°C
   2021 09 24 Penktadienis

   D. Trump‘as dar 2020 metų gruodį įsakė JAV Teisingumo departamentui rinkimus pavadinti „neteisėtais“ ir „korumpuotais“

   Nuotrauka: bbc.com nuotr.

   2021-08-01 19:00:00

   Buvęs prezidentas D. Trump‘as nurodė aukščiausiems Teisingumo departamento pareigūnams 2020 m. visuotinius rinkimus pavadinti „neteisėtais“ ir „korumpuotais“, siekiant paremti jo pastangas atšaukti rinkimus.

   Instrukcijos buvo duotos gruodžio 27 d. pokalbio telefonu metu su tuometiniu laikinai einančiu generalinio prokuroro pareigas Jeffrey Rosen ir jo pavaduotoju Richard Donoghue.

   Donoghue ranka rašytos pastabos, kurias penktadienį paskelbė Atstovų Rūmų priežiūros komitetas, rodo, kad D. Trump‘as liepė Teisingumo departamento pareigūnams „tiesiog pasakyti, kad rinkimai buvo sugadinti, o likusią dalį palikti man ir kitiems“.

   Pranešama, kad tuomet Rosen sakė Trump‘ui, kad Teisingumo departamentas „to padaryti negali; tai nepakeis rinkimų rezultatų.“

   „Taip neveikia“, - pridūrė jis.

   Atstovų Rūmų priežiūros komitetas penktadienį paskelbė užrašus kaip dalį tyrimo, kaip buvęs prezidentas bandė pareikšti melagingus teiginius apie lapkričio mėnesį vykusius rinkimus ir panaikinti rezultatus.

   Skambučio metu pareigūnai ne kartą informavo D. Trump‘ą, kad nėra jokių įrodymų, patvirtinančių, kad rinkimai buvo apgaulingi, ir pasakė jam, kad gaunama informacija yra „melaginga“.

   „Pone, mes atlikome dešimtis tyrimų, šimtus interviu, pagrindiniai įtarimai nėra pagrįsti įrodymais“, - sakė Rosenas ir Donoghue. - Mes dirbame savo darbą.

   „Daugelis jūsų gautos informacijos yra melaginga“, - pridūrė jie.

   Pranešama, kad D. Trump‘as pareigūnams sakė: „Žmonės pyksta“ ir „kaltina Teisingumo departamentą“ už „neveiklumą“.

   „Jūs gal taip nesekate informacijos, kaip seku aš“, - pridūrė jis.

   Trump‘as taip pat paragino pareigūnus vykti į Fultono grafystę, Džordžiją, patiems patikrinti balsavimo parašus.

   „Turime pareigą pasakyti žmonėms, kad tai buvo neteisėti, korumpuoti rinkimai“, - sakė D. Trumpas.

   Pokalbis tarp Trump‘o ir aukščiausių Teisingumo departamento pareigūnų nėra vienintelis viešai skelbiamas raginimas, kuriame vaizduojami buvusio prezidento bandymai panaikinti rinkimų rezultatus.

   Sausį paskelbtame garso faile buvo galima išgirsti D. Trump‘o nurodymus Džordžijos valstijos sekretoriui Bradui Raffenspergeriui, su raginimu „rasti balsų“.

   "Viskas, ką aš noriu padaryti, yra tai kad aš tiesiog noriu rasti 11 780 balsų, tai yra vienu daugiau nei mes turime. Kadangi laimėjome valstiją",- sakė tuometinis prezidentas aukščiausiam Džordžijos valstijos rinkimų pareigūnui.

   Trumpas viešai nekomentavo penktadienį paskelbtų užrašų.

   „Šios ranka rašytos pastabos rodo, kad prezidentas Trump‘as tiesiogiai nurodė aukščiausiajai mūsų šalies teisėsaugos institucijai imtis veiksmų, kad paskutinėmis jo prezidentavimo dienomis būtų panaikinti laisvi ir sąžiningi rinkimai“,- teigė Rūmų priežiūros komiteto pirmininkė Carolyn Maloney. „Komitetas pradėjo planuoti pokalbius su pagrindiniais liudytojais, kad ištirtų visą buvusio prezidento korupcijos mastą, ir aš pasinaudosiu visais mano turimais įrankiais, kad visi liudytojų parodymai būtų nedelsiant apsaugoti“.

   Teisingumo departamentas pirmadienį įgaliojo šešis liudytojus atvykti į komitetą ir pareiškė, kad turi „įtikinamų teisėkūros interesų“ suprasti „nepaprastus įvykius“, susijusius su prezidento Trump‘o elgesiu.

   Šie pareigūnai buvo įgalioti teikti „neribotus liudijimus“ komitetui, nepareiškiant pretenzijų dėl privilegijų.

   Skaityti komentarus