°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Lietuvoje savanoriai šį savaitgalį tvarko užterštas vietas prie upių

      Nuotrauka: ELTA nuotr.

      2021-06-05 17:00:00

      Kasmet į jūras ir vandenynus patenka maždaug 8 mln. tonų plastiko atliekų, 80 proc. jų atkeliauja per upes. Užkirsti tam kelią šį savaitgalį siekia tarptautinės upių ir jų pakrančių švarinimo iniciatyvos „River Cleanup“ dalyviai. Per visą savaitgalį Lietuvoje bus sutvarkyta daugiau nei 80 užterštų teritorijų prie 33 upių, teigiama Žaliosios politikos instituto pranešime. Jas švarins bent 1 500 savanorių.

      Trečią kartą Lietuvoje vykstanti tarptautinė upių švarinimo iniciatyva šeštadienio rytą prasidėjo Vilniuje, kur savanoriai valė sostinėje tekantį Cedrono upelį. Iš jo dalyviai traukė padangas, baldus, stiklinę butelių tarą ir kitas atliekas. Pakrantėje dažniausiai buvo renkamos nuorūkos, kamšteliai ir maisto pakuotės.

      Šį savaitgalį bus švarinamos upės ir kituose Lietuvos miestuose, daugiausia dalyvių, kaip pažymima pranešime, užsiregistravo Kaune. „River Cleanup Lietuva“ organizatorių teigimu, prie iniciatyvos aktyviai jungiasi ne tik pavieniai asmenys, bet ir įmonių kolektyvai, mokyklos. Su Nyderlandų ambasada Lietuvoje Neries upę švarino ir Rukloje tarnaujantys kariai.

      Akcija vyksta tarptautiniu mastu, šį savaitgalį iš viso bus švarinama maždaug 200 upių beveik 50-yje pasaulio valstybių – nuo Kinijos ir Japonijos iki Ganos ir Kamerūno. Iniciatyvos organizatorių duomenimis, Lietuva, kaip ir pernai, demonstruoja išskirtinį aktyvumą, pagal užregistruotų tvarkymosi taškų skaičių užimdama antrą vietą.

      „Kasmet prie upių švarinimo iniciatyvos jungiasi vis daugiau gyventojų, remiantis užsiregistravusių dalyvių duomenimis, šiemet vien Lietuvoje dalyvaus mažiausiai 1500 gyventojų. Pasauliniu mastu per šį savaitgalį planuojama sutvarkyti daugiau nei 700 užterštų teritorijų ir surinkti bent 1 000 000 kg šiukšlių“, – teigia „River Cleanup“ iniciatyvai Lietuvoje atstovaujančio Žaliosios politikos instituto vadovas Remigijus Lapinskas.

      Vis dėlto organizatoriai pastebi, kad svarbu ne tik surinkti atliekas, bet ir tinkamai jas sutvarkyti, todėl renginio pradžioje „Žaliojo taško“ atstovai dalyviams rekomendavo rūšiuoti surinktas atliekas, kad jos būtų perdirbtos ir prikeltos naujam gyvenimui. Šiemet upių švarinimo iniciatyvos dalyviai pakviesti ne tik tvarkytis, bet ir tyrinėti upių pakrantes. „Dalyviai žygiuoja penkių upių (Neries, Nemuno, Danės, Kulpės bei Nevėžio) pakrantėmis ir fiksuoja upių krantus vaizdo kameromis“, – sako „River Cleanup“ koordinatorė Lietuvoje Ieva Budraitė.

      Anot jos, surinktos nuotraukos bus sudėtos į viešai prieinamą žemėlapį ir kiekvienas galės pamatyti, kokios būklės šių upių krantai – kur pakrantė virto sąvartynu, kur išdygo nelegali tvora ir t.t. Organizatoriai viliasi, kad tai padės sukurti daugiau skaidrumo ir norintiems prisidėti prie upių švarinimo leis identifikuoti labiausiai užterštas vietas.

      Žaliosios politikos instituto duomenimis, pernai pasaulinėje iniciatyvoje dalyvavo 45 pasaulio šalys, 161-os upės pakrantėse tvarkėsi daugiau nei 100 000 žmonių. Lietuvoje buvo suburta 50 savanorių komandų, kurie tvarkė 20-ies upių ir kitų vandens telkinių pakrantes. Vien iš Vilnelės upės sostinėje buvo ištraukta per 60 padangų.

      Skaityti komentarus

      kEMlzpAX 2021 28 12 02:37

      555

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai