°C
   2020 06 05 Penktadienis

   Kas yra skrydžio lėktuvu gėda judėjimas?

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   2019-09-12 08:00:00

   Nors vis daugėja kalbų apie keliavimo lėktuvu žalą, tačiau keliautojų skaičius auga eksponentiškai. Tai lėmė sumažėjusios skrydžių kainos. “Commercial Market Outlook “ 2019-2038 pranešimas teigia, kad per ateinančius dešimtmečius kelionių rinka išaugs 2,5 karto. 

   Tačiau šiuo metu didėja žmonių, susirūpinusių klimato kaita, kontingentas, todėl pranešime padarytos išvados nėra visiškai tikslios. Naujas fenomenas, vadinamas “skrydžiu lėktuvu gėda”, kurio metu keliautojai sąmoningai nusprendžia neskristi lėktuvais ir pasinaudoti draugiškesniais gamtai metodais. Šis judėjimas sulaukė didelės sėkmės Švedijoje - nenuostabu juk iš ten kilusi Greta Thunberg, kuri visai neseniai puikavosi dienraščių antraštėse, nes pasiryžo dėl kilnaus tikslo keliauti valtimi į JAV. Šalies didžiausi oro uostai teigia, kad keliautojų skaičius nuo 2018 metų vasaros iki  2019 metų nukrito 5 proc., o judėjimo dėka 15000 švedijos piliečių rinkosi alternatyvius keliavimo būdus. 

   Judėjimas neapsiriboja vien Švedija, jis iš lėto plinta ir į tokias šalis kaip JK, Kanada, Belgija bei Prancūzija. Ir tai nėra tik vartotojų iniciatyva. Kai kurios organizacijos, pavyzdžiui, laikraščiai, kurių darbuotojai turi dažnai keliauti, skatina juos rinktis kitus keliavimo būdus. Tuo tarpu mokslininkai, kovojantys su klimato kaita, bei akademikai automatiškai lėktuvais skraido rečiau. 

   Taigi, kaip šis judėjimas atsilieps kelionių industrijai? Alexandre de Juniac, generalinis tarptautinės oro transporto asociacijos direktorius, mano, kad judėjimas išplis į kitas šalis, kurios iki šiol atrodo atsparios šiai madai. Svarbu, pabrėžė jis, kad oro transporto industrija aktyviau skelbtų pasiekimus (pvz. nuo 1990-ųjų ženkliai sumažino išmetamųjų dujų kiekį kiekvienam keleiviui) ir neapleistų įsipareigojimų (pvz. neutralus anglies kiekio augimas nuo 2020 metų). 

   Galimas kitų transporto priemonių panaudojimo augimas nebūtinai yra blogas dalykas kelionių industrijai. Kelionė traukiniu suteikia visiškai kitą patirtį, lyginant su kelione lėktuvu. Be to, keliautojai, kurie bijo skristi lėktuvu, populiarėjant šiam judėjimui, gali išbandyti kitokius keliavimo būdus. 

   Bet kokiu atveju kelionių industrija supranta, jog atkeliauja pokyčiai. Galbūt šiek tiek per vėlai, kad išvengtume neigiamo poveikio gamtai ir klimatui, tačiau bet koks teigiamas pokytis geriau negu nieko nedaryti, tad kiekvienas mažas žingsnelis pirmyn turi būti sutiktas džiaugsmingai...

   Skaityti komentarus