°C
   2021 01 27 Trečiadienis

   Aurimas Guoga: Tauta, suklijuota kalbos pagrindu, ėmė byrėti

   Nuotrauka: BNS I Minfo koliažas

   Autorius: Aurimo Guogos Facebook įrašas
   2021-01-13 09:00:00

   Šiandien lietuviais laikome visų pirma tuos, kuriems ši kalba yra gimtoji. Būna ir išimčių, tačiau tokiais atvejais paprastai ši kalba gimtoji jų tėvams ar seneliams. Kam nors vis tiek lietuvių kalba turėjo būti pagrindinė, antraip tokius lietuviais vadinsime tik iš mandagumo.

   Taigi šiuolaikinė tauta suklijuota kalbos pagrindu.

   Yra ir kitų būdų suformuoti tautą. Istoriškai LDK lietuviai buvo tie, kurie ištikimi jos valdovui. Vėliau - vis labiau tie, kurie ištikimi jos bajoriškoms tradicijoms.

   Puikiai žinome, kad tuometiniai lietuviai lietuvių kalbos paprastai nemokėjo.

   Dar kitose šalyse tautos formuotos pagal ištikimybę politinei sandarai ir kultūrai - visų pirma modernioji Prancūzija ir JAV.

   Taigi tautos formavimo pagrindas nebūtinai turi būti kalba, o šiandien matome kad šis pagrindas nėra toks jau stabilus.

   Reikalas tas, kad vis dažniau pasitaiko, kai žmonės kalba viena ir ta pačia kalba, tačiau absoliučiai dėl nieko nesusiškeka. Šiandien liberalai ir konservatyvūs
   lietuviai jau prarado gebėjimą dėl ko nors susišnekėti.

   O jei taip, tuomet lietuvių tauta suskils (jokios garantijos kad tik į dvi dalis). Vėliau turės atsirasti kitas vienijantis pagrindas.

   Manau ateities pagrindas bus vertybės. Tų pačių vertybių žmonės puikiai vienas kitą supranta iš pusės žodžio, jiems ir bendros kalbos nebūtinai reikia.

   Skaityti komentarus