°C
   2020 07 16 Ketvirtadienis

   D. Trump‘as paskelbė, jog JAV nutraukia visus ryšius su PSO

   Nuotrauka: cnn.com nuotr.

   2020-05-30 17:00:00

   JAV prezidentas Donald‘as Trump‘as penktadienį paskelbė, kad JAV nutraukia savo santykius su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Toks sprendimas buvo priimtas dėl to, kad ši organizacija nesugebėjimo įgyvendinti reikalingų reformų. Sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į tai, kaip ši organizacija elgėsi koronaviruso pandemijos metu ir dėl jos šališkumo Kinijos atžvilgiu.

   „Kadangi jie neįvykdė visų prašomų ir labai reikalingų reformų, šiandien mes nutrauksime savo santykius su Pasaulio sveikatos organizacija ir perduosime turimas lėšas kitoms pasaulinėms organizacijoms. Tokiu būdu bus patenkinti skubesnieji visuomenės sveikatos poreikiai“, - penktadienį žurnalistams sakė D. Trump‘as.

   Tuo pačiu Trump‘as paskelbė keletą priemonių, visų pirma nukreiptų į Kiniją, reaguodamas į jos elgesį įvairiais atvejais, įskaitant prekybą ir koronaviruso suvaldymą Honkonge.

   „Pasaulis dabar kenčia dėl netinkamų Kinijos vyriausybės veiksmų“, - sakė D. Trumpas.   Trumpas praėjusį mėnesį paskelbė, kad JAV nebefinansuos PSO ir pagrasino, kad sąskaitos įšaldymas taps nuolatinis, jei organizacija neįgyvendins „visų esminių reformų“. JAV buvo didžiausia šalis, prisidėjusi prie organizacijos veiklos finansavimo ir per metus skirdavo maždaug 450 milijonų dolerių. Tuo tarpu Kinija per metus įnešdavo maždaug 50 milijonų dolerių, nors Pekinas neseniai paskelbė apie 2 milijardų dolerių lėšų įnašą.

   JAV išreiškė susirūpinimą dėl PSO pareigūnų giriamo Kinijos „skaidrumo“. Taip pat dėl to, kad ji nepaisė perspėjimų apie Taivano virusą ir kartojo kinų teiginius, kad COVID-19 negali plisti tarp žmonių. Trumpas taip pat atkreipė dėmesį į PSO darbuotojų pasipriešinimą jo sprendimui įvesti draudimą keliauti į Kiniją pirmomis kilusios pandemijos dienomis.

   „Kinijos valdžia ignoravo savo įsipareigojimus pranešti Pasaulio sveikatos organizacijai ir spaudė Pasaulio sveikatos organizaciją klaidinti pasaulį ir sakyti, kad virusą pirmą kartą surado Kinijos valdžia“, - sakė jis. „Mirė gausybė žmonių ir visame pasaulyje buvo padaryta didžiulė ekonominė žala".   D. Trump‘as pareiškė, kad jo siekis yra užtikrinti mokslinių tyrimų atlikimą universitetuose ir „sustabdyti kai kurių užsienio šalių piliečių, kuriuos mes nustatėme kaip galimai sergančius, atvykimą iš Kinijos“.

   Trumpas taip pat apkaltino Kiniją „užgniaužus“ laisvę Honkonge naujai priimtu nacionalinio saugumo įstatymu, kuris slopins opozicijos veiklą ir kriminalizuos antivyriausybinius judėjimus, tokius kaip demokratijos propagandos demonstracijos. Šiais judėjimais yra siekiama pasipriešinti vyriausybių reikalavimams pasilikti namuose.

   Šią savaitę Valstybės departamentas pranešė Kongresui, kad Honkongas nebeatlieka savo autonomijos sąlygų ir po to, kai Pekinas pradėjo apriboti laisves, dėl kurių buvo susitarta 1997 m. teritoriją atidavus britams.

   Trump‘as teigė, kad Pekino žingsnis buvo „akivaizdus sutarties įsipareigojimų pažeidimas“: „Kinija sutarties taisyklę „viena šalis, kurioje galioja dvi sistemos“ pakeitė į „viena šalis, kurioje galioja viena sistema “.

   Prezidentas taip pat paskelbė, kad JAV panaikins politikos išimtis, kurios Honkongui suteikia privilegijas „nuo mūsų ekstradicijos sutarties iki mūsų dvejopo naudojimo technologijų eksporto kontrolės, išskyrus keletą išimčių“.   Trumpas pridūrė, kad bus peržiūrėtas Valstybės departamento patarimas dėl kelionių į Honkongą, kad būtų atspindėtas padidėjęs kinų stebėjimo pavojus. Be to, JAV atšaukia lengvatines priemones Honkongo pareigūnams ir imasi atskirų priemonių tam, kad sudrausminti pareigūnus, kurie pažeidžia Honkongo autonomiją.

   „Likęs pasaulis buvo nusiteikęs per daud optimistiškai, kad Honkongas yra žvilgsnis į Kinijos ateitį“, - sakė jis, „o niekas nepagalvojo apie tai, kad Honkongas virs Kinijos praeities atspindžiu.“


   Skaityti komentarus