°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Plastiko svarba mūsų gyvenimuose

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-07-05 08:00:00

      Didžioji dalis šių laikų plastiko gaminama iš organinių chemikalų, kurių fizinės savybės labai skirtingos, todėl gamintojai gali rinktis iš plataus spektro. Kažkada buvo laikai, kai bet kas pagaminta iš plastiko buvo laikoma kaip aukštesnės klasės daiktai, tačiau še laikai baigėsi. Jūs turbūt dabar dėvite plastiką, galbūt, tai marškinėliai pagaminti iš poliesterio/medvilnės, laikrodis ar akiniai su plastikinėmis detalėmis.

      Kodėl plastikas yra svarbus?

      Plastikas toks universalus dėl galimybės formuoti, laminuoti  ar pritaikyti jo fizikines ir chemines savybes savo reikmėms. Plastiką galima pritaikyti beveik bet kur. Plastikas nerūdija, tiesa jis gali degeneruoti, veikiamas UV spindulių bei tirpiklių, pavyzdžiui PVC plastikas yra tirpus acetone.

      Kadangi plastikas yra toks ilgaamžis ir nerūdija, nėra būdo, kuris padėtų atsikratyti jo nepakenkiant aplinka. Išmestas plastikas išlieka šimtus metų, o pažeistas gali skleist nuodingas dujas. Daugelis prekybos centrų šiuo metu dalina vienkartinius maišelius, kurie gali suirti per metus – palikite juos spintelėje ir po metų rasite tik dulkes. Tiesa, yra plastikų, kurie sukietėja nuo saulės UV spindulių ir tai tik dar kartą įrodo, koks plastikas yra skirtingas.

      Mes sąmoningėjame, todėl šiais laikais daugelis plastiko gali būti chemiškai, mechaniškai ar termiškai perdirbamas.

      Plastikas mūsų namuose

      Televizorius, garso sistema, telefonas, siurblys – tai tik keli daiktai, randami namuose, kurie gaminami iš plastiko. Ant ko jūs vaikštote? Jei tai nėra tikro medžio parketas, tuomet jo sudėtyje yra sintetinių medžiagų, o tai taip pat plastikas.

      Apsidairykite virtuvėje – galbūt jūs turite plastikines kėdes arba jūsų baldų paviršiai padengti plastikine daga, nepridegančios keptuvės... šis sąrašas galėtų tęstis ir tęstis. Netikite? Atsidarykite šaldytuvą.

      Plastikas maisto industrijoje

      Maistas jūsų šaldytuve tikriausiai suvyniotas į maistinę plėvelę, jogurtas, pienas ar vanduo taip pat laikomi plastikinėse pakuotėse. Šiais laikais yra hermetintų butelių, pagamintų iš tam tikro plastiko, kuris nepraleidžia dujų. Jie naudojami gazuotiems gėrimams pakuoti.

      Plastikas transporte

      Traukinių, lėktuvų, automobilių ir net laivų, satelitų ar kosminių stočių statybai naudojama be galo daug plastiko. Anksčiau laivus statydavome iš medžio, dirbdavome su tokiomis medžiagomis, kurios randamos gamtoje. Tačiau viskas pasikeitė. Dabar patys pasigaminame tai, ko mums reikia. Kokią transporto priemonę bepasirinktumėte, joje bus plastiko. Pavyzdžiui: sėdynės, plokštės, prietaisų gaubtai, paviršinės dangos ir t.t.

      Plastikas taip pat naudojamas sudėtyje su kitomis medžiagomis struktūrinėms dalelėms gaminti . Jūs galite važinėtis riedlente, riedučiais ar dviračiu ir jų sudėtyje bus plastiko.

      Iššūkis plastiko industrijai

      Čia paminėta tik maža dalelė sričių, kuriose naudojamas plastikas. Darosi aišku, kad modernus gyvenimo būdas būtų neįmanomas be plastiko. Tačiau masinis vartojamas kelia iššūkius.

      Kadangi didžioji dauguma plastiko gaminama iš neapdirbtos naftos, kurios kaina vis auga, tad chemijos inžinieriai stengiasi apeiti tai ir rasti naujus sprendimo būdus. Mes jau turime biokurą automobiliams, o žaliava šiam kurui auga laukuose. Didėjant šiai produkcijai, „tvarios“ plastiko pramonės žaliavos bus plačiau prieinamos.

      Aplinkosauga yra kita sritis, kurioje plastikui lieka vis mažiau vietos. Mes privalome spręsti šią problemą ir rasti tinkamiausią būdą atsikratyti plastiko, ne veltui investuojama tiek pinigų į medžiagų tyrimus, rūšiavimo politiką ar visuomenės sąmoningumo didinimą.

      Skaityti komentarus