°C
      2024 04 26 Penktadienis

      10 priežasčių, kodėl negalite sutaupyti

      Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

      2022-06-22 11:00:00

      1. Jūsų pajamos per mažos

      Dauguma finansų guru jums pasakys, kad galite atidėti pinigų iš bet kokio atlyginimo. O jei kas nors teigia, kad negali to padaryti, tiesiog ieško pasiteisinimų. Tačiau kartais verta atsigręžti į realybę.

      Būna atvejų, kai žmogus pinigus leidžia labai atsakingai, bet vis tiek jų užtenka tik būtiniausioms reikmėms. Kad galėtumėte sutaupyti pinigų, pirmiausia turite padidinti savo pajamas.

      2. Pasiteisinate mažomis pajamomis

      Ankstesnis punktas atrodo labai paguodžiantis tiems, kurie negali nieko sutaupyti: esą atlyginimo neužtenka viskam, nėra kaip sutaupyti. Niuansas tas, kad "nėra pinigų" yra subjektyvus jausmas. Labai daug kas priklauso nuo žmogaus ir jo gyvenimo būdo. Stebėdami savo išlaidas galite tvirtai pasakyti, ar taupote, ar ne.

      Dažnai peržiūrėję išlaidų sąrašą rasite pirkinių, kurių galite atsisakyti ir sutaupyti šiek tiek pinigų. Tai visų pirma, bet ne tik, išlaidos, susijusios su nesveikais įpročiais.

      Jei niekada nesekėte, kiek išleidžiate, pabandykite tai padaryti. Tai padės jums daug sužinoti apie save ir savo finansinius įpročius.

      3. Jūs nežinote, kaip taupyti 

      Visiškai normalu, kad žmogus išmoksta vaikščioti, naudotis šaukštu ir skaityti. Tačiau požiūris į finansus yra kitoks. Atrodo, tarsi tam tikrame amžiuje mumyse turėtų įsijungti jungiklis, atsakingas už racionalų elgesį su pinigais. Jei žmogus yra išlaidus arba įsiskolinęs, vadinasi, su juo kažkas negerai.

      Tačiau reikia mokytis ir finansinio raštingumo. Kai kuriems žmonėms tai pavyksta natūraliai. Pavyzdžiui, kai kurie tėvai aiškina ir rodo vaikams, kaip skirsto savo biudžetą. Jei kokiam nors dalykui neužtenka pinigų, jie išsamiai paaiškina, kodėl ne viską galima nusipirkti. Vaikai tokiose šeimose turi kišenpinigių, kuriuos gali išleisti arba taupyti ir žiūrėti, kas iš to išeis.

      Tačiau pasitaiko atvejų, kai finansiniai reikalai vaikus aplenkia. Vaikas užauga, lieka vienas su pinigais ir mano, kad jei per mėnesį gaus 1 000 eurų, per metus galės sutaupyti 12 000 eurų. Natūralu, kad jam teks mokytis pačiam. 

      Tačiau nebūtina pasikliauti atsitiktinumu - galima lankyti finansinio raštingumo kursus. Geriau rinktis tokius, kuriuose nežadama stebuklų, o tik paaiškinami pagrindiniai dalykai. Daug tokių kursų galima internete rasti nemokamai. Tačiau neverta mokėti už internetinius seminarus "Kaip uždirbti milijoną per savaitę". Milijoną per savaitę iš jų uždirba tik autorius...

      4. Esate per daug kategoriškas pinigų atžvilgiu

      Daugelis žmonių į finansus žiūri maksimalistiškai: jei vis tiek negaliu sutaupyti jachtai ar prabangiam namui, tad kam stengtis? Galbūt racionalus požiūris į pinigus nepadarys žmogaus itin turtingu. Tačiau tas, kuris moka taupyti, gali sau leisti daugiau, nei tas, kuris iš karto iššvaisto viską, ką uždirba.

      Todėl verta persvarstyti savo požiūrį į finansus. Žmonės kartais sėkmingai taupo net automobiliams ir butams. Ar tai nėra rodiklis, kad metodas veikia?

      5. Neturite finansinio tikslo

      Taupyti gali būti sunku, jei nežinote, kam tai darote. Yra daugybė dalykų, kurių atsisakote, neleidžiate sau jokių malonumų, ir galiausiai, kas jums lieka?

      Todėl svarbu suprasti, kam taupote, kad galėtumėte taupyti. Be to, geriau, kai tai ne abstraktus tikslas, o konkretus planas jam pasiekti.

      Pavyzdžiui, taupote svajonių atostogoms. Jums reikia 3 000 eurų. Būtų gerai, jei ne tik sužinotumėte, kiek kainuoja bilietai, bet ir užsibrėžtumėte, kiek turite sutaupyti kas mėnesį bei stebėtumėte, kaip sekasi įgyvendinti planus. Tokiu būdu tampa akivaizdu, vardan ko atsisakote nebūtinų kasdienių malonumų ar perteklinių pirkinių.

      6. Neturite sistemos

      Šis punktas dalinai sutampa su ankstesniuoju, tačiau ne visiškai. Taupyti galima ir neturint tikslo, tačiau vargu ar tai bus veiksminga be sistemos. Žmogus tiesiog kartais prisimena: "Aš taupau, turiu kažką atidėti". Šis procesas yra chaotiškas ir nenuspėjamas.

      Daug lengviau, jei yra tam tikros taisyklės. Pavyzdžiui:

      • Sutaupyti tam tikrą procentą ar sumą pinigų iš bet kokių grynųjų pajamų.
      • Jei norėjote ką nors nusipirkti, bet susilaikėte, sutaupytus pinigus galite padėti į taupyklę.
      • Kiekvieno pirkimo procentinę dalį perveskite į atskirą sąskaitą.

      Galite sugalvoti bet kokias norimas taisykles. Svarbu, kad jos būtų įgyvendinamos ir lengvai įsimenamos.

      7. Per daug griežtai taupote

      Taupymas - tai tarsi dieta: jei pernelyg smarkiai save apribosite, rizikuojate prarasti sveiką nuovoką ir pradėti valgyti/išlaidauti. Neturėtumėte iš savęs atimti visų malonumų.

      8. Taupote savo nenaudai

      Neturėtumėte kaupti pinigų taupydami būtinų dalykų sąskaita. Tokiu atveju anksčiau ar vėliau teks dalį santaupų išleisti tam, kas reikalinga. Tarkime, dantų negydote (nors žinote, kad reikia), nes tai brangu ir dar neskauda. Tačiau kai prireikia skubios pagalbos, ji kainuoja daug brangiau.

      Turite negailėti pinigų tam, ko jums reikia. Tai turi įtakos ne tik jūsų finansinei padėčiai, bet ir gyvenimo kokybei.

      9. Nuolat susiduriate su dirgikliais

      Kontroliuoti santaupas bus lengviau, jei nepateksite į situacijas, skatinančias išlaidauti. Pavyzdžiui, neinate į prekybos centrą, kai vyksta išpardavimai, iš nuobodulio nesilankote internetinių parduotuvių svetainėse ir negaunate reklaminių el. laiškų. Pagalvokite, kas jus skatina pirkti neapgalvotai, ir stenkitės to vengti.

      10. Turite neigiamas vidines nuostatas apie į finansus

      Nuostatos - tai idėjos, lemiančios mūsų elgesį. Joms įtaką daro mūsų pačių patirtis, tėvai ir aplinka, televizija ir literatūra - tiesiogine to žodžio prasme viskas. Jos leidžia mums priimti greitus sprendimus tam tikrose situacijose pagal vidinius modelius. Tačiau kartais vidiniai įsitikinimai susiformuoja neteisingai arba pasensta, todėl neveikia ir tik viską sugadina.

      Gali būti, kad ir jūs turite tokių nuostatų. Pavyzdžiui:

      • "Niekada negyvenau gerai, neverta ir pradėti" - neleidžia bent jau pabandyti tapti turtingesniu ir sustiprina įsitikinimą, kad vis tiek nepavyks.
      • "Lengvai ateina, lengvai išeina" - verčia atsikratyti pinigų, kurie jums buvo duoti neįdedant daug darbo. Nors galėjote juos padėti į taupyklę.
      • "Menininkas turi būti alkanas" - verčia jus bijoti, kad sotus gyvenimas ir kiti "buržuaziniai" dalykai trukdys jūsų dvasiniam tobulėjimui.

      Sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti, bet nėra prasmės. Paprastai neigiamas nuostatas ne taip lengva užfiksuoti, todėl vien skaitymo čia neužteks. Kur kas naudingiau išmokti išgirsti kažką savo viduje (galbūt tėvų balsą), kas neleidžia jums keisti finansinių įpročių.

      Skaityti komentarus