°C
      2024 04 27 Šeštadienis

      Povilas Gylys: Lietuvoje totaliai blokuojama diskusija tarptautinės politikos klausimais

      Nuotrauka: P. Gylys | BNS nuotr.

      Autorius: Povilas Gylys
      2018-07-12 12:00:00

      Padėtis pasaulyje chaotiška. Vyksta antrasis šaltasis karas tarp Vakarų civilizacijos ir Rusijos, rimtai įsibėgėja prekybinis karas tarp JAV ir Kinijos, į paviršių iškyla prieštaravimai tarp ES ir JAV. Braška visa globali liberali tvarka.

      Nelengva susiorientuoti. Blogiausia, kad Lietuvoje totaliai blokuojama diskusija tarptautinės politikos klausimais. Taip, šioje situacijoje politikai, ypač aukščiausio rango pareigūnai, turi būti atsargūs. Jie ir taip yra per daug prisiplepėję. Tačiau nepolitiniame lygmenyje turi vykti viešas pokalbis apie tai, kaip mūsų šaliai būtų naudingiausia elgtis greitai besikeičiančioje situacijoje. Juk, tarkim, akademiniai sluoksniai šia prasme yra žymiai laisvesni nei, tarkim, šalies vadovai, partijų lyderiai. akademinės laisvės rėmuose pasakyti be politinių pasekmių galima žymiai daugiau, nei, sakykim, vyriausybės posėdyje.

      Tokios viešos diskusijos vyksta kitose Europos šalyse. Pirmiausia, rimtoje spaudoje, bei mokslinėje erdvėje. Taip, jos, tos diskusijos, šiek tiek ribojamos šaltojo karo situacijos, tačiau jos yra nepalyginamai gyvesnės nei Lietuvoje. Čia, deja, tebesiaučia žurnalistinis ir politologinis talibanas, kuris pasiruošęs atakuoti kiekvieną nestandartinę, laisvesnę mintį tarptautinės politikos klausimais. Jis siekia mus laikyti informaciniame, o tiksliau- dezinformaciniame, aptvare su jo prižiūrėtojais. Nors tai šiais interneto, socialinių tinklų laikais daryti darosi vis sunkiau.

      Primenu- JAV prezidentas D. Trampas artimiausiu metu susitinka su Rusijos prezidentu. Su pastaruoju neseniai tarėsi VFR kanclerė A. Merkel ir Prancūzijos prezidentas E. Makronas. Kaip mums apsaugoti savo nacionalinius interesus šių susitikimų fone, kaip išvengti spontaniškų, neapgalvotų reakcijų Europos arenoje? Visa tai palikta keleto žmonių iš nomenklatūros nuožiūrai. Negalima tų klausimų palikti fundamentalistiškai, konfliktiškai mąstančių žmonių valiai. Politinis ir žurnalistinis talibanas gali mums pridaryti dar daugiau bėdų nei yra pridaręs iki šiol.

      Skaityti komentarus