°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Vaikų auklėjimo stereotipai ir psichosomatika

      Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

      2022-05-16 13:00:00

      1. „Negerk šalto vandens - gerklę skaudės“. – Gerklę skauda ne nuo šalto vandens, o nuo neišsakytų emocijų/minčių. Jei vaikui kalbant, rėkiant, verkiant jis nėra tildomas, nebaramas už jo žodžius, emocijas ir jų reiškimo būdus, tai gerklės neskaudės.

      2. „Nežaisk su maistu“. - Vaikai nežaidžia. Jie tik mokosi pažinti pasaulio ir fizinių daiktų savybes, įskaitant ir maistą.

      3. „Nežiūrėk iš taip arti, akis susigadinsi“. – Ką reiškia sugadinsi? Regėjimas pablogėja (tampa trumparegiškas), kai susidaro nemalonios asociacijos su ateitimi. Pavyzdžiui, kai suaugęs žmogus grubiai sako: „Užaugsi – sužinosi“, „užaugsi – suprasi, kaip sunku gyventi/užsidirbti ir pan.“. Be to, regėjimas tampa trumparegiškas, kai žmogus atsisako matyti detales, taip pat ir dėl draudimų. Vaikai labai mėgsta viską apžiūrėti, liesti, taip pat ir gatvėje, o suaugusieji juos tempia, tramdo, reikalauja nesimaišyti, nesikišti. Tėvai visais įmanomais būdais traukia savo vaikus iš jų pasaulio į nuobodų suaugusiųjų gyvenimą.

      4. „Nustok kvailioti / blaškytis / šėlti“. - Tačiau kodėl to reikalaujame iš vaikų? Kada dar kvailioti, jei ne vaikystėje? Jei vaikystėje deramai neišsidūkstama, tai vėliau šis noras „būti klounu“ suaugus nuolatos pasireikš keisčiausiomis formomis ir būdais žmogaus rimtumo fone. Jį lydės ir vidinis nepasitenkinimas.

      5. „Ką čia kalbi! Kaip tau negėda?!“ - Labai blogai užkabinti gėdą ir kaltę ant vaiko. Taip suaugęs žmogus savo atsakomybę už save, savo būseną, sąmonės lygį, savo auklėjimo metodą permeta vaikui. Ir tada vaikas gyvena su šiuo svetimu krūviu, suserga, tampa nelaimingas, susikaustęs pasaulyje, ima kenkti ir blogai elgtis.


      6. „Nustok verkti! Nusiramink!“ – Tai tarsi sakymas: „Nustok valyti sielą, palik savyje vidinį skausmą ir gyvenk su juo toliau, apsimesk, kad tau neskauda, apgaudinėk save“. Neišverktas skausmas visada kaupsis ir padarys vaiką piktesnį ir bejausmį.

      7. „Krisi, užsigausi, tau skaudės“. – Kaip vaikui sakome, taip ir nutinka. Šie žodžiai yra ne įspėjimas vaikui, o faktai, užprogramuojantys jo sąmonę tokiai įvykių baigčiai. Vietoj tokių frazių reikia padėti vaikui išbandyti save ten, kur jis dar nebandė, duoti ranką, palaikyti, skiepyti vaikui pasitikėjimą savo jėgomis ir sugebėjimais. 

      Šaltinis

      Tai yra autoriaus nuomonė, už kurios turinį minfo.lt neatsako.

      Skaityti komentarus