°C
   2020 06 02 Antradienis

   Ekonomistai prognozuoja galimą euro pabaigą dėl koronaviruso

   Nuotrauka: The economist nuotr.

   2020-04-01 15:00:00

   Du ekonomikos ekspertai prognozavo, kad koronavirusas gali sukelti euro valiutos pabaigą, galimai, ir pačios Europos Sąjungos pabaigą.

   Belgijos ekonomikos profesorius Paul De Grauwe'as teigė, kad jei Europos Sąjunga neparodys solidarumo toms ES sąjungos narėms, kurias koronavirusas paveikė labiausiai, pavyzdžiui, Italijai, „visas Europos projektas išnyks“.

   Vėliau jis viešai pasisakė už „Coronabonds“ (liet. „Koronos ryšių”)  sukūrimą. Tai finansinės priemonės, anksčiau vadintos euroobligacijomis, jo nuomone, jos reikalingos, kad būtų galima sušvelninti ekonominę riziką viruso paveiktoms šalims.

   Kelios šalys, įskaitant ir Italiją, pasisakė už „Coronabonds“ kūrimą.Taip pat šį planą palankiai vertina ir Europos centrinio banko (ECB) prezidentė Christine Lagarde, tačiau tam iš esmės priešinasi turtingesnės šalys, tokios kaip Vokietija ir Nyderlandai.

   Anot profesoriaus P. De Grauwe, tokios šalys kaip Nyderlandai „gyvena kitoje planetoje“. Profesorius teigia: „Jei būčiau italas ir matyčiau, kad kitos šalys nenori padėti mano šaliai, kvestionuočiau narystę Sąjungoje“.

   Amerikos įmonių instituto analitikas Desmondas Lachmanas taip pat pareiškė, kad vargu, ar ECB turi kitą išeitį, nei pagelbėti Italijai, sakydamas: „Galų gale, būdamas euro steigėjas ir trečiasis euro zonos narys, euras negalėtų išgyventi be Italijos.“

   „Kitaip tariant, tikrasis klausimas yra, ar Christine Lagarde sugebės įtikinti užsispyrusius Vokietijos ir Šiaurės Europos vadovus leisti ECB skolinti Italijai pakankamai lėšų, kad šalis išliktų“, - pridūrė jis.

   Anksčiau šią savaitę „Confundustria“ pramonės prezidentas Vincenzo Boccia pareiškė, kad Italija dabar yra „karo ekonomikoje“, o „UniCredit“ banko vyriausiasis ekonomistas Erikas Nielsonas teigė, kad jo spėjimais šalies ekonomika šiemet gali sumažėti iki 15 procentų.

   Italijos lygos partijos lyderis, senatorius Matteo Salvini, taip pat pabrėžė ekonominę problemą ir teigė, kad šalis gali patirti itin didelių neramumų, jei netrukus nesulauks bent 100 milijardų eurų vertės pagalbos. 

   Skaityti komentarus