Pagaliau atėjo ilga laukta vasara. Saulė, jūra, gaivus vėjelis, atostogos ir... uodai bei erkės. Tai – neatsiejami šiltojo sezono palydovai. Kaip natūraliomis priemonėmis nuo jų apsisaugoti ir ką daryti šiems vabzdžiams įkandus? Juk čia ir Joninės, kai leisime vakarą gamtoje, pinsime vainikus. Mažiausiai norime, kad tokią nuostabią šventę sugadintų erkės bei uodai, kurie yra ne tik įkyrūs, bet ir perneša ligas. Kai kurios erkių rūšys gali užkrėsti Laimo liga, o uodai platina Vakarų Nilo virusą ir encefalitą. Nerimą kelia tai, kad sergamumas šiomis ligomis vis didėja. Vabzdžių sukeliamos ligos gali būti sunkios, kartais net mirtinos, tačiau yra būdų, kaip nuo jų apsisaugoti.
Erkės
Dėvėkite šviesių spalvų drabužius
Erkės, ypač elninės, kurios ir perneša Laimo ligą, randamos miškingose vietovėse, aukštoje žolėje. Būdami gamtoje dėvėkite šviesios spalvos kelnes, marškinėlius ilgomis rankovėmis ir uždarus batus. Kuo mažiau nepridengtų kūno vietų, tuo mažesnė tikimybė, kad parsinešite į namus nelauktą svečią. Šviesių spalvų drabužiai leidžia lengviau pastebėti ropojančias erkes ir užkirsti kelią jų įsisiurbimui.
Sukurkite erkėms nepatrauklią aplinką
Dažnai pjaukite žolę, kad ji neužaugtų aukšta, kokią labai mėgsta erkės. Jos tik ir tyko, kaip iš aukštos žolės prikibti prie žmogaus ar gyvūno.\
Apžiūrėkite save
Po buvimo gamtoje visada pasitikrinkite ar ant kūno nėra erkių. Jos itin mėgsta šiltas kūno vietas, tokias kaip kirkšnys, pažastys, todėl jas apžiūrėkite ypač atidžiai. Taip pat nepamirškite apžiūrėti lauke buvusių gyvūnų. Jie gali lengvai prisirinkti ir jas perduoti kitiems šeimos nariams.
Arbatmedžio aliejus bei česnakas
Erkės labiausiai nemėgsta česnako ir arbatmedžio aliejaus kvapo. Išpurkškite kūną vandeniu skiestu arbatmedžio aliejumi ir erkės prie jūsų nesiartins. Kita alternatyva – valgyti česnako, kuris ne tik atbaidys kraujasiurbes, bet ir sustiprins imunitetą.
Jeigu randate įsisiurbusią erkę, nepanikuokite. Tai tikrai nereiškia, kad užsikrėtėte Laimo liga, nes toli gražu ne visos jos yra šios ligos nešėjos. Švariomis rankomis ir steriliu pincetu erkę ištraukite ir tą vietą dezinfekuokite.
Uodai
Pašalinkite veisimosi vietas
Uodams veistis užtenka mažyčio lopinėlio vandens. Jeigu norite šių įkyrių vabzdžių atsikratyti arba bent sumažinti jų skaičių, pasirūpinkite, kad aplink namus būtų kuo mažiau stovinčio vandens (gėlių vazonai, paukščių girdyklos, vaikų baseinai ir kt.).
Atkreipkite dėmesį į dienos laiką
Uodai aktyviausi auštant ir prietemoje, todėl šiuo metu, jeigu įmanoma, ribokite buvimo lauke laiką.
Tinkama apranga
Uodus labiausiai privilioja tamsių spalvų drabužiai, gėlių raštai. Taip pat reikėtų vengti kvepintis saldžiais kvepalais.
Apsaugokite savo namus
Pridenkite langus, duris, kad uodai negalėtų įskristi į vidų. Tam tinka specialūs tinkleliai nuo uodų.
Natūralūs repelentai nuo uodų
Tai: citrinžolės, medetkos, melisos, katžolė, serenčiai, bazilikai, pipirmėtės, levandos, taškuotosios mėtos, česnakai, rozmarinai, snapučiai. Priemonėmis su šių augalų ekstraktais tepkite odą arba pasodinkite jas ten, kur dažniausiai leidžiate laiką.
Jeigu uodas jau įkando, nuplaukite įkandimo vietas vėsiu vandeniu su muilu, švelniai nusausinkite ir uždėkite ledo ar kitokį šaltą kompresą. Niežulį sumažins spiritinis medetkų žiedų antpilas, šviežiai trinti petražolės, pelyno, mėtos, gysločio lapai.
Skaityti komentarus