Vitaminas D yra sveikatos papildas, kurį daugelis žmonių vartoja reguliariai, tačiau neseniai atliktas tyrimas parodė, kad vienos rūšies vitaminas D gali paūminti Alzheimerio ligą. Atsižvelgiant į šią išvadą, kaip turėtume tinkamai papildyti racioną vitaminu D?
Alzheimerio liga (AD) turi sudėtingų mechanizmų, kurių daugelis vis dar nežinomi. Pavyzdžiui, Alzheimerio liga sergantiems pacientams nustatytas vitamino D trūkumas. Taigi, ar jų nepakankamas vitamino D vartojimas sukelia AD? Neseniai Taivane atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale „Aging Cell“, rodo, kad mažas vitamino D kiekis yra AD pasekmė, o vitamino D perviršisgali netgi pabloginti ligą.
Taivano mokslininkai transgenines peles šėrė dieta, kurioje buvo pakankamai vitamino D3 (cholekalciferolio) arba D3 papildytu ėdalu, o vėliau gyvūnams buvo nustatytas žymiai mažesnis vitamino D kiekis serume, o jų AD pablogėjo greičiau nei kontrolinės grupės.
Be gyvūnų modelių, mokslininkai taip pat atliko didelio masto tyrimų iš Taivano nacionalinės sveikatos draudimo tyrimų duomenų bazės (NHIRD) analizę. Jų išvado buvo:
- Demencija nesergantys 65 metų ir vyresni suaugusieji, kurie daugiau nei 146 dienas per metus vartojo aktyvius vitamino D3 papildus (kalcitriolį), turėjo 1,8 karto didesnę tikimybę susirgti demencija nei tie, kurie šių papildų nevartojo.
- Demencija sergantiems pacientams, kurie ilgą laiką vartojo aktyvius vitamino D3 papildus, mirtingumo rizika buvo 2,17 karto didesnė nei tiems, kurie šių papildų nevartojo.
Ataskaitos tyrėjai perspėja, kad AD pacientai neturėtų vartoti vitamino D papildų ilgą laiką.
Aktyvus vitaminas D3, kalcitriolis, neturėtų būti tapatinamas su neaktyviais vitamino D papildais. Vitaminas D, kurį žmonės gauna kaitindamiesi saulėje, valgydami maistą ir vartodami papildus, yra neaktyvus vitaminas D, vadinamas cholekalciferoliu. Pirmiausia jis turi būti paverstas kalcifedioliu kepenyse, o po to metabolizuojamas inkstuose, kad taptų aktyviu vitaminu D, kalcitrioliu.
Kalcitriolis buvo naudojamas vyresnio amžiaus AD pacientų tyrime. Jį dažniausiai vartoja pacientai, sergantys inkstų ligomis, prieskydinių liaukų ligomis, rachitu ir sunkia osteoporoze. Tačiau vyresnio amžiaus juodaodžiams buvo pastebėtas nedidelis vitamino D3 papildymo pažinimo pranašumas.
Kitas metų trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 4000 dalyvių, atskleidė, kad per dieną suvartojus 400 TV vitamino D3 ir 1000 mg kalcio, nepastebėta jokio ryšio tarp papildų vartojimo ir pažinimo sutrikimo ar demencijos.
Aktyvus vitaminas D (kalcitriolis) kaip vaistas gali būti naudojamas hipokalcemijai, osteoporozei, rachitui, osteomaliacijai ir psoriazei gydyti. Dializuojamiems pacientams ir lėtinėmis inkstų ligomis sergantiems pacientams reikia kalcitriolio, kad būtų galima kontroliuoti hipokalcemiją ir skydliaukės sutrikimus.
Kiekvienas vaistas turi savo šalutinį poveikį, o kalcitriolis iš tikrųjų gali sukelti hiperkalcemiją, padidėjusį kraujagyslių ar audinių kalcifikaciją. Pacientai, vartojantys kalcitriolį, neturėtų nutraukti vaisto vartojimo be gydytojo sutikimo.
Sugerti saulės šviesą ir vartoti tam tikrus maisto produktus yra geriausias būdas papildyti organizmą, jei jame trūksta neaktyvaus vitamino D. Dl tyrimo rezultatų neturėtume vengti šio papildo. Žmogaus kūnas negali gyventi be vitamino D – labai svarbaus hormono, būtino mūsų kaulams, raumenims ir daugeliui mūsų organų bei fiziologinių sistemų.
Pavyzdžiui, vitaminas D skatina kalcio pasisavinimą žarnyne. Jis taip pat reikalingas kaulų augimui ir kaulų remodeliavimui, kurį sukelia osteoblastai ir osteoklastai. Trūkstant vitamino D, mūsų kaulai gali imti plonėti, trapėti arba deformuotis.
Normaliam raumenų vystymuisi ir augimui taip pat reikalingas vitaminas D. Nepakankamas vitamino D kiekis organizme gali neigiamai paveikti raumenų jėgą ir sukelti raumenų silpnumą bei skausmą.
Vitaminas D taip pat atlieka kitus vaidmenis organizme, įskaitant uždegimo mažinimą ir ląstelių augimo reguliavimą, ir yra būtinas nervų ir raumenų funkcijai bei imuninei funkcijai ir gliukozės metabolizmui.
Kai kuriems žmonėms ypač gresia vitamino D trūkumas, ypač tiems, kurie ilgą laiką būna uždarose patalpose ir gauna mažai saulės spindulių, ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurie yra mažiau aktyvūs. Su amžiumi vyresnio amžiaus žmonių odos gebėjimas sintetinti vitaminą D mažėja.
Be vitamino D, gaunamo su maistu, žmonės gali vartoti ir sveikatos papildus, nes natūraliame maiste yra mažai vitamino D. Maiste ir papilduose yra dvi pagrindinės vitamino D formos: vitaminas D2 iš augalinių šaltinių ir vitaminas D3 iš gyvulinių šaltinių. Vegetarai gali rinktis vitaminą D2.
Jei vitamino D koncentracija organizme yra per maža, o jei yra per didelė, tai neduoda papildomos naudos. Todėl vitaminą D reikia vartoti saikingai. Vidutinis žmogus papildo apie 500 TV per dieną, tačiau žmonės, kurie mažiau būna saulėje, gali papildyti nuo 1000 iki 2000 TV per dieną.
Skaityti komentarus