°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      10 kenksmingų sveikatai cheminių medžiagų, kurios randamos šampūnų sudėtyje

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2020-03-20 08:00:00

      Daugelis žmonių šampūną plaukams naudoja kelis kartus per savaitę ir dažnas net nesusimąsto, koks toksiškas cheminių medžiagų mišinys per odą gali patekti į smegenis.  Kai plaunate galvą, į 20 kraujagyslių, 650 prakaito liaukų ir 1000 nervų galūnių įsigeria įvairūs toksinai. Kai toksinai yra absorbuojami per odą, per kepenis jie patenka tiesiai į kraują bei kitus audinius.

      Galite manyti, kad produktas yra saugus naudoti, nes jis pardavinėjamas įvairiuose prekybos centruose.  Įtikinanti produkcijos reklama gali Jus suklaidinti, nes daugelis produktų yra pažymėti kaip natūralūs, pagaminti naudojant tik biologiškai nekenksmingas medžiagas, tačiau vis dėlto juose yra pavojingų ingredientų.

      10 dažniausiai naudojamų cheminių medžiagų šampūnuose

      Jei kada skaitėte etiketę, esančią ant Jūsų šampūno buteliuko, galbūt mąstėte, kad skaitote tekstą parašytą lotynų kalba, nes didžioji dalis ingredientų yra išvardyti pagal jų cheminį pavadinimą. Daugelis Jūsų įprastame šampūne esančių ingredientų yra susiję su vėžiu, astma, neurologinėmis ligomis, odos sudirginimu ir kitomis sveikatos problemomis. Kai kurios šampūno sudedamosios dalys yra konservantai, kvapiosios medžiagos ir dažikliai, taip pat aktyviosios arba neaktyviosios medžiagos, tokios kaip stabilizatoriai, tirštikliai ir kiti plaukus puoselėjantys ar stiprinantys produktai. Ir tai nėra baigtinis cheminių medžiagų ar jų šalutinio poveikio sąrašas.

      Dietanolaminas (DEA)

      DEA, arba dietanolaminas, yra drėkiklis, naudojamas norint sukurti putojantį šampūną, nes daugelis mūsų tikisi, kad šampūnas stipriai putos. DEA reaguoja su kitomis šampūne esančiomis cheminėmis medžiagomis ir gali sukurti ypač stiprų kancerogeną, vadinamą NDEA (nitrosodietanolaminas). NDEA lengvai absorbuojamas per odą ir yra susijęs su šlapimo pūslės, stemplės, kepenų ir skrandžio vėžiu.



      Norėdami išvengti NDEA poveikio, venkite šių ingredientų naudojimo:

      Cocamide DEA arba Cocamide Diethanolamine

      DEA laurilo sulfato arba dietanolamino laurilo sulfato

      Lauramide DEA arba Lauramide Diethanolamine

      Linoleamido DEA arba Linoleamidas dietanolamino

      Oleamido DEA arba Oleamido Dietanolamino

      Bet kokių produktų, kuriuose yra TEA arba trietanolamino

      Natrio laurilsulfatas (SLS)

      SLS yra valiklis ir aktyvioji medžiaga, naudojama ant paviršiaus esančioms bakterijoms sunaikinti, kuri leidžia šampūnui tapti veiksmingesniu valikliu. SLS taip pat yra susijęs su nitrozaminais - stipriais kancerogenais, kurie priverčia žmogaus organizmą absorbuoti nitratus. Daugiau nei 40 000 atliktų tyrimų chemijos laboratorijose patvirtina šios medžiagos kenksmingumą žmogaus organizmui.

      Natrio laureto sulfatas (SLES)

      SLES naudojimas kelia susirūpinimą dėl to, kad gamybos metu jis gali būti užteršiamas dioksanu. Dioksanas yra kancerogeninė medžiaga. Kadangi kepenims šią medžiagą yra sudėtinga „perdirbti“, tad ji organizme išlieka pakankamai ilgą laiką.



      Propileno glikolis

      Nors šis ingredientas yra naudojamas automobilių antifrizui gaminti, tačiau jį taip pat galima rasti drėgnosiose servetėlėse, rankų higienos priemonėse, kūdikių priemonėse, kondicionieriuose ir, žinoma, šampūnuose. MSDS informaciniuose lapeliuose yra perspėjama vengti sąlyčio su oda, tačiau ši cheminė medžiaga vis dar yra naudojama daugeliui kostemetikos priemonių gaminti. Tai susiję su įvairiomis kepenų ligomis ir inkstų uždegimu.

      Benzalkonio chloridas ir Benzethonium chloridas

      Šios cheminės medžiagos veikia kaip konservantai ir antibakterinės medžiagos šampūne. Jie taip pat yra susiję su stipriu odos, akių ir kvėpavimo takų dirginimu, taip pat gali sukelti alergiją.

      Formaldehidas

      Quaternium-15 yra formaldehidas-konservantas. Yra atlikta daugybė mokslinių tyrimų patvirtinančių šios cheminės medžiagos kenksmingumą. Vertinant pagal nuodingumą skalėje nuo 0 iki 10 šis produktas yra vertinamas 8, tačiau Europos Sąjunga teigia, kad šis ingredientas gali būti naudojamas kosmetikai gaminti.

      Cocamidopropyl Betain- (CAPB)

      Ši medžiaga nėra pavojinga visiems asmenims, dažniausiai gali būti kenksminga tiems, kurių odos dirglumas cheminėms medžiagoms yra padidėjęs, o taip pat jei jie serga atopiniu dermatitu.



      Metilizotiazolinonas

      Šis plačiai naudojamas konservantas gali sukelti alerginę reakciją. Žinduolių smegenų ląstelių atlikti laboratoriniai tyrimai rodo, kad tai taip pat gali būti kenksminga nervinėms ląstelėms. Metilizotiazolinonas gali labai dirginti, odą gali perštėti. Dėl to jis dažniausiai naudojamas tuose produktuose, kurie yra nuplaunami su vandeniu, t. y. neįtrinami į odą, kaip pavyzdžiui, kremas ar tepalas.

      Kvapiosios medžiagos

      Dirbtiniuose kvapikliuose gali būti šimtai, net tūkstančiai cheminių medžiagų, įskaitant ftalatus. Kadangi kvepalų cheminė formulė yra saugoma kaip komercinė paslaptis, etiketėje nebūtina nurodyti visų sudedamųjų dalių. Būtent įvairūs nežinomi kvapai ir yra pagrindinė alerginių reakcijų priežastis.

      Skaityti komentarus

      kEMlzpAX 2021 27 12 07:33

      555

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      kEMlzpAX 2021 27 12 11:43

      555

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      kEMlzpAX 2022 21 01 05:54

      555

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai