°C
   2024 02 24 Šeštadienis

   Kaip žiniasklaida manipuliuoja žmonių jausmais ir kelia sumaištį priimant svarbius sprendimus?

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   2019-01-17 10:00:00

   O gal valstybinis portalas siekia skatinti tautos degradavimą?

   Šį kartą dėmesio suteiksiu dviem portalams. Vienas jų – nacionalinis, todėl ypatingai stebina savo tendencingumu. Kitas jų – katalikiškas, todėl stebina savo keista kryptimi.

   Kaip nugalinami skaitytojai?

   Lrt.lt portalas turi naują vadą. Nežinau ar tai susiję, ar ne, tačiau su nauju vadu lrt.lt portalo vaizdas yra labai panašus į vado FB asmeninio profilio sienos vaizdą. Beje, profilis yra asmeninis, tačiau ten nieko labai asmeniško: nei draugų, nei šeimos, nei paprasto gyvenimo po darbo, tik politika, įtaka, chaoso kėlimas. Apie vado portretą daugiau galėtų pasakyti veidotyrininkas Lučinas ir kiti jo mokiniai.

   Šį kartą užteks veiklos analizės. Pasirenkama ta pati primityvi schema: aprašomas koks nors įvykis, procesas, kuris jaudina didelę dalį žmonių, sukeliamas gailestis ar kitas žmogiškas jausmas, panašus į atjautą, būtinai akcentuojama liaudis ar kita žmonių grupė, kuri, neva, kenkia protingų sprendimų priėmimui, tuomet parašoma – leiskite dirbti profesionalams savo darbą.

   Skaitytojas, kuris nelinkęs mąstyti savarankiškai, nes pvz. nesigaudo vienoje ar kitoje temoje, tiki šaltiniu, išjaučia nemalonius jausmus ir priima atsitraukimo poziciją. Nesikišk, nes tu nieko nesupranti, o padėti irgi negali – toks jų tikslas. Visose temose, kurios yra aptarinėjamos dažniau nei orai Lietuvoje.

   Pvz.: ugniagesių apgailėtina apranga, kaip mes jų neva negerbiam, lai dirba sprendimų priėmime žmonės, nesikišk, nes kai tavo namas degs, nebus kam gesina; vaikas žiauriai sumuštas, va, iki ko priėjom, kai leidom tėvams geriau žinoti, kaip auklėti savo vaikus, nesikišk, nes tu nieko nesupranti ir pakeisti negali, nepriklausyk tai agresorių grupei, anot Šakalienės, nes nukentės daug daugiau vaikų; mergaitė Zelandijoje turės net rožinį pliušinį meškiuką, o dabar ji gyvena skurde, nesikišk, nes tu nepadedi mergaitei, todėl lai būna taip, kaip nori suinteresuoti asmenys, ką mergaitei reiškia ta Lietuva?, o gi nieko, todėl lai skrenda ji toli toli ir užmiršta gimtinę ir tą ją žeminantį skurdą, o tu lik jame ir kankinkis toliau ir t.t.    Schema yra paprasta, aiški, nereikalauja daug laiko. Daug proto nereikalauja taip pat.

   Nemaloni istorija +

   nemalonių jausmų sužadinimas +

   nesikišk, nes tai ne tavo sritis, žmogau, +

   leisk dirbti profesionalams LYGU

   daug atsitraukusių žmonių.

   Dar vienas pavyzdys: abu sužalotos mergaitės tėvai praeityje turėjo problemų su priklausomybėmis, tačiau tarnybos neįžvelgė jokios grėsmės. Kaip baisu, ar taip? Ir kokią grėsmę turi kas įžvelgti dėl praeities priklausomybių?

   O kodėl lrt.lt portalas neatakuoja Masiulio, kuris savo girtu protu ir mąstymu gali padaryti žalos visam miestui ir jo gyventojams? O gal atakuoja, tik aš neskaičiau?

   Kiekvienas turi praeitį. Kiekvienas turi šansą gerėti. O gal reikėtų sterilizuoti visus alkoholikus ir narkomanus? Kad ateityje grėsmės nekeltų potencialiems savo vaikams? O gal netikėkim žmogaus evoliucija? Buvai blogu, liksi blogu. Per amžių amžius. Kodėl niekas nesusimąsto, kad tokiais pareiškimais yra stigmatizuojami buvę alkoholikai ir narkomanai, didinama neapykanta jiems? Klysti yra žmogiška, taisyti klaidas – dieviška.

   Akivaizdu, kad kažkas tarnybose nedirba savo darbo ir tupi tyliai neišmanydami, ką daryti. Ir neprašo pagalbos. Nes gėda pripažinti, kad jau visai blogai. Akivaizdu, kad sužalotos mergaitės mamai reikia pagalbos. Visokeriopos. Nes šiaip jau adekvačios mamos gina savo vaikus kaip furijos, dingsta bet koks baimės jausmas, nes motinystės instinktas yra labai stiprus. Taip sutvėrė motulė gamta ir taip yra teisinga. Jį reikia stiprinti. Reikia gydyti žmogų. Valstybės lėšomis su geriausiais profesionalais, nes žmogus yra moteris ir mama. Silpnoji visuomenės grandis. Pažeidžiama grandis. Ar dar kas nors gali būti čia neaišku?

   Kaip susimovė bernardinai.lt?

   Pasirodo, gali būti daug kas neaišku. Ir daug kam. Net tikinčiųjų portalui. Maža to, kad bernardinai.lt portale pasirodė įžymias pataisas kritikuojantis ir labai tendencingas tekstukas, ryte perskaičiau vienos jaunos moters istoriją, kurios skaityti negalima vaikams. O ženklo, perspėjančio, nėra jokio.

   Portalas trečiadienį ryte publikavo tekstą, kuriame aprašo sudėtingo likimo moters istoriją, su detalėmis, kurios neveikia prevenciškai, bet siūlo įvairius netinkamo elgesio būdus. Dabartinis moters pasisakymas tėra neišgydyto psichiatrijos paciento istorija, kuria dalintis yra tiesiog nehumaniška. Moteris pati dar neturi tokios savigarbos, kad sugebėtų nesidalinti visu tuo, ką patyrė, nes nėra jokios iš to prevencinės naudos. Tik bauginimas žmonių, kurie atsisako mąstyti savarankiškai. Drąsiai teigiu, kad arba iš neišmanymo, arba specialiai bernardinai.lt portalas stiprina žmonių pasimetimą ir pagarsėjusias pataisas bando sumenkinti va tokiomis dramomis. Primityviai, sakyčiau. O kaip tikintiesiems – nuodėminga visa tai.

   ***

   Kaip pučiamas burbulas?

   Akivaizdu, kad retai kada yra daromos nuomonių apklausos prieš rašant tekstą kokia nors aktualia tema, todėl apklausiami keli žmonės, o jų nuomonė pateikiama su dideliu svoriu.  Beje, tokios nuomonės personos pavardžių ir vardų neturi. Šiaip žmonės, kurie nusimano. Pvz. gal net vienas medikas pasakė savo nuomonę dėl antibiotikų ir tai jau skamba va kaip: keli medikai mano, kad antibiotikų ribojimas yra sveikintinas, tačiau bijo, kad dėl piniginių varžytuvių gali būti delsiama laiku gydyti ligas.

   Perskaitai ir nusigąsti. Nes pagalvoti, jog medikui pinigai yra svarbiau nei paciento sveikata – taip paprasta. Kaip ir tokia mintimi patikėti. Bet pamąstykime: jei medikas save gerbia, tai arba jis yra išpuikęs ir laiko save geriausiu ir geresniu už kolegas, arba sąmyšis keliamas specialiai ir tai reiškia, kad arba mediko nėra, arba jis yra blogas žmogus ir blogas medikas.

   Kai tyliai skaitai tekstą, visi nesvarbūs dalykai lieka kažkur už žodžių ir aiškiai stebimas interesas ir burbulas. Pvz. sužaloto vaiko tėvas suimtas nebus. Burbulas – suimtas nebus. Tačiau didžiausia problema ne ta. O sąmyšis kyla, paskaitykit žmonių komentarus. Žmonės nutraukiami nuo esmės, sudrumsčiami vandenys, įkeliama mano aptarta manipuliacijos schema ir – valio – masė susilaikančių nuo veiksmo žmonių.

   Juokingiausia yra tai, kad apie galimai netinkamo elgesio mamą pranešęs Panemunės šilo praeivis yra klausiamas ne tik apie įvykį. Teiraujamasi ir jo nuomonės apie politiką. Koks proto bokštas. Gal dar reikėjo paklausti jo nuomonės, kur lietuviams investuoti? O ką? Save laikantis geresniu už kitus, gal net už moteris, vyras, neturintis jokios empatijos, norėjo, kad nemalonioje ir kritinėje situacijoje mama su juo būtų mandagi ir diplomatiška, o gal net elgtųsi kaip su kunigu, pultų ant kelių ir sakytų daužydamasi į krūtinę: filmuok mane, nes tik tu gali apsaugoti mano vaikus nuo manęs, nes esu tokia bloga, kad blogiau ir būti negali, todėl, o, žmogau, atleisk man, nusidėjėlei, nes jei ne tu, būčiau užmušusi savo mylimus vaikus. Ir po tokio mamos išpažinimo jis atleistų jai nuodėmę ir neskambintų į policiją. Ir sugrįžtų Tado Blindos laikai, kur agresyvi žmonių grupė taptų svieto lygintojais ir įgyvendintų teisybė pagal savo sugedimo lygį. Mat kai esi empatiškas, atjauti, visų pirma, vaikus, todėl darai viską, kas ramintų jų mamą. Grasinimai neramina, o didina agresiją ir kelia nesaugumą. Juk ir agresyvus elgesys dažnai yra iššaukiamas tariamu ar realiu nesaugumu. Lietuvai reikia nuoseklaus ir visiems prieinamo tėvų švietimo. Net tam skambinusiajam. Faktas.

   Kodėl lrt.lt nenori apribojimų?

   Taigi jie negalės specialiai didinti nepasitikėjimo LRS nariais ir valdžia. O tą kol kas daro labai uoliai. Kažkas parašo, kad yra mestas šešėlis ant seimo. Vaje. Tai kas gi jį metė? Gal lrt.lt? O kas išmatavo tą šešėlį? Tas, kas pamatė? Tai kas jis? Gyvas anekdotas. Skaitai ir darosi labai aišku, ką reiškia knygos pavadinimas „Žmonės žaidžia žaidimus“. Juokingiausia tai, kad komentatorių gausoje galima atpažinti vis tas pačias frazes.

   Seimo nariai irgi žmonės, turi teisę netinkamai juokauti, nepavyzdingai elgtis, bet gal tuomet taikykim visiems tą viengubą principą? Kodėl visiems tinka prigėręs Masiulis? Na, žinoma, ne darbo metu gėrė. Kodėl visiems tinka, kai Šakalienė darbo metu atvirukus rašo? Ar čia normalu? Peržengia padorumo ribas ne vienas ir ne du žmonės. Tačiau persekiojami yra tik tam tikri asmenys. Tendencija akivaizdi. Ir ji yra liūdna. Net adekvati laisvė kvėpuoti oru, o ne kaimyno rūkalų dūmais yra išjuokiama. Tyčiojamasi iš ketinimo drausti rūkyti balkonuose, tai ką besakyti paprastam žmogeliui, kuris vėl ir vėl yra priverstas kvėpuoti išpučiamais dūmais? Sėdėk ir tylėk, džiaukis, kad kvėpuoji. Nes kitiems... Kiti kvėpuoja magistralės oru. Nuolat. O tu nuodijiesi tik tuomet, kai kaimynas nuodijasi. Lengva pastebėti, kad kai kurios temos ypatingai jaudina LGBT ideologijos gerbėjus. Ypač vaikų tema juos jaudina. Jiems ypač baisu, kai yra skriaudžiami kiti vaikai. Narkotikai, alkoholis – nebaisu. Tai net ne grėsmė.

   Kaip skiedžiamos vertybės?

   Visame aktualijų sraute, nuo kurių darosi sunku dažnam vyresnio amžiaus skaitytojui, pasirodo, pvz. dainininkas Sipavičius, kuris šiemet ves dar kartą. Ar tai nelaimė? Ne. Tačiau paskaičius tekstą darosi aišku, ką kas kartą bando akcentuoti portalas: šeima nėra vertybė. Sipavičius teigia, kad jo šeimą išskyrė barniai, ambicijos ir karjera. Keistas priežasčių priskyrimas įvykiams, kurių iniciatorius yra jis pats ir jo pirmoji žmona. Bet jis gali kalbėti tik apie savo indėlį. Todėl verta sakyti: gaila, kad buvau toks kvailas, neišmintingas, egoistas, susireikšminęs vyrukas, jog leidau, kad mano asmeninė karjera sugriautų mano pirmąją šeimą. Nes kai žmona nėra pasiruošusi priimti vyro nedalyvavimo šeimos gyvenime ir labiau viena auginti vaikus, vyras negali priimti neadekvačių ir nesuderintų sprendimų. O juos priėmęs visada turės pasekmes. Jis akcentuoja jauną žmoną ir norą šėlti, dūkti, kai nėra kam palikti vaiko. Klasika, klasika ir dar kartą klasiką.

   Juk vaiką turinčios moters vieta ne šalia vyro, ar taip? Vaiką turinčios moters vieta  - su vaiku, namuose. Ar taip? Nenoras prisiimti atsakomybės už žmoną ir vaiką nurašomas jaunystei ir liejama odė šių laikų protingam jaunam žmogui, kuris neskuba turėti vaikų.

   Sipavičius gražiai dainuoja, gal. Bet jis, nepaisant metų, taip ir netapo išmintingu vyru. Tiesa ta, kad jauni žmonės gali geriau pasirūpinti judriais mažyliais nei vyresnio amžiaus mamos ir tėčiai. Jauni žmonės turi daugiau energijos ir mažiau ambicijų aktyviai veiklai išoriniame pasaulyje.

   Sipavičius bando mums papasakoti, kad protas susiguli išsišėlus ir išsidūkus. Tai čia taip, kaip Masiulis? Ar jo jaunystė dar nesibaigė? Ar protas nespėjo susigulėti? Nuo kada neatsakingas ir nerūpestingas gyvenimo būdas suguldo protą?

   Sipavičius tiki, kad jis pradeda naują gyvenimo etapą. Deja. Jis tęsia savo gyvenimą su viskuo, ką spėjo užgyventi. Gražus tekstas, įkvepiantis neatsakingam gyvenimui, šėliojimui. Ar tikrai toks tekstas tinka valstybinės televizijos portalui? Nemanau. Bet... Sistema labai graži: vienos temos mus įtempia ir mes galime ramia sąžine atsitraukti, kitos temos mus atpalaiduoja ir mes galime ramia sąžine degraduoti, nes mes gi paprasti žmonės, o jei jau scenos grandai tai sau leidžia, tai kuo aš blogesnis?

   Juk net labai turtinga moteris pasidalino savo jaunystės prisiminimais: alkoholis – tai buvo natūralus jaunimo gyvenimo aspektas. Tikrai? Nuo kada jaunystėje alkoholį vartoti yra normalu? O gal reikia vartoti, kad taptum turtingu žmogumi? Kur yra kalbančiojo atsakomybė? O kur yra rašančiojo atsakomybė? O gal valstybinis portalas siekia skatinti tautos degradavimą? Juk tai labai pelninga. Et, keiskime žmonas, vyrus, pavardes, vaikus, lytis, tėvus, globėjus, pilietybę, gimtinę, vertybes! Ir prašykimės į darbą sporto ir naujienų žurnalistų vakansijoms užimti. Kandidatūros turėtų tikti. Ypač pakeitus ką nors esminio, ką nors tokio, kas buvo ir visada bus laikoma duotybe.

   Skaityti komentarus

   Lina 2019 17 01 12:05

   Labai geras straipsnis. Noretusi ,kad žmonės ji perskaitytu ir pamastytu atsisijotu pelus nuo grūdų. Linkiu sėkmės kuo didžiausios straipsnio autoriui judėti šia linkme ir šviesti žmones nors mažai vilties ,kad žmonės praregės greitu metu. Palauksim rinkimu ir bus aišku kiek Lietuviu dar vis miega ir sapnuoja. Tepadeda mums dievas

   1
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai