°C
   2022 11 29 Antradienis

   Algimantas Rusteika. Apie nuotėkius dujotiekiuose Nord Steam

   Nuotrauka: Algimanto Rusteikos nuotr. | Minfo koliažas

   Autorius: Algimantas Rusteika
   2022-09-28 11:00:00

   Švedijos jūrų direkcija antradienį sakė paskelbusi įspėjimą apie du nuotėkius Rusijai priklausančiame dujotiekio "Nord Stream 1" Švedijos ir Danijos vandenyse, netrukus po to, kai buvo aptiktas netoliese esančio projekto "Nord Stream 2" nuotėkis.

   Danijos ir Švedijos valdžios institucijos paskelbė perspėjimus dėl navigacijos po to, kai buvo nustatyti du dujų nuotėkiai ant dujotiekio "Nord Stream 1", kurį Kremlius anksčiau šį mėnesį neribotam laikui uždarė, keršydamas už Vakarų sankcijas.

   Perspėjimai pasirodė netrukus po to, kai antrame dujotiekyje "Nord Stream 2" buvo aptiktas atskiras dujų nuotėkis. Nutekėjusios dujos gali turėti pasekmių keliautojų laivais saugai ir sveikatai, taip pat užsidegti virš vandens ir ore, sukeldamos sprogimus. Švedija reagavo panašiai ir paskelbė įspėjimą apie navigaciją, prašydama laivų laikytis "saugaus atstumo" nuo penkių jūrmylių spindulio. 

   Švedijos jūrų administracija taip pat pasiuntė įspėjimą dėl orlaivių, įvesdama 1 000 metrų saugos aukštį virš atitinkamų teritorijų.

   "Žala, kuri per vieną dieną vienu metu įvyko trijose "Nord Stream" sistemos jūrinių vamzdynų linijose, yra beprecedentė", – sakė už vamzdynus atsakingas konsorciumas "Nord Stream AG". – Kol kas neįmanoma įvertinti dujų transportavimo infrastruktūros atkūrimo laikotarpio."

   Neabejotina, kad visi trys dujotiekio vamzdžiai sugadinti tyčia. Net ne specialistui aišku, kad toks didžiulis ir staigus tokio lygmens ir vamzdynų išhermetinimas vienu metu įmanomas tik juos susprogdinus, o juos pasiekti galima tik turint specialią narų įrangą arba povandeniniu laivu.

   Neabejotina, kad Rusija teigs, kad čia priešiškų jėgų diversija. Dar ketvirtadienį Rusijos FSB buvo pranešusi, kad sutrukdė Ukrainos spec.tarnyboms įvykdyti diversiją prieš dujotiekį "TurkStream". Ukraina pavadino tą informaciją fantazijomis.

   Neabejotina, kad Vakarai teigs, kad V.Putinas galutinai užsuka dujas Vakarams prieš žiemą ir pats tą padarė.
   Neabejotina, kad šis faktas labai padidins dujų kainas rinkose.

   Skaityti komentarus