°C
      2024 04 23 Antradienis

      Pavasarinė depresija. Kaip sau padėti?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2020-03-06 21:00:00

      Pavasariop vis labiau jaučiama nuotaikų kaita: nemalonų nerimą keičia apatija, niūrią apatiją – pyktis, pyktį – nesibaigiančios ašaros ir t.t. ir pan. Šis metų sezonas, rodos, turėtų sutapti su žmogaus emocijomis – bunda gamta, bunda ir žmogus… Bet neretai pasitaiko atvejų, kad žmogus tiesiog nespėja “busti” kartu su gamta. Apima baimė, liūdesys, nerimastis ir nepaaiškinimas kažko ilgesys. Ir tai nebūtinai turi būti priskirtina žmogaus asmenybei ar juo labiau - tik žmogaus temperamentui/tipui… Depresija kamuoja daugelį ir to nereikia gėdytis ar kaip įmanant slėpti… Tai taip natūralu, ypač dabarties skubos laikmečiu. Visi tik lekia, nespėja, grumiasi su laiku, nors tai tik tėra “kova su vėjo malūnais”… 

      Sveika mityba - būtina

      Svarbūs pusryčiai. Jei kamuoja/alina stresas, vis labiau jaučiamas pervargimas ir ypačiai pasireiškia nuotaikų kaita – patartina rinktis angliavandenių turintį maistą (pavyzdžiui, avižinę košę).

      Daugiau daržovių ir vaisių, žalumynų, riešutų, sėklų, mėsos, žuvies, daug kur minimi kiaušinių tryniai. Jei jau sergama pavasarine depresija, žmogui gali pristigti kalio, tad labai pravartu valgyti bananų. Na, o jūrų gerybėse esantis magnis gerina pačią smegenų ląstelių veiklą; seratonino, taip vadinamo geros nuotaikos hormono, turi tamsiai žalios spalvos lapinės daržovės, mat jose yra folio rūgšties!

      Reiktų atsisakyti alkoholinių gėrimų. Jie tik kenkia centrinei nervų sistemai ar ją net išderina…

      Nevertėtų piktnaudžiauti ir taip daugelio mėgiama kava. Jeigu jau be jos šiukštu niekaip neįmanoma, derėtų apsiriboti dviem puodeliais šio gėrimo, nes ilgainiui jo perteklius tik dar labiau prislėgs ir vers nerimauti kone kiekviename žingsnyje...

      Iš tiesų artėjant pavasariui norisi visko ir daug… kaip žinoti, ko iš tiesų nori mūsų organizmas ir kas jam būtų sveikiausia? Kai norisi kažko užkrimsti, tam kuo puikiausiai tinka kad ir obuoliai, salotos, pieno produktai (jogurtas), šakniavaisiai…

      Beje, įdomus faktas, kad vitaminas C, esantis ir citrusiniuose vaisiuose, padeda geriau įsisavinti geležį, o geležis, kaip žinia, gerina smegenų veiklą!

      Miegas - poilsiui ir ramybei    

      Miegant ilsisi ne tik kūnas, bet ir žmogaus psichika. Ryte jaučiamas žvalumas, noras kibti į naujus dienos darbus ar užsiimti mėgiama veikla.

      Kai kuriems žmonėms nakties miego reikia ne mažiau kaip  7-8 valandų, bet svarbu, kaip žinoma, laiku ir eiti miegoti (apie 21-22h.).

      Dar keli iš atsipalaidavimo būdų – meditacija, joga, mandalų piešimas ir jų spalvinimas. Visa tai ne tik poilsis, bet ir puiki, raminanti veikla/užsiėmimas.

      Socialianių ryšių svarba

      Svarbu prisiminti artimuosius ir draugus. Jie yra ne tik puikūs mūsų bėdų „išklausytojai ir patarėjai“ , bet ir tas vadinamasis tikrasis gyvenimo „ramstis“... kas geriau padės, patars, supras ir atjaus, jei ne laiko patikrinti draugai ir mylinti šeima? 

      Kartais, būna, pakanka tik išsikalbėti ir, žiūrėk, ta pavasarinė saulė jau ir skaisčiau šviečia ir net šildo! O širdy taip gera ir lengva... vadinasi, pokalbis padėjo. Šaunu. Pasitikėkime savo draugais, jie tikrai išklausys... Tik neužsisklęskime!

      Darbas

      Svarbu nepersidirbti; kaip įmanoma labiau patausoti save ir savo sveikatą. Nieko nenutiks, jei dirbsite nors šiek tiek mažiau, pasisaugodami ir pastiprindami sveikatą.

      Jeigu darbų gausa neišvengiama, tuos darbus ir darbelius patartina suskaidyti į šiek tiek mažesnius, kad juos atlikti laiku būtų lengviau ir gerokai paprasčiau. Jei sunku, neverta baimintis ir paprašyti kolegų pagalbos, paaiškinimo ar galų gale, pasiūlyti labiau bendradarbiauti. Taip bus ne tik lengviau, bet ir našiau atliekami darbai (kur du stos – daugiau padarys!).

      Svarbiausia, jeigu kamuoja ta nemalonioji pavasarinė depresija, nesijausti esant nieko vertu. Jūs verti! Mes visi verti, ir daug! Gyvenimo šviesos, pasisekimo darbuose, saulėtų dienų ne tik už lango, bet ir širdy. Ir, žinoma, plačios plačios ir nuoširdžios šypsenos veide.

      Skaityti komentarus