°C
   2023 12 03 Sekmadienis

   Institucinio smurto pinklėse - Lauros istorija

   Nuotrauka: Asmeninis archyvas

   Autorius:
   2019-03-15 12:00:00

   Sūnui buvo pasakyta, kad jeigu jis neigiamai reaguos į išsiskyrimą su mama, pasimatymų laikas bus sutrumpintas.

   Kai 2018 metų pavasarį Kauno rajone gyvenanti Laura Spūdienė paliko savo vyro namus, net minčių neturėjo, kad jos problemos ir sunkumai tik prasideda. 

   Jei iki šiol turėjote vilčių, kad Lietuvoje vaikų teisės yra saugomos ir ginamos, kviečiu atidžiai perskaityti šią ilgą ir išsamią istoriją. Ji verta to, kad būtų pasakojama su visomis detalėmis. Dėstomi faktai turi pagrindžiančius dokumentus, nėra išgalvotų ar prikurtų detalių. Prieš rašant išklausytas tiek pačios Lauros pasakojimas, tiek ją atstovaujanti advokatė Rūta Visočnik. 

   Lauros Spūdienė ir Nerijus Spūdys yra sutuoktiniai, turintys du vaikus - 10 ir 4 metų sūnus. Nuo 2018 metų balandžio jie negyvena kartu, vyksta skyrybų procesas. 

   Jau minėjome, kad L. Spūdienė paliko vyro namus, nes N. Spūdys piktnaudžiavo alkoholiu ir elgdavosi agresyviai. Šeima dėl šių priežasčių buvo žinoma Kauno rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui (po reformos - Kauno apskrities VTAS). Sužinojusios apie tai, kad Laura Spūdienė nebeketina gyventi su ir išsikelia pas savo mamą, socialinė darbuotoja ir vyresniojo sūnaus mokyklos direktorė Laurai Spūdienei pareiškė, kad vyresnysis sūnus turi likti gyventi su tėvu, nes netoli yra jo lankoma mokykla. Buvo duota suprasti, kad jeigu Laura Spūdienė nesutiks su šia sąlyga, tuomet iš tėvų gali būti paimti abu vaikai.

   Siekdama negilinti konflikto ir išvengti vaikų paėmimo, Laura Spūdienė sutiko su tuo, kad vyresnysis sūnus darbo dienomis gyventų pas tėvą, o savaitgaliais būtų pas ją. Jaunesnysis sūnus visą laiką gyveno su mama.

   Tokios tvarkos Nerijus Spūdys laikėsi apie mėnesį. Tuomet jis pats sūnų atvežė pas Laurą Spūdienę. Ji rūpinosi vaiko nuvežimu į mokyklą ir parvežimu iš jos.

    2018 metų birželio 3 - Tėvo diena. Tą dieną Nerijus Spūdys paprašė leisti vaikams pabūti pas jį namuose (jis gyvena pas savo motiną, berniukų močiutę). Jaunesnysis sūnus tuo metu miegojo, todėl pas tėvą išvažiavo tik vyresnysis sūnus. Po šio apsilankymo tėvas sūnaus Laurai Spūdienei negrąžino.

   Paaiškėjo, kad tokiu būdu vaikų tėvas ruošėsi santuokos nutraukimo procesui - po sūnaus paėmimo iš karto kreipėsi į teismą, prašydamas taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir nustatyti vaikų gyvenamąją vietą pas jį. Laura mano, kad šis prašymas gimė ne dėl to, kad tėvas iš tiesų norėtų rūpintis vaikais, o dėl to, kad išvengtų išlaikymo mokėjimo prievolės, kurią turėtų vykdyti tuo atveju, jei vaikai gyventų su mama. Išlaikymas vyresniam sūnui iš Nerijaus Spūdžio buvo priteistas dar 2010-01-13 d. Kauno rajono apylinkės teismo įsakymu, tačiau buvo mokamas nereguliariai ir dėl to yra susidaręs įsiskolinimas.

   Laura nesutiko su sutuoktinio prašymu nustatyti laikiną vaikų gyvenamąją vietą pas jį, tačiau Vaiko teisių apsaugos skyrius 2018-07-16 d. pateikė išvadą, kurioje nurodė, kad vaikų interesus geriausia atitinka tvarka, kuomet jaunesnysis sūnus gyvena su mama, o vyresnysis - su tėvu. Kauno miesto apylinkės teismas 2018-07-17 d. nutartimi tenkino Nerijaus Spūdžio prašymą iš dalies ir pagal VTAS rekomendaciją nustatė, kad vyresnysis sūnus lieka gyventi su tėvu, o jaunesnysis - su mama. Laura Spūdienė pateikė atskirąjį skundą ir prašė šią nutartį panaikinti. Skunde buvo nurodytos klausimo išsprendimui reikšmingos aplinkybės, tame tarpe ir tai, kad Nerijus Spūdys nevykdė pareigos mokėti priteistą išlaikymą sūnui, kad dėl jo agresyvaus elgesio ir dėl nuolatinio alkoholio vartojimo Laura Spūdienė, saugodama vaikus nuo neigiamo poveikio, nutarė gyventi atskirai nuo Nerijaus Spūdžio.

   Teismas 2018-08-20 d. nutartimi nustatė tokią bendravimo tvarką: “iki kol bus išnagrinėta civilinė byla Nr. e2-18541-454/2018 ir priimtas galutinis teismo sprendimas, nustatyti tėvo Nerijaus Spūdžio, ir vaiko (...), laikiną bendravimo tvarką: pirmą ir trečią mėnesio savaitgalį, tėvui paimant (...) iš jo laikinos gyvenamosios vietos penktadienį nuo 18 valandos ir grąžinant jį į vaiko laikiną gyvenamąją vietą sekmadienį iki 18 valandos bei nustatyti motinos Lauros Spūdienės, ir vaiko (...), laikiną bendravimo tvarką: antrą ir ketvirtą mėnesio savaitgalį motinai paimant sūnų (...) iš jo laikinos gyvenamosios vietos penktadienį nuo 18 valandos ir grąžinant jį į vaiko laikiną gyvenamąją vietą sekmadienį iki 18 valandos.”. Tokiu būdu broliai visą laiką gyveno atskirai, išskyrus savaitgalius: du savaitgalius kiekvieną mėnesį abu vaikai turėjo praleisti su tėvu ir du - su mama.

   Vaiko teisų apsaugos skyriaus rekomenduotos laikinos tvarkos ydingumas netruko pasireikšti. 2018-09-09 d. (sekmadienį) Laura Spūdienė, vykdydama teismo nutartį, po kartu su vyresniuoju sūnumi praleisto savaitgalio nuvežė jį tėvui. N. Spūdys buvo girtas, elgėsi agresyviai. Laura, siekdama apsaugoti vaiką nuo neigiamos įtakos, nesutiko palikti vaiką tėvo gyvenamojoje vietoje. Konfliktą pamatė vaikų močiutė - tėvo mama, kuri per prievartą įsisodino berniuką į automobilį ir, sprukdama su vaiku iš kiemo, pervažiavo Laurai Spūdienei koją. Pastarajai teko kreiptis į medikus, o vaikas liko su močiute (tėvas nebuvo pajėgus juo pasirūpinti). Šio įvykio metu buvo iškviesti policijos pareigūnai, kurie nurodė atvykti į policijos įstaigą ir parašyti pasiaiškinimus.

   Panaši situacija pasikartojo po 2018-10-14 d., kai nuvežusi sūnų tėvui mama vėl pamatė, kad šis yra apgirtęs. Laura Spūdienė vaiko pas tėvą nepaliko ir paprašė, kad vaiko tėvas duotų mokyklos priemones tam, kad kitą dieną mama galėtų vaiką nuvežti į užsiėmimus mokykloje. Nerijus Spūdys vaiko daiktų nedavė ir pažadėjo juos atvežti ryte į mokyklą. Nenorėdama ginčytis su apgirtusiu vyru, Laura Spūdienė su sūnumi išvažiavo namo. Vaiko daiktai ryte į mokyklą nebuvo pristatyti.

   Beje, verta paminėti, kad abiem aukščiau minėtais atvejais pats berniukas sakė, jog nenori grįžti pas tėvą, tačiau mama, nors ir pergyvendama dėl vaiko emocinės būklės, vis tiek vykdė teismo nutartį. 

   2018-10-15 d. Laurai iš mokyklos paskambino sūnus. Berniukas verkė, prašė kuo greičiau jį pasiimti, nes bijojo grįžti pas tėvą. Mama pokalbio metu nuramino sūnų ir liepė likti mokykloje. Po pamokų sūnus vėl paskambino mamai ir prašė jį pasiimti, verkė, sakė, kad bijo grįžti pas tėvą. Vaikas sakė, kad nebegali daugiau kentėti. Laura nuvyko į mokyklą nuraminti vaiko.

   Į mokyklą atvyko ir Nerijui Spūdžiui socialines paslaugas teikianti darbuotoja ir, pamačiusi situaciją, rekomendavo tėvui leisti sūnui grįžti pas mamą Laurą Spūdienę. Tačiau prie mokyklos atvykęs tėvas reikalavo, kad būtų vykdoma teismo nutartis ir siekė, kad sūnus, nors ir prieš savo valią, grįžtų pas jį.

   Pati Laura taip ir neturėjo progos nuraminti sūnų - specialistės su juo kalbėjosi už uždarų durų, o po pokalbio vaiką išsivežė. Laurai Spūdienei buvo pasakyta, kad iš darželio bus paimtas ir jaunesnysis sūnus. Ji skubiai nuvažiavo į darželį, tačiau ten su jaunesniuoju sūnumi negalėjo net susitikti - jis buvo paimtas ir išvežtas neleidus net atsisveikinti su mama. Laura Spūdienė nežinojo kur konkrečiai yra išvežami jos vaikai.

   2018-10-16 d. Laura buvo iškviesta į VTAS. Jai nebuvo paaiškinta, kur yra vaikai. Taip pat buvo paaiškinta, kad yra nustatytas antrasis grėsmės lygis, tačiau joks dokumentas pačiai moteriai nebuvo pateiktas. Grėsmės lygio nustatymo anketos L. Spūdienė nematė ir neturi iki šiol.

   Po paėmimo broliai buvo išskirti - vyresnysis patalpintas į Vaikų gerovės centrą “Gynia”, o jaunėlis perduotas globėjui - fiziniam asmeniui. Mamai iki šiol nesuprantamos brolių išskyrimo priežastys.

   VTAS kreipėsi į teismą dėl leidimo paimti vaikus išdavimo. Teismas 2018-10-19 d. nutartimi rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs prašymą, jį tenkino, tačiau po atskirųjų skundų pateikimo nutartį pasinaikino ir paskyrė žodinį bylos nagrinėjimą. Posėdžio metu buvo apklaustas vyresnysis berniukas (10 metų), kuris patvirtino, kad nori gyventi su mama, kad mama jo nemuša, o tėtis - muša. Visgi 2018-11-20 d. nutartimi teismas ir vėl priėmė sprendimą tenkinti VTAS prašymą išduoti leidimą paimti vaikus. Susipažinus su teismo motyvais akivaizdu, kad pagrindinė leidimo išdavimo priežastis - Nerijaus Spūdžio elgesys ir sutuoktinių nesutarimai.

   Teismas, leisdamas paimti vaikus rėmėsi praeityje (o ne vaikų paėmimo metu) buvusiomis aplinkybėmis ir jų tėvų nesutarimais. Tačiau nebuvo atsižvelgta į tai, kad Laura Spūdienė ir Nerijus Spūdys kartu nebegyvena, ir kad problema slypi neteisingame vaikų gyvenamosios vietos klausimo sprendime.

   2018-10-29 d. įvyko atvejo peržiūra ir buvo sudarytas pagalbos planas. Jame nurodyti tokie uždaviniai, kurie, anot VTAS, gali būti sprendžiami tik paėmus vaikus iš tėvų.
   Pagalbos plane abiems sutuoktiniams nurodytos tokios išvados ir sprendimai:

   • Užsiregistruoti ir gydytis “Minesotos” programoje;
   • Lankyti psichologo konsultacijas; tėvystės įgūdžių ugdymo užsiėmimus; lankyti šeimos psichoterapiją.
   • Palaikyti ryšį su vaikais iš anksto suderintu laiku Vaiko gerovės centre “Gynia”, stebint socialiniam darbuotojui.
   • Bendradarbiauti su specialistais. 

   Kitas atvejo peržiūros posėdis buvo numatytas tik 2019 m. kovo mėn., nors iš pagalbos plano taip ir nebuvo aišku, kodėl reikalingas toks ilgas laikotarpis, kokie konkrečiai per tą laikotarpį bus atlikti veiksmai tam, kad vaikai greičiau grįžtų į šeimą.  Berniukai po laikinosios globos paskyrimo gyvena atskirai: vyresnysis - Vaikų gerovės centre “Gynia”, jaunesnysis - pas globėją.

   Suprasdama, kad būtent VTAS rekomenduota laikinoji bendravimo su vaikais tvarka sudarė sąlygas kilti įtampai bei traumavo vyresnįjį sūnų, 2018-12-11 d. santuokos nutraukimo byloje Laura pateikė prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių pakeitimo. Buvo prašoma berniuko laikiną gyvenamąją vietą iki galutinio teismo sprendimo priėmimo dienos nustatyti su mama, nustatant teisę tėvui su sūnumi bendrauti pirmą ir trečią mėnesio savaitgalį. VTAS nepateikė jokio atsiliepimo į šį prašymą ir nerodo iniciatyvos, kad teismas kuo greičiau išnagrinėtų prašymą ir pakeistų akivaizdžiai ydingą sprendimą dėl vaikų gyevamosios vietos  nustatymo ir bendravimo su tėvu tvarkos.

   2018-12-13 d. Laura Spūdienė VTAS pateikė prašymą pateikti išaiškinimus dėl 2018-10-29 d. pagalbos plano ir priimti sprendimą grąžinti vaikus. Šio prašymo pagrindu 2018-12-20 d. buvo surengta atvejo peržiūra, tačiau jo metu nebuvo priimtas sprendimas grąžinti vaikus. Į Lauros Spūdienės prašymą pateikti išaiškinimus dėl pagalbos plano iki šiol nėra raštu atsakyta. 

   2018-12-20 d. pagalbos plane vėl surašyti tokie patys įpareigojimai (lankyti kursus, bendradarbiauti su specialistais, palaikyti ryšį su vaikais), išskyrus tai, kad įpareigojimas gydytis nuo priklausomybės nustatytas tik Nerijui Spūdžiui, o ne abiems vaikų tėvams. Tuo VTAS ir kitos institucijos pagaliau pripažino, kad Laura Spūdienė jokios priklausomybės neturėjo ir ankstesnis įpareigojimas gydytis pagal “Minestotos” programą buvo nepagrįstas.

   2018-12-21 d. Laura Spūdienė nusiuntė prašymą dėl susitikimų su vaikais, paaiškindama, kodėl ji negalėjo atvykti į susitikimą gruodžio 20 d. (nes tą dieną vyko atvejo peržiūra) ir prašydama neįvykusį susitikimą perkelti į kitą dieną. Taip pat Laura Spūdienė nesutiko su tuo, kad 2018-12-24 d. pasimatymas su vaikais neįvyks, nes neva nebus kam jo stebėti (tokia informacija jai buvo pateikta per 2018-12-20 d. atvejo peržiūros posėdį). 2018-12-24 d. buvo ne tik šv.Kūčios, bet ir pirmadienis, t.y. ta diena, kai pagal susitarimą Laura Spūdienė turėjo pasimatyti su vaikais. Mama neteko galimybės šv. Kūčių dieną pabūti kartu su vaikais, taip išlaikant šeimos tradiciją. Be to, šios prarastos pasimatymo dienos nebuvo kompensuotos, nors toks prašymas buvo pateiktas.

   2018-12-27 d. Laura Spūdienė pateikė prašymą leisti pasiimti vaikus per Naujųjų metų švenčių laikotarpį. Tačiau iš VTAS buvo gautas atsakymas, jog “Atsižvelgiant į tai, kad berniukams buvo nustatytas 1, o vėliau ir 2 grėsmės lygis, negalėtume vertinti Jūsų tinkamumo priimti vaikus laikinai svečiuotis”. Taip ir liko neaišku, ar apskritai negalima pasiimti vaikų laikinam pasisvečiavimui, ar VTAS  tik negali vertinti Lauros Spūdienės “tinkamumo”.

   2019-01-09 d. Lauros Spūdienės atstovė VTAS ir Kauno rajono Socialinių paslaugų centrui pateikė prašymą suteikti informaciją dėl pagalbos planuose numatyto įpareigojimo palaikyti ryšį su vaikais vykdymo. Iš vienos pusės, mama įpareigojama palaikyti ryšį su vaikais, lankyti juos, o iš kitos pusės, šios teisės ir pareigos vykdymas įspraudžiamas į biurokratinius rėmus ir priklauso nuo globos įstaigos darbuotojų užimtumo. Be to, 2019-01-07 d. Vaikų gerovės centre “Gynia”  susidarė vaiko teises pažeidžianti situacija, kuomet girdint sūnui Laurai buvo pareikšti priekaištai dėl to, kad ji, į globos centrą važiuodama tuo pačiu autobusu kaip ir sūnus kuris vienas į globos įstaigą pats visuomeniniu transportu grįžta iš mokyklos, autobuse kalba su sūnumi. Sūnui buvo pasakyta, kad jeigu jis neigiamai reaguos į išsiskyrimą su mama, pasimatymų laikas bus sutrumpintas. Iki šiol nėra gautas nei VTAS, nei kitos institucijos atsakymas į 2019-01-09 d. pateiktus klausimus dėl bendravimo su vaikais tvarkos.  

   2019-01-10 d. įvyko teismo posėdis Lauros Spūdienės ir Nerijaus Spūdžio santuokos nutraukimo byloje. Posėdžio metu turėjo būti, be kita ko, sprendžiamas laikinųjų apsaugos priemonių pakeitimo (vaikų gyvenamosios vietos ir bendravimo su jais tvarkos) klausimas. Tačiau remiantis tuo, kad kitoje byloje Kauno apygardos teisme bus sprendžiamas leidimo paimti vaikus teisėtumo klausimas, bylos nagrinėjimas buvo atidėtas. VTAS nesiėmė iniciatyvos siūlyti labiausiai šiuo metu vaikų interesus atitinkančią gyvenamosios vietos nustatymo ir bendravimo tvarką, nors yra akivaizdu, kad būtent šioje srityje kylantys neaiškumai ir 2018-08-09 d. VTAS raštu rekomenduotoje bendravimo tvarkoje užkoduoti vaikų teisių pažeidimai labiausiai pažeidžia vaikų teises.

   2019-01-11 d. Laura Spūdienė Vaikų gerovės centrui “Gynia” pateikė prašymą dėl galimybės rengti sūnų pirmajai komunijai. Kol kas negautas joks atsakymas į šį prašymą.

   2019-01-14 d. yra gautas VTAS raštas, kuriame nurodyta, kad prašymas persiųstas Vaikų gerovės centrui “Gynia” ir kad VTAS neatsako už kitų institucijų sprendimus. 2019-01-17 d. Lauros Spūdienės atstovei atsakymą atsiuntė ir Kauno rajono Socialinių paslaugų centras (priedas Nr. 14). Rašte nurodoma, kad pagalbos plane nėra numatytas konkretus tėvų pasimatymo su vaikais laikas ir nėra numatyti apribojimai tėvams bendrauti ir matytis kuo dažniau, jei tai neprieštarauja vaikų interesams. Rašte duodama suprasti, kad sprendimus dėl pasimatymų su vaikais dažnumo ir trukmės turi priimti Vaikų gerovės centras “Gynia”.

    Matydama, kad vaikams labai trūksta mamos, ir, be abejonės, pati labai pasiilgdama vaikų, Laura 2019-01-16 d. pateikė prašymą dėl dažnesnių ir ilgesnių pasimatymų su jais. Prašymas iš dalies tenkintas. Pasimatymai prailginti, nuimtas stebėjimas. 

   2019-01-31 d. advokatei Rūtai Visočnik prašant įvyko atvejo peržiūros posėdis. Advokatė kreipėsi su prašymu kuo skubiau panaikinti 2 grėsmės lygį ir spręsti dėl vaikų gražinimo. Sprendimas: vaikų negrąžinti, nors nebuvo konstatuoti jokie pagalbos šeimai poreikiai. Argumentuota tuo, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas. Nebuvo gauta jokių duomenų, kieno konkrečiai atžvilgiu tas tyrimas pradėtas, tačiau nutarta nei vienam iš tėvų vaikų negražinti. 

   2019-02-19 d. Vyko posėdis L. ir N. Spūdžių skyrybų byloje. Buvo prašoma pakeisti nustatytą laikinąją vaikų gyvenamosios vietos tvarką. Atsižvelgiant į lapkričio mėnesį teisme išsakytą vaiko nuomonę (tėvas smurtavo), prašoma, kad abiems vaikams būtų nustatyta gyvenama vieta su mama. 

   Šią situaciją detaliau komentuoja advokatė R. Visočnik: „Teismas elgiasi labai pasyviai, visą laiką klausia VTAS nuomonės. Tuo tarpu vaiko teisių tarnybos negali pasakyti savo nuomonės, nors žino, kad vyksta ikiteisminis tyrimas, o pats vyresnysis vaikas yra išsakęs savo nuomonę ir norą gyventi su mama. Gyvenama vieta su mama vis dar nenustatyta. Kyla klausimas: vaikų teisių specialistai galimai kažko bijo, o gal patiria tėvo/jo mamos spaudimą? Šiuo metu yra absurdiška situacija - jeigu būtų priimtas sprendimas gražinti vaikus, jie ir turėtų grįžti pagal nustatytą tvarką - vyresnis pas tėvą, jaunesnis pas mamą. O dėl to, kad galimai grįžus pas tėvą vaikui gali būti nesaugu, vaikai ir nėra gražinami. Užburtas ratas, kurį kuria pačios vaiko teisės. VTAS pateikė išvadą: jie negali pasakyti, su kuo dabar turėtų gyventi vaikai.”

   Po šio posėdžio Laura ir toliau kiek įmanoma lankė vaikus, o dabar jau yra gavusi pranešimą atvykti į apklausą dėl ikiteisminio tyrimo. Ji kviečiama į apklausą specialiosios liudytojos statusu, tai reiškia, kad galimai ir jai gali būti pareikšti įtarimai. 

   2019-03-06 d. vyko dar vienas posėdis skyrybų byloje. Sutuoktiniams paskirta teisminė mediacija, nors nelabai aišku, koks jos tikslas, nes šiuo atveju nėra ginčo dėl turto, nėra, ką spręsti - tik nutraukti santuoką ir nustatyti, su kuo gyvens vaikai. Advokatė nesupranta, kodėl šis klausimas yra ir toliau vilkinamas. Vienintelis paaiškinimas: institucijos galimai pasiduoda tėvo spaudimui. Situacijos įkaitais ir toliau lieka vaikai, negalintys gyventi su mama. 

   2019-04-02 d. laukia dar vienas skyrybų bylos posėdis. 

   2019-03-14 d. Laura Spūdienė Kauno rajono socialinių paslaugų centrui, Kauno rajono savivaldybės administracijai, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno apskrities skyriui pateikė prašymą kuo skubiau svarstyti klausimą dėl vaikų gražinimo. 

   ---------------

   Advokatės Rūtos Visočnik klausimas (akivaizdu, kad šiuo metu - tik retorinis, nes reali pagalba šeimai nėra teikiama, o aukščiau išdėstyti faktai akivaizdžiai rodo institucijų savivalę ir smurtą prieš vaikus):

   Byloje, kurioje išduotas teismo leidimas paimti vaikus iš abiejų tėvų (mat tokiu būdu vaiko teisių gynėjai "išgelbėjo" vaikus ir jų mamą nuo smurtaujančio tėvo), teismo psichologė apklausinėja dešimties metų vaiką, primygtinai kelis kartus klausdama "o kodėl tu norėtum gyventi pas mamą?" Vaikas vieną kartą atsako "pas mamą geriau" (negu pas tėvą arba globos namuose). Tada toliau įkyriai klausinėjama "o kodėl pas mamą geriau?". Vaikas nesugeba suformuluoti psichologę tenkinančio atsakymo. 
   Norėčiau "vaiko teisių" ir tokių psichologų paklausti "o kodėl kvėpuoti geriau negu uždusti?". 
   P.S. Vaikai iki šiol mamai negrąžinti, mėnesių mėnesiais jokia pagalba šeimai neteikiama. Padėtis tiesiog "užmarinuota". A.Jakavonienės tarnybos pasidievagojimai, kad paėmus vaikus iš tėvų vyksta "intensyvios pagalbos šeimai teikimas" yra paprasčiausias melas. Savo teiginį galiu įrodyti teisme. Tikiuosi, turėsiu progą tai padaryti. 

   Skaityti komentarus

   Lesmolo 2019 31 07 08:05

   Vigre In Usa Without Prickription Cheapest Anxiety Meds No Prescription Xenical 60mg [url=http://cialtadalaff.com]cialis tablets for sale[/url] Acheter Du Clomid En Bus

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Lydia 2020 09 02 04:01

   KAIP ATSINAUJINU MANO VYKDYTOJO ATGAL, ATSAKYDAMAS TIKRAI IR VEIKSMINGAM NUORODAI IŠ DR. Sunny Maniau, kad daugiau jo nematysiu, kol nesutikau ponios, vadinamos Maria, kuri papasakojo apie burtininką, vadinamą Dr.Sunny, ji man davė savo el. Pašto adresą ir mobiliojo telefono numerį. Aš susisiekiau su juo ir jis mane patikino, kad per 48 valandos mano vyras grįš pas mane. Per mažiau nei 48 valandas mano vyras grįžo prašydamas atleidimo sakydamas, kad tai velnių darbas, todėl iki šiol stebiuosi šiuo stebuklu, negalėjau įsivaizduoti, bet kai tik burtai buvo išduoti, aš pastojau ir pagimdžiau savo trečiąjį vaiką. Jei jums reikia pagalbos iš jo, galite susisiekti su juo el. paštu: [email protected] Arba „WhatsApp“ arba paskambinkite jam dabar: +2349030731985 Dr.Sunny taip pat gydo: 1. ŽIV / AIDS 2. HERPES 1/2 3. VĖŽYS 4. ALS (Lou Gehrig liga) 5. Hepatitas B? 6.Jei norite pastoti

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   maria 2020 10 02 06:51

   Prašome perskaityti ir susisiekti su dr. Saulėta, jei jums reikia stiprios meilės burtų, kad išspręstumėte nutrauktus santykius. Kai buvau šešis mėnesius nėščia su savo antruoju vaiku, išsiskyriau su vyru. Nuo tada, kai mūsų vaikas buvo pastojęs, mes nesutarėme ir ginčijomės, ji nebemylėjo jokios meilės ar pasitikėjimo juo, todėl jis mane išsiskyrė. Ir visas šias švilpukus, aš išbandžiau visas skirtingas priemones jam susigrąžinti, taip pat išbandžiau keletą skirtingų stebuklingų ratų savo gyvenamojoje šalyje, tačiau nė viena iš jų negalėjo grąžinti Tomui manęs. Tik daktaras Sunny garantavo skubų 48 valandų magijos praleidimą ir patikino, kad mano vyras vėl bus su manimi. Rašau norėdamas padėkoti ir padėkoti už pažadų laikymąsi ir už tai, kad panaudojote savo talentingas ir dideles jėgas, kad sugrąžintumėte jį namo. Man buvo malonu žinoti, kad jūs specializuojatės meilužių sujungime. Ačiū, pone, kad padėjote man blogiausiais gyvenimo laikais, kad buvau toks puikus magijos magas ir kad jis man suteikė meilės magiją, kuri man tiek santuokos metu atnešė tiek džiaugsmo. Mano vyras grįžo ir pažadu niekada daugiau manęs nepalikti. Jei abejojate jo galimybėmis, patikėkite. Jūs turėtumėte turėti galimybę. Tai atsiperka taip, kaip net negalėjote įsivaizduoti. Jei šiuo metu esate stipresnis ir jums reikalinga stipri ir skubi meilės meilė, kad sugrąžintumėte maloniai susisiekusį daktarą Sunny, dabar vienintelis atsakymas yra jūsų atstatytų santykių ar santuokos atstatymas. drsunnydsoluti[email protected] arba „Whatsapp jam“ telefonu +2349030731985. Ačiū.

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   chloroquineorigin 2021 20 05 08:23

   https://chloroquineorigin.com/ resochin [url=https://chloroquineorigin.com/ ]chloroquine malaria [/url] <a href="https://chloroquineorigin.com/ ">cloroquine protein </a>

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   buy tadalafil 2021 28 05 12:52

   maximpeptide.com https://tadalisxs.com/ tadalafil capsules

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   cialis alternative 2021 24 11 03:23

   <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">fastest delivery of cialis</a> cialis 20 mg

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   cialis coupon 2021 05 12 04:39

   cialis 20 mg <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis online</a>

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   best prices for cialis 20mg 2021 12 12 08:43

   cialis price <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis without a doctor prescription</a>

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Prurge 2022 13 05 11:24

   roman viagra <a href="https://viagramonk.com/">viagra soft</a> herbal substitutes for viagra

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   hqxrgttn 2022 03 06 10:11

   erythromycin oint http://erythromycinn.com/#

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Dospenue 2022 21 08 05:39

   charlestown sports betting <a href="https://bettingsportslife.com/">massachusetts sports betting</a> sports betting success stories

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   sogCreex 2022 17 10 04:00

   generic name for cialis <a href="https://cialisarm.com/">cialisarm.com</a> cialis canada

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Plebra 2022 22 10 12:30

   cialis viagra <a href="https://cialisflow.org/">is there a generic cialis</a> what does a cialis pill look like

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   arenekib 2022 23 10 01:07

   100 mg viagra <a href="https://goosviagra.com/">goodrx viagra</a> viagra online canada

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Dionry 2022 25 10 12:17

   sildenafil <a href="https://missaviagra.net/">over the counter viagra substitute walgreens</a> itsoktocry viagra

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   UteftLab 2022 26 10 10:43

   how to take cialis 20mg <a href="https://cialiswind.com/">generic daily cialis</a> when will generic cialis be available

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Exithkat 2022 26 10 10:03

   over the counter female viagra <a href="https://slidnenafilviagramore.net/">viagra para mujer</a> sildenafil walmart

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Openna 2022 29 10 02:13

   cialis vs. viagra recreational use <a href="https://cialiscafe.com/">cialis 5mg</a> cialis patent expiration 2016

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Drilfery 2022 30 10 01:19

   levitra vs cialis <a href="https://cialislands.com/">cialis 20 milligram</a> cialis copay card

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   DestAche 2022 31 10 08:42

   sildenafil over the counter usa <a href="https://lobviagra.com/">pills like viagra</a> will 10 year old viagra work

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Addels 2022 02 11 02:19

   20 mg sildenafil <a href="https://luzviagra.net/">viagra substitute</a> sildenafil citrate online pharmacy

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   appaby 2022 05 11 05:16

   cialis from canada <a href="https://tadalafilkosmo.com/">what is cialis</a> how to make cialis work better

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Loaria 2022 07 11 12:32

   cialis online pharmacy <a href="https://yardcialis.com/">buy tadalafil online</a> cheap cialis generic online

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Temcheag 2022 07 11 09:20

   sildenafil 100mg price walmart <a href="https://viagranurse.com/">buy sildenafil citrate</a> sildenafil 100mg price walmart

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   edgext 2022 18 11 03:42

   cialis from canada to usa <a href="https://cialisandtadalafil20.com/">tadalafil coupon</a> cialis vs. viagra

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Cimbbype 2022 21 11 12:32

   cialis generic release date <a href="https://mycialis20mgonline.com/">generic cialis india</a> cialis 20 milligram

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Omistalt 2022 22 11 04:22

   essay service per <a href="https://collegeessayserv.com/">write a compare and contrast essay</a> military service academy nomination essay

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   liapekip 2022 24 11 01:45

   how to write a conclusion for a college essay <a href="https://educollegeessay.com/">essay writing cheap</a> college application essay tutor

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Liminone 2022 24 11 11:03

   applying to cia essay help <a href="https://peperwritinghelpcup.com/">cursive writing paper</a> asking for help librarian interaction essay

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Ulcell 2022 26 11 11:25

   i need help writing my visual argument essay on equality <a href="https://toppeperwritinghelp.com/">blank lined writing paper</a> help your essay with input rubric

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Frilliam 2022 06 12 12:10

   sildenafil for pah <a href="https://viagraduk.com/">viagra sex</a> viagra pill for men

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   TuffSich 2022 08 12 06:06

   viagra falls <a href="https://rxviagratable.com/">viagra</a> generic viagra for sale

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   attaild 2022 11 12 04:05

   <a href="http://candipharm.com/ ">http://candipharm.com/</a>

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Coatte 2022 11 12 07:25

   vardenafil hydrochloride tablets <a href="https://armalevitra.org/">canadian levitra</a> vardenafil injection

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   candipharm com 2022 12 12 02:02

   <a href="http://www.candipharm.com/ ">attaild</a>

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Kemadave 2022 17 12 07:46

   buy vardenafil uk <a href="https://levitravardenafilcoko.com/">levitra over the counter</a> vardenafil oral jelly

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Tidliz 2022 19 12 03:39

   pilule cialis <a href="https://cialis20tadalafilfr.com/">acheter cialis 20mg en pharmacie</a> vente libre cialis

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   MorrisHerma 2022 26 12 07:51

   cheap aralen <a href="http://hydroxychloroquinex.com/">cheap aralen</a>

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Cheatt 2022 28 12 08:22

   can i take 40mg of cialis <a href="https://stopscialisonle.org/">what happens if you take 2 cialis</a> who makes cialis

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   TibErall 2022 31 12 10:31

   is 20mg cialis equal to 100mg viagra <a href="https://yardcialis.com/">coupons for cialis</a> were can i buy cialis

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   shiste 2023 01 01 02:16

   viagra for men <a href="https://enbossviagra.com/">sildenafil</a> viagra for men

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   lenepifs 2023 05 01 05:40

   brand cialis <a href="https://cialiskira.com/">how to get cialis prescription online</a> what does a cialis pill look like

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Renchope 2023 05 01 03:07

   sildenafil 100 mg <a href="https://wrlviagra.org/">viagra 50 mg</a> viagra

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   PrepaY 2023 06 01 02:15

   doses of gabapentin <a href="https://gabapentined.net/">gabapentin 100 mg capsule</a> gabapentin and calcium

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   inwaknok 2023 09 01 04:34

   virtual online casino <a href="https://casinoonlinebeton.com/">online casino mit bonus</a> wild jack online casino

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   choiva 2023 10 01 10:26

   united states online casino <a href="https://onlinecasinokosmo.org/">ceasers online casino</a> casino slots online

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   guirty 2023 11 01 01:17

   online us casinos <a href="https://luckylandslotsgameon.com/">play luckyland slots casino</a> borgata online casino pa

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   flextren 2023 17 01 07:01

   online poker california <a href="https://onlinepokergamee.net/">michigan online poker</a> poker online flash

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Tyncpync 2023 25 01 09:08

   how to write academic essay <a href="https://collegeessaywritertld.net/">college prowler no essay scholarship</a> learn to write an essay

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   amissino 2023 01 02 02:04

   pay for nursing school <a href="https://schoolnursingesse.com/">simulation in nursing education</a> diabetes nursing management

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Drimbfaf 2023 06 02 05:20

   a good college essay example <a href="https://collegeclasstop.com/">https://collegeclasstop.com/</a> college essay about gaming

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   leaxig 2023 09 02 03:38

   why college essay tips <a href="https://onlinecriticalthinking.com/">creative and critical thinking</a> college essay cliches to avoid

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   clavebes 2023 20 02 12:40

   how to write an essay step by step instructions <a href="https://essaywriterserv.net/">scholarship essay writing service</a> how to write essay quickly

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Liximaky 2023 25 02 09:33

   how to write a cause and effect essay <a href="https://helpeessayfors.net/">college paper writing services</a> how to write a great introduction for an essay

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Loyaft 2023 27 02 04:55

   essay on animals cry for help <a href="https://aparesearchpaperonline.net/">writing a good research paper</a> essay tutoring help for the act reviews

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   ralslild 2023 03 03 03:55

   where in san antonio can i get help fixing a resume and filling out sn an application <a href="https://writecvonline.com/">professional resume writers</a> customer service specialist resume samples

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   invamn 2023 03 03 01:26

   how to write response paper <a href="https://personalstatementrfc.biz/">go to this site</a> write through paper

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   fedQuece 2023 11 03 06:13

   does hydroxychloroquine <a href="https://hydroxychloroquineshop.info/">hydroxychloroquine sulfate</a> alternatives to plaquenil for lupus

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   LitWhere 2023 12 03 09:26

   custom essay witing service <a href="https://writemyessaymy.org/">write an argument essay</a> essay about goods and service tax

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   insepe 2023 15 03 03:33

   buy sildenafil <a href="https://posviagra.org/">buy viagra cheaper</a> sildenafil online usa

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   jeovezex 2023 16 03 05:44

   women in viagra commercials <a href="https://viagraent.org/">natural viagra</a> chinese herb viagra

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Jaxalift 2023 21 03 01:33

   teva generic viagra <a href="https://edviagrarx.net/">viagra alternatives</a> sildenafil canada

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   ENADYFED 2023 21 03 02:04

   cialis directions <a href="https://tadalafilmast.org/">does cialis keep you hard after coming</a> cheap generic cialis

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Smaphats 2023 23 03 11:33

   ivermectin pour on for cats <a href="https://ivermectineonline.biz/">https://www.ivermectineonline.biz/</a> ivermectin trade name in egypt

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   jeandy 2023 30 03 04:31

   does cialis lower blood pressure <a href="https://toptadalafiltabs.org/">how long does it take cialis to work</a> cialis shelf life

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   idessy 2023 18 07 06:01

   fairfax high school college essay help <a href="https://colwritingessays.com/writing-college-papers">white paper writers</a> 123 essay help me

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   nairty 2023 20 07 05:20

   help on essay plato meno <a href="https://lospaperwriters.com/write-my-essay">best custom essay writing service</a> ucsb help with essay writing

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Thogscuh 2023 21 07 04:02

   essay on mother teresa love and service to humanity <a href="https://writemypaperme.com/">write paper</a> narrative writing essays

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   elopBobe 2023 24 07 05:49

   google pixel tablet review: a slate transformed by its speaker doc <a href="https://google.com/?hl=en&lr=lang_en">dizzy</a> google’s battle with canadian news website

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Chipmege 2023 26 07 05:41

   title help for essay <a href="https://mypeperwritinghelp.com/">cheap research paper writers</a> when did christmas presents help scrooge out essay

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Impowl 2023 29 07 01:46

   city of houston public service recognition week essay contest <a href="https://topwritingmypaper.com/">topwritingmypaper.com</a> students most used essay writing service

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   orephede 2023 04 08 03:53

   sildenafil walgreens <a href="https://topicvaigra100mg.com/">female viagra cvs</a> alternative to viagra

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Wribre 2023 08 08 05:20

   essay on public service delivery <a href="https://writemyessaylife.com/">best custom essay writing services</a> writing a good thesis statement for an essay

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   rosonanum 2023 15 08 03:14

   ВАУ....=) [url=https://kapelki-firefit.ru/]https://kapelki-firefit.ru/[/url]

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   KevinORINC 2023 21 08 07:23

   cialis otc tadalafilise.cyou/#

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   KevinORINC 2023 25 08 09:11

   cialis in melbourne australia <a href="https://tadalafilise.cyou/">cialis from canadian pharmacy</a> generic cialis 20mg

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   KevinORINC 2023 25 08 12:30

   effects of cialis on females <a href="https://tadalafilise.cyou/">cialis reviews from users</a> cialis 30 day

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   brearf 2023 04 09 12:01

   natural viagra recipe <a href="https://viagralives.com/">pfizer viagra</a> canadian pharmacy ezzz viagra

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Erypelep 2023 09 09 01:29

   cialis pill <a href="https://cialistadalafilbonga.com/">how long does cialis take to kick in</a> cialis 100mg

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Dralawer 2023 09 09 09:52

   when should i take cialis <a href="https://tadalafilcialismasko.com/">how much is cialis</a> buying cialis online usa

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Accoda 2023 12 09 12:33

   is there a generic cialis available? <a href="https://cialistadalafilphil.com/">cialis for sale</a> buying cialis online usa

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Bugutict 2023 17 09 04:58

   how much does cialis cost <a href="https://cialibret.com/">here</a> what are the side effects of cialis

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Orbipind 2023 19 09 08:48

   viagra cost <a href="https://viadiact.com/">viagra pill for women</a> viagra online

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Bugutict 2023 19 09 01:37

   generic cialis 2018 <a href="https://cialiabate.com/">how much does cialis cost without insurance</a> when will cialis become generic

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Statsker 2023 22 09 08:47

   roman sildenafil <a href="https://iagraklutz.com/">viagra usa</a> viagra 200mg

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   http://kheymomo.blogspot.com/ 2023 26 09 10:27

   do you already know the vaccines you should give to your new babies come on and visit my site to find out http://kheymomo.blogspot.com/

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai