°C
      2024 04 24 Trečiadienis

      Tarša – viena didžiausių grėsmių, per metus nusinešanti apie 9 milijonus gyvybių

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2020-02-13 08:20:00

      Remiantis pagrindiniu tyrimu, paskelbtu „ Lancet“, viena iš šešių 2015 m. priešlaikinių mirčių pasaulyje - apie 9 milijonai - buvo priskirta ligai dėl toksiškos aplinkos įtakos, praneša CBC.

      Ataskaitoje apskaičiuota, kad su tarša susijusių mirčių išlaidos išaugo iki 4,6 trilijono USD arba maždaug 2,6% viso pasaulio ekonomikos.

      Epidemiologas Philipas Landriganas, Niujorko Sinajaus kalno „Icahn“ medicinos mokyklos visuotinės sveikatos atstovas ir pagrindinis pranešimo autorius, sako, kad tyrimas, kuriame pagrindinis dėmesys buvo skiriamas su tarša susijusioms mirtims, anksčiau dar nebuvo atliktas ir kad tai mums leidžia nutapyti aiškų gausiai apgyvendintų besivystančių šalių paveikslą.

      „Tarša yra didžiulė problema, kurios žmonės nemato, nes žiūri į išsibarsčiusias jos dalis“, - teigė Landriganas. Tyrimas teigia, kad 9 milijonai mirčių yra tik dalinis įvertinimas, ir šis skaičius neabejotinai padidės, kai bus sukurti tinkami įvertinimo metodai.

      Daugelyje gausiai apgyvendintų vietovių, pavyzdžiui, Afrikoje į pietus nuo Sacharos, dar nėra sukurtos oro taršos stebėjimo sistemos. „Ypač mažai dėmesio skiriama dirvožemio taršai“, - sakė CBC. „Vis dar yra ignoruojama daugybė galimų toksinų, nes mažiau nei pusė iš 5000 naujų cheminių medžiagų, plačiai pasklidusių aplinkoje nuo 1950 m., buvo patikrintos dėl saugos ar toksiškumo.“

      Nors Azijos ir Afrikos gyventojai yra vieni iš esančių didžiausiame pavojuje, Indija su taršos krize kovoja taip pat labai aktyviai. „Viena iš keturių priešlaikinių mirčių Indijoje 2015 m., Arba maždaug 2,5 mln., Buvo priskirta taršai“, - praneša CBC. „Tyrimo metu nustatyta, kad Kinijos aplinka buvo antra mirtingiausia - daugiau nei 1,8 milijono priešlaikinių mirčių arba kas penktas buvo kaltas dėl taršos sukeltų ligų“.

      Nors beveik penktadalis priešlaikinių mirčių, tokiose šalyse kaip Bangladešas, Pakistanas, Šiaurės Korėja, Pietų Sudanas ir Haitis buvo susijusios su tarša, daugelyje šių šalių tarša dar neturi būti prioritetinė, sakoma tyrime.

      Neseniai Naujojo Delio piliečiai per savo „Diwali“ šventes užpildė dangų uždraustomis fejerverkų dalelėmis, vadinamomis PM2.5. Pranešta kietųjų dalelių koncentracija viršijo 900 dalių milijonui, o tai 90 kartų viršija Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą ribą ir 22 kartus viršija pačios Indijos ribas.

      Labiausiai kenčia neturtingiausi pasaulio gyventojai. 92 proc. mirčių, susijusių su tarša, įvyksta mažas pajamas gaunančiose šalyse, kur politikos formuotojai labiau rūpinasi savo pramonės ir ekonomikos kūrimu, o ne savo piliečių sveikata. Tačiau tai, ko šių šalių politikos formuotojai nemato, yra grįžimas prie perėjimo prie švaresnių praktikų ir technologijų.

      Remiantis CDC tyrimais, nuo 1980 m. JAV ekonomika iš viso sutaupė 6 trilijonus dolerių pašalindama šviną iš jų benzino atsargų, skelbia CBC.

      Nors ir nedalyvavo tyrime, Marco Jeulando, Sanfordo viešosios politikos mokyklos ir Duke'o Visuotinės sveikatos instituto atstovas pažymėjo, kad nors ataskaitoje skaičiuojamas kiekvieno teršalo mirtingumas, yra galimų sutapimų - pavyzdžiui, kažkas veikiami tiek oro, tiek vandens taršos - ir veiksmai, skirti pašalinti vieną teršalą, negali sumažinti mirtingumo, tai reikalauja papildomų tyrimų.

      Skaityti komentarus