus didesne tikimybe sirgti anksčiau minėtomis ligomis bei lėtine obstrukcine plaučių liga ir konjunktyvitu.

      Visų nuostabai, tyrimas parodė, kad daugelis tonzilito ir adenoidito simptomų, kuriuos operacija turėtų panaikinti – kvėpavimo problemos, lėtinis ausies ar sinusų uždegimas – dažnai pasikartoja tuoj po operacijos. Tai reiškia, kad trumpalaikis pagerėjimas yra menkavertis lyginant su galima rizika ateityje. Šis tyrimas – pirmasis toks, kuris analizavo ilgalaikį tonzilių ir adenoidų pašalinimo poveikį įvairių ligų išsivystymui.

      Tyrimą atlikusi komanda pataria gydytojams vengti šių procedūrų, kai galimi alternatyvūs gydymo būdai. Jei visgi kito būdo nėra, tuomet operacija turėtų būti atidedama kaip galima vėliau, tam kad vaiko imuninė sistema spėtų susiformuoti.

      „Tonzilės ir adenoidai yra limfinės sistemos dalis, todėl jie yra be galo svarbūs imuninės sistemos formavimuisi bei patogeno aptikimui vaikystėje ir paauglystėje. Nieko keisto, kad jų pašalinimas gali sutrikdyti pirminį imuninį atsaką į patogenus, o tai lemia didesnę riziką sirgti kvėpavimo ir infekcinėmis ligomis.“,- paaiškina Dr Byars.

      1. Byars, S. G., Stearns, S. C., & Boomsma, J. J. (2018). Association of Long-Term Risk of Respiratory, Allergic, and Infectious Diseases With Removal of Adenoids and Tonsils in Childhood. JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery.

      Skaityti komentarus