°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Mamos skausmo kaina: Deimantės istorija

      Nuotrauka: Asociatyvinė nuotrauka | Pixabay

      2019-06-04 14:00:00

      Deimantės iš Jonavos gyvenimą jautriai aprašė Jurga Lago. 

      Šiuo metu mama Deimantė - sąjungos Vardan šeimos narė. Sąjungos Tarybos pirmininkė Edita Morkūnienė ne tik įsigilino į jaunos mamos situaciją, bet ir imasi jai padėti, atstovaudama jonaviškę posėdyje, kuris vyks jau rytoj, birželio 5 dieną. 

      Trumpai priminsiu jaunos moters, kuri jau pusantrų metų neaugina savo dukrytės, istoriją.

      Šį mėnesį 19 gimtadienį sutiksianti mama yra našlaitė - nuo 11 metų augo vaikų namuose. Lankydama mokyklą susipažino su vaikinu, kuris ir tapo jos dukrelės tėčiu. Pagimdžiusi dukrytę likti Jonavos vaikų globos namuose Deimantė nebegalėjo (nebuvo sąlygų auginti kūdikį). Nepilnametė mama ir vaikas perkelti į Vilniaus vaikų globos namus. Jaunoji mama ir toliau norėjo bendrauti su savo dukros tėčiu, tačiau vaikų namuose tai buvo neįmanoma. Kelis kartus su dukryte ji buvo pabėgusi pas jos tėtį, tačiau vis grįždavo. Vaikų namų vadovė Deimantei pasiūlė važiuoti pas draugą be mergaitės, kuri tuo tarpu galėtų būti prižiūrima pačiuose vaikų namuose. Mažajai mergaitei tuo metu buvo 5 mėnesiai. Nepilnametei vėl išvykus iš vaikų namų niekas iš darbuotojų neskelbia paieškos ir nesidomi, kur ši yra. Kai Deimantė grįžo atgal, savo vaikelio ten jau nerado. Sužinojo, kad kūdikis yra pas globėją. Jokių tos moters kontaktų mama negavo. 

      Bendraujant su pačia Deimante aiškėja ir daugiau detalių:

      „Dukrytę pasigimdžiau būdama 16 metų. Gimdžiau Vilniuje, kur mane išsiuntė iš Jonavos. Kai dukrytei buvo 5 mėnesiai, vaikų namų direktorė mane išleido pas jos tėtį, tik pasakė: „Jeigu nori važiuok, bet vaiką čia palik“. Kai grįžau atgal į Vilnių, mergytės jau neberadau... Vaikų teisės jokios informacijos man nesuteikė, nepaaiškino, kur atiduota dukrytė... Kreipiausi į policiją, kad sužinočiau, kur mano vaikas. Gavau atsakymą, kad mergytė pas globėją. 

      Jokio globėjos numerio man nedavė pusę metų, slėpė, kur yra vaikas. Kai jau susisiekiau su globėja ir pradėjau bendrauti, ji slėpė, kur su mano dukryte gyvena, sakė, kad negali tokios informacijos teikti, reikia kreiptis į vaikų teises... Vaikų teisės taip pat jokios informacijos neteikė. Sakė, kad negali nieko sakyti, nes aš dar nepilnametė. 

      Daug kovojau, kad nors kažką sužinočiau apie savo vaiką. Jau laukiausi antros dukrytės, su manim kartu eidavo vyro mama...“

      Ašarų nesulaikydama Deimantė pasakoja, kaip bandė nors ką sužinoti apie savo vaiką:

      „Ėjau, verkiau, kritau ant kelių, maldavau, kad nors ką apie vaikelį pasakytų, tačiau nieko nesužinodavau...“

      Šį pavasarį jos pagaliau susitiko. Globėja Deimantę vaikui pristatė ne kaip mamą, o kaip tetą. Šiuo metu mergaitei 1 metai 11 mėnesių. Globėja neslėpė nuo jaunosios mamos, kad tikisi  vaiką auginti ir toliau. 

      Įvykio peržiūros posėdis vyks birželio 5 dieną Jonavos socialinių paslaugų centre. Mamai jos dukros globėja telefonu pasakė, kad po posėdžio ši gal galės su vaiku pabūti 10-15 minučių.

      Kaip išsiaiškino Edita Morkūnienė, per visą laikinos globos laiką vyko tik trys peržiūros posėdžiai. Iš pradžių mama turėjo nemokamą advokatę, kuri buvo finansuojama projekto lėšomis. Projektui pasibaigus sutartis su advokate nebuvo pratęsta. Šiuo metu mama yra pilnametė, gyvena Jonavoje, neatlygintinai nuomojame bute. Augina kitą dukrytę ir jau laukiasi trečio vaikučio. Kadangi nesaugios aplinkos neįžvelgiama, antras vaikutis auga šeimoje. 

      Sąjungą Vardan Šeimos pasiekė nauja informacija apie globėją. Ši galimai nuo kaimynų ir draugų slepia, kad mergytė yra ne jos vaikas. Globėjų šeima buvo išvykusi gyventi kitur ir grįžo jau su vaiku, kurį pristato kaip savo vaiką. 

      Deimantė verkdama jau neabejoja, kad jos vaikelis pažadėtas globėjos šeimai, o ji niekada negalės auginti savo vyriausios dukrytės. Moteris prisimena, kad dar kai laukėsi vaiko jai buvo grasinama, kad negalės jo auginti, bus atimtas. 

      Kas laukia šios jaunos mamos, kuri neslepia pati ne viską gerai dariusi, tačiau trokšte trokšta rūpintis savo vaiku ir pati jį auginti? Ką institucijų atstovai nuspręs birželio 5 dieną? Ir kaip mūsų šalyje yra teikiama pagalba panašiose situacijose: tik paimant vaikus iš nepilnamečių jų mamų ar teikiant kompleksinę pagalbą ir darant viską, kad šios pačios galėtų jais rūpintis? Ką iš tiesų gina VTAIT? 

      Laukite istorijos tęsinio...


      Skaityti komentarus