°C
   2021 01 22 Penktadienis

   Gretos Thunberg pirmtakas - 12-metė mergaitė, kuri nutildė pasaulį

   Nuotrauka: The Times nuotr.

   2019-09-29 08:00:00

   Greta Thunberg būdama 16 metų tapo planetos atstovė kovoje su klimato kaita. Tačiau prieš atsirandant socialiniams tinklams, o tiksliau prieš 27-erius metus, kita jauna mergina rėžė kalbą priešais JT lyderius. 

   Per metus, nuo to laiko, kai Greta pradėjo organizuoti mokyklinius žygius gimtojoje Švedijoje, protestuodama prieš klimato pokyčius, Gretos Thunberg kryžiaus žygis tapo neišvengiamas. Pirmadienį jis pasiekė aukščiausią tašką ir mergina išrėžė piktą ir aistringą kalbą per JT aukščiausiojo lygio susitikimą klimato kaitos tema, kuriame ji kritikavo politikus už tai, kad pavogė jos „svajones “ ir „vaikystę “„tuščiažodžiaudami“, kol žmonija stovi „ant bedugnės krašto“

   G. Thunberg pareiškimas sulaukė aršios kritikos ir triukšmingų ovacijų. Niujorko žurnalas ją pavadino „klimato kaitos Žana d’ark“, o „The Guardian“ jos kalbos svarbą prilygino prezidento Lincolno Getisbergo kalbai. 

   Žiniasklaida panašiai 1992-aisiais kalbėjo apie Severn Cullis-Suzuki. Dar prieš Gretai tariant lemtingus žodžius, jog “mes greičiausiai net neturime ateities”, kurie interneto naudotojus privertė pasidalinti į dvi barikados puses, 12-metė S. Cullis-Suzuki tapo žinoma kaip “mergaitė, kuri penkioms minutėms nutildė pasaulį”, kai ji išsakė panašų pamokslą per JT aukščiausio lygio susitikimą Rio de Žaneire. 


   S. Cullis-Suzuki kalbos tonas primena G. Thunberg. “Mes atvykome…  pranešti jums, suaugusieji, kad jūs privalote keisti savo gyvenimo būdą”, - pradėjo ji lygiai taip pat kaip Greta, kuri gėdino suaugusiuosius sakydama, jog “mes neleisime jums pabėgti nuo to.” 

   Visai kaip Greta, kalbėdama JT susitikime, kad “esame ant išnykimo slenksčio ribos, bet viskas, apie ką jūs šnekate - pinigai ir pasakos apie nesibaigiantį ekonominį augimą”, S. Cullis-Suzuki lyderiams sakė, jog “ateities praradimas nėra tas pats, kaip pralaimėti rinkimai ar prarasti taškai akcijų biržoje.” 

   Abiejų mergaičių kalbų pagrindas - nihilistinis fatalizmas. “Aš bijau išeiti į lauką dėl skylės ozono sluoksnyje. Aš bijau kvėpuoti oru, nes nežinau, kokie chemikalai ten slepiasi”, - sakė S. Cullis-Suzuki 1992 metais. Streikuojantys mokiniai 2019  metais laiko plakatus su užrašu “Jūs mirsite nuo senatvės, o aš nuo klimato kaitos.” 

   Aplinkos problemos, kurias sprendė S. Cullis-Suzuki, vaizduoja praėjusio amžiaus 10-ojo dešimtmečio pradžios pasaulį, kai miškų naikinimas, ozono sluoksnio ardymas ir rūšių nykimas buvo pagrindinės ekologinės problemos. Smagu, kad žmonija per tuos metus gana sėkmingai išsprendė šias problemas. Dėl cheminių medžiagų draudimo dramatiškai sulėtėjo ozono sluoksnio nykimas, o padidėjusių miškų plotas apimtų Teksaso ir Aliaskos teritorijas. 

   Pati S. Cullis-Suzuki subūrė aplinkosauga besidominčių žmonių ratą, o 2000-aisiais ėmė dirbti JT generalinio sekretoriaus Kofi Annan specialiojoje patarimų grupėje. 

   Taigi, ką ateitis yra paruošusi Gretai? Sprendžiant iš S. Cullis-Suzuki pavyzdžio, nė viena jos baimė neišsipildė, nes ji privertė pasaulį imtis priemonių. Šiandien naujos problemos drebina pasaulio ekologiją, todėl Greta skuba priminti, kad laikas veikti.

   Pasaulis, kaip žinome, vis dar egzistuoja - tačiau G.Thunberg sako jog, jo neliks, jei per artimiausią dešimtmetį anglies dvideginio išmetimas nesumažės iki absoliutaus nulio - tada paauglė greičiausiai galės įsidarbinti JT ar NVO ir su džiagsmu prisiminti, kaip jos karjera prasidėjo viena garsia kalba.

   Tkėtina, kad tuo metu kitas gamtosauga susirūpinęs vaikas ims garsiai kalbėti apie rūgštinį lietų Marso kolonijose.

   Skaityti komentarus