Kai kurie tėvai neįgalaus vaiko auginimą sulygina su amerikietiškais kalneliais – emocijų ir patirčių pakilimai ir nusileidimai keičia vienas kitą nespėjus atsikvėpti. Kartais sunku net įsivaizduoti, ką patiria ir jaučia tėvai, auginami tokį vaiką, sunku jiems patarti. Todėl geriausi patarimai ateina iš kitų tėvų, kurie taip pat gyvena ant tų pačių amerikietiškų kalnelių.
Jūsų vaikas yra unikalus
Žmonės ir jų ligos yra unikalūs, jūs esate unikalus ir jūsų vaikas yra vienintelis toks vaikas visame pasaulyje. Neeikvokite energijos lygindami savo vaiką su kitais. Pasitikėkite savo nuojauta, jūs žinote geriausiai, ko reikia jūsų vaikui.
Prašykite pagalbos
Pastebėjau, kad mamos auginančios daug vaikų arba mamos auginančios neįgalų vaiką išsiugdo nuostabią savybę nuoširdžiai priimti pagalbą ir nesijausti skolingomis. Prašykite ir priimkite pagalbą visur. Gatvėje, autobuse, įstaigose, oro uoste. Jūs turite tam teisę, nes gavote bilietą, kuris leidžia užeiti į Pagalbos Prašymo ir Gavimo Pasaulį.
Pasirinkite su kuo kovoti
Gerai pagalvokite, dėl jo verta pakovoti, o ką geriau palikti ramybėje ir neeikvoti savo energijos, kurios jums dar prireiks. Svarbiausi mūšiai turėtų būti dėl sveikatos ir saugumo. Visa kita galite palikti.
Pasimatuokite savo vaiko batus
Prieš pykdami ant jo, pagalvokite, o kaip jis jaučiasi? Kodėl jis taip elgiasi? Kodėl jam tai taip svarbu? Kaip jam gyvenasi šiame kūne, su šia liga?
Skirkite laiko sau
Tai gali atrodyti misija neįmanoma, tačiau net lekiant „linksmaisiais“ kalneliais galite išmokti atsipalaiduoti. Užsimerkite. Padarykite kvėpavimo pratimus. Pažvelkite pro langą. Paskaitykite širdį glostančią knygą. Išsimiegokite.
Skirkite laiko santykiams
Vaikų auginimas yra sunkus darbas, neįgalių vaikų auginimas yra dar sunkesnis darbas. Tačiau santuoka reikalauja nuolat kūrenamo židinio šilumos. Skirkite minutėlę pabūti dviese. Pakūrenkite savo židinį, neleiskite jam užgesti.
Susitvarkykite visus dokumentus
Pasistenkite gauti visą įmanomą valstybės ir privataus sektoriaus skiriamą pagalbą. Gaukite lengvatas priklausomai nuo savo vaiko negalios, darbo lengvatas, pašalpas. Visur, kur kreipiatės, ieškokite informacijos apie lengvatas tėvams, auginantiems neįgalų vaiką. Užeikite į Lietuvos žmonių su negalia sąjungos puslapį (www.negalia.lt), ten rasite daug informacijos.
Sportuokite
Žmogus nėra sutvertas nei stovėti, nei sėdėti, nei gulėti, žmogus yra sutvertas judėti. Sportuoti nebūtinai reiškia intensyvų sportą, tiesiog išnaudokite kiekvieną progą pajudėti. Tai gali būti vaikščiojimas po kambarį, keletas pritūpimų, atsilenkimų, pasisukimų, ar tiesiog padėties pakeitimas. Judant išsiskiria laimės hormonai ir jūs stiprinate savo kūną, kurio jums prireiks rūpinantis vaiku jam augant.
Draugai ir hobiai
Jei jūs rūpinatės savo neįgaliu vaiku, tai nereiškia, kad turite užsidaryti namuose. Labai svarbu yra turėti draugų, su kuriais galima pasidalinti kasdienybės rūpesčiais ir hobių, kurie atitraukia mintis. Tėvai pataria – geriausia bendraukite su tais žmonėmis, kurie neturi tokių pačių bėdų kai jūs, tai jums padės išsklaidyti atmosferą ir atsidurti kitokioje aplinkoje.
Juokaukite
Nepamirškite pasijuokti. Juk yra juokingų dalykų ir nutikimų jūsų gyvenime? Jei nėra, pasistenkite juos pastebėti ir leiskite sau juoktis iš širdies.
Švęskite mažas pergales
Maži pasiekimai gali būti labai dideli. Negalvokite apie kelio pabaigą, galvokite apie šią dieną, šią akimirką. Išlaikytas šaukštas, šypsena ar žodis gali būti labai daug. Pasinaudokite patarimu: vienas sunkumas vienu metu. Nugalėtas sunkumas nusipelno šventimo!
Nekaltinkite savęs
Yra gerai būti netobulu. Nesistenkite pataikyti į visuomenės ar jūsų pačių galvose sukurtą formą, įvaizdį, rėmelį, kaip turite atrodyti ar elgtis. Jūs turite atrodyti ir elgtis taip, kaip jums ir jūsų vaikui yra patogiausia, lengviausia, priimtiniausia. Priimkite ir mylėkite save ir savo vaiką tokius, kokie jūs esate.
Skaityti komentarus