°C
   2023 12 08 Penktadienis

   Už neteisėtą miesto medžių sunaikinimą siūloma bausti iki 6 tūkst. eurų bauda

   Nuotrauka: Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

   2022-05-11 11:00:00

   Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Linas Jonauskas įregistravo Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurioms įsigaliojus už neteisėtai nupjautą medį tektų pakloti net ir keliasdešimt kartų didesnes baudas, nei jos galioja šiandien.

   Už neteisėtą saugotinų želdinių naikinimą, kai sunaikinama ar sužalojama ne daugiau kaip dešimt saugotinų želdinių, reikėtų sumokėti nuo 300 iki 1500 eurų siekiančią baudą. Pasikartojus nusižengimui – nuo 560 iki 2500 eurų.

   Sunaikinus ar sužalojus daugiau kaip dvidešimt penkis saugotinus medžius tektų sumokėti baudą, siekiančią nuo 1400 iki 4000 eurų, o nusižengimą pakartojus – nuo 2700 iki 6000 eurų.

   L. Jonauskas tikisi, kad tokios baudos padės atgrasyti nuo pasikartojančių pažeidimų.

   „Nuolat girdime istorijų apie nekilnojamojo turto vystytojų neteisėtai išpjautus medžius, statybininkų, kurie negalėdami lengvai įvažiuoti su kranu į statybvietę nupjauna medžius vien dėl to, kad jie jiems kelia nepatogumų. Dabar už neteisėtai sunaikintą medį pažeidėjai atsiperka vos keliomis dešimtimis eurų, o kartais – tik įspėjimu. Siūlau didinti baudas net iki kelių dešimčių kartų, nes miesto medžiai yra itin svarbūs miesto ekosistemai – jie turi ne tik estetinę funkciją, bet ir padeda kovoti su oro, triukšmo tarša, karščiu vasaros metu. Tikiuosi, kad kur kas didesnės baudos pažeidėjus privers susimąstyti, ar verta pjauti medį ir už jį mokėti solidžias baudas“, –  sako L. Jonauskas.   Anot jo, Vilniaus miesto savivaldybė iki šiol nesutaria su viena nekilnojamojo turto bendrove, kuri T. Ševčenkos gatvėje vystydama projektą „Skvero namai“, greta esančiame valstybiniame sklype savavališkai, neturėdama leidimo, nukirto tris brandžius medžius: tuopą, beržą ir kaštoną.     „Po neteisėto medžių pašalinimo įmonė savivaldybei žadėjo atlyginti žalą svaresniu nei baudos dydis finansiniu indėliu ir papildomais želdinimo darbais, tačiau vėliau dialogas nutrūko ir iki šiol jokių susitarimų nepasiekta. Įmonė sumokėjo 30 eurų baudą ir padengė 2004 eurų aplinkai padarytą žalą“, – sako L. Jonauskas.
   Jo duomenimis, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, negalėdamas susitarti su įmone dėl pagal savivaldybės metodiką paskaičiuotos žalos atlyginimo, paragino keisti įstatymus ir didinti baudas. 
   „Remigijus Šimašius tikrai kelia svarbią ir ne vien tik Vilniaus miestui aktualią problemą. Didinti baudas už savivalę neteisėtai pjaunant medžius tikrai reikia. Tai pripažįsta ir aplinkosaugininkai. Nors Vilniaus meras galėjo ir pats su Laisvės partija inicijuoti įstatymo pataisas, padėsime spręsti šią problemą“, –  teigia L. Jonauskas.

   Šiuo metu pagal galiojantį Administracinių nusižengimų kodeksą už neteisėtą saugotinų želdinių naikinimą gresia bauda asmenims nuo 60 iki 200 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 80 iki 300 eurų. Taip pat už neteisėtą želdinių naikinimą, neteisėtą želdynų statinių ir įrenginių gadinimą, naikinimą ar perkėlimą gresia įspėjimas arba bauda asmenims nuo 20 iki 80 eurų ir bauda juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 170 eurų.

   Siūloma, kad Administracinių nusižengimų kodekso pataisos įsigaliotų 2023 m. sausio 1 d.

   Skaityti komentarus