°C
      2024 04 27 Šeštadienis

      Trumpas išmintingo vartojimo vadovas

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      Autorius:
      2018-05-28 09:00:00
      Įsivaizduokite: saulėta diena prie skaidraus it stiklas ežero. Medžio pavėsyje patiesta drobinė staltiesė, išdėliotos užkandžių kupinos lėkštės, o aplink besišypsantys šeimos nariai. Malonu ilsėtis gamtoje, tačiau besimėgaudami maloniu oru, dažnai pamirštame, jog gamta - tai namai ir pradedame joje elgtis ne kaip svetingi namiškiai, o kaip tironiški valdovai. Šįkart priminsime penkias tiesas, kurios padės ne tik daugiau tausoti savo aplinką, bet ir paskatins vartoti išmintingiau. Tik tada, kai įpročius, kuriais tiesiogiai ar netiesiogiai darome neigiamą įtaką gamtai, pakeisime į naują, tausojantį požiūrį, galėsime drąsiai teigti, jog žemėje gyvename, o ne ją niokojame.

       1. Ūkininkų turgeliai - tai neištirti lobių pilni salynai

      Pirkti vietinius produktus iš ūkininkų ne vien sveika, bet ir naudinga ekonominiu šalies požiūriu. Įsivaizduokite, ko reikia, kad pavyktų iš Ispanijos atvežti šviežiai atrodančias daržoves? Tuo tapu vietinis ūkininkas jas parduoti gali tiesiog iškart nuėmęs derlių. Ir štai ant jūsų stalo ne sunkvežimyje subrandintas arbūzas, o šviežios šilauogės ar maistingos ropės. Ne gana to, jei dažniau žvalgysimės po vietinių ūkininkų turgelius, rasime ir daug netikėtų pasiūlymų - gardaus vištienos kepenėlių pašteto, ką tik iš krosnies ištrauktų mėsos pyragų, puikių kiaušinių, kurių tryniai geltonuos, kaip saulė ir dar daug visko. Dažniau ten įsigyjant prekes, ūkininkai turės daugiau galimybių pasiūlyti platesnį jų asortimentą. Abipusė nauda, ką jau kalbėti apie užsimezgančias nuostabias pažintis.

      2. Mažiau tolerancijos plastikui

      Nors įprastai mokomės būti tolerantiški, tačiau būna kartų, kai reikia tapti netolerantiškiems. Ypač, kai kalbame apie plastiką. Taip, tai buvo pasaulį pakeitęs išradimas, tūkstančiams palengvinęs gyvenimus ir iš esmės revoliucionavęs prekių pakavimo sferą. Gaila, bet kol džiaugėmės plastiko universalumu, pamiršome, jog šimtmečius yranti medžiaga, šiaip jau savaime neišgaruos. Ir štai šiandien plastikiniai maišeliai “nardo” jūrose, tarsi kilimu kloja žemę ir iš lėto spendžia mirtinus spąstus mums visiems. Nuo ko pradėti? Paprasčiausia į prekybos centrą neštis savo medžiaginį maišelį ar kuprinę, įsigyti iš stiklo pagamintą, lengvai į rankinę ar darbinį krepšį telpančią gertuvę, rūšiuoti.

       

      3. Į transportą pažvelkime originaliau

      Tūkstantį kartų kalbėta, jog automobilių išmetamosios dujos ardo gyvybiškai svarbų planetai ozono sluoksnį. Ir vistiek dažnai tiesiog patingime paieškoti alternatyvų automobiliui. Jei minti dviratį ar savo kojomis pėdinti kainuoja pastangų (ypač jei tenka įveikti aukštesnę įkalnę), tai čia gali pagelbėti viešasis transportas, o gal net elektriniai paspirtukai. Juk gaivų, alyvomis kvepiantį, pavasario rytą lengvas pasivaikščiojimas iki darbo, tikrai gali tapti nuostabiu, mintis atgaivinančiu, įpročiu.

       

      4. Savanorystė turtina asmenybę ir gydo sielą

      Balandžio mėnesį susitvarkyti aplinką jau išmokome. Tačiau tai tik maža dalis to, ką galėtume daryti savo gamtos ir vienas kito labui. Savanorystė įvairiuose gamtos apsaugos iniciatyvose ugdo savimonę, praturtina žiniomis apie supantį pasaulį, o dažnai ir suteikia galimybių geriau susipažinti su kaimynais, bendruomenės nariais. Pripažinkite, juk vienas savaitgalis skirtas medelių ar gėlių parke sodinimui ne tik pagrąžins aplinką, bet ir virs smagiu šeimyniniu nuotykiu. O jei jūsų mieste trūksta gamtasauginių akcijų, kodėl gi patiems netapti jų iniciatoriais?

       

      5. Greitos mados nuodai

      Modernėjantis pasaulis - tai ne vien 3D spausdinimas ar DNR inžinerija. Technologijų progresas skatina ir greitą madą. Vis dažniau susižavime pigiais, kiek prastesnės kokybės (vadinamais “vienkartiniais”) drabužiais. Jų idėja tarsi nieko blogo nelinki - už drabužį sumoki mažai, o po kelių skalbimų atsisveikini. Taip gali nuolat atsinaujinti bei dažniau džiaugti “apsipirkinėjimo terapija”. Visgi, šio tipo drabužių gamybai eikvojami milžiniški energijos ištekliai, naudojamos kenksmingos cheminės medžiagos, kurios, išmetus drabužį, kaupiasi gamtoje. Štai kodėl į savo spintą vertėtų pažvelgti originaliau. Pasenusius drabužius ar avalynę dažniau rekonstruoti, ieškoti naujų jų derinimo būdų. Juk kartais tereikia tik ryškesnio kaklo papuošalo ir sena suknelė pragysta it lakštingala. Sąmoningam vartojimui užtenka vos kruopelės kūrybiškumo. To dėka, pasaulis tampa daug gražesnis, sveikesnis bei draugiškesnis. Ar tai nėra pakankama priežastis nors šiek tiek pakeisti savo įpročius?

      Skaityti komentarus