°C
   2023 09 25 Pirmadienis

   JAV Apeliacinis teismas priėmė sprendimą dėl socialinių tinklų taikomos laisvo žodžio cenzūros

   Nuotrauka: tehelka.com nuotr.

   Autorius: minfo.lt informacija
   2022-09-20 15:00:00

   Naujojo Orleano federalinis apeliacinis teismas priėmė sprendimą dėl Teksaso įstatymo, kuriuo siekiama suvaldyti socialinės žiniasklaidos įmonių, tokių kaip „Facebook“ ir „Twitter“ galią cenzūruoti žodžio laisvę.

   5-ojo JAV apygardos apeliacinio teismo Naujajame Orleane sprendimas buvo priimtas rugsėjo 16 d. Tai patvirtina Teksaso įstatymo, kurį praėjusiais metais pasirašė gubernatorius Greg Abbott, konstitucingumą ir įneša pergalę respublikonams kovoje su didžiąja konservatyvių požiūrių cenzūra.

   „Šiandien mes atmetame idėją, kad korporacijos turi teisę laisvai cenzūruoti tai, ką žmonės sako“, – savo nuomonėje rašė JAV apygardos teismo teisėjas Andrew Oldhamas.

   „Kadangi apygardos teismas nusprendė kitaip, panaikiname jo įsakymą ir skiriame kardomąją priemonę tolimesniam procesui“, – pridūrė Oldhamas, sudarydamas sąlygas susidorojimui JAV Aukščiausiajame teisme.


   Grupinis ieškinys

   Praėjusiais metais po to, kai buvo priimtas įstatymas, žinomas kaip House Bill 20, „NetChoice“ ir Kompiuterių ir ryšių pramonės asociacija (CCIA) padavė ieškinį.

   Savo ieškinyje jie įrodinėjo, kad privačios įmonės, tokios kaip „Facebook“ ir „Twitter“, turi pirmumo teisę moderuoti turinį, kuris skelbiamas jų platformose ir nuspręsti, kokias kalbos formas leisti ar uždrausti.

   „Įstatymu sutrypta pirmoji pataisa, leidžianti vyriausybei priversti privačias tikrinti rengti kalbą, kuri jiems nepatogi“, – sakoma „NetChoice“ pranešime. Jie taip pat teigė, kad Teksaso įstatymai ne tik netrukdo cenzūrai, bet ir leidžia Teksaso „policijai kontroliuoti kalbą internete, nepaisant internetinių įmonių pirmojo pakeitimo teisių“.

   Žemesnės instancijos teismas pritarė ieškiniui ir nusprendė blokuoti įstatymą, o 5-ojo apygardos apeliacinio teismo nutartis panaikino šį sprendimą.

   „Platformos tvirtina, kad kažkur į asmens išvardintą teisę į žodžio laisvę slypi ir neįvardinta korporacijos teisė kontroliuoti kalbą“, – savo nuomonėje rašė Oldhamas.

   Jis sakė, kad didžiųjų technologijų platformų argumento pasekmės yra „stulbinančios“, nes jos leistų tokiems subjektams kaip socialinės žiniasklaidos įmonės, bankai ir mobiliųjų telefonų bendrovės panaikinti paskyras tų žmonių, kurie reiškia nuomonę arba leidžia pinigus politinėms partijoms ar tam tikroms prieštaringoms pažiūroms remti.

   Oldhamas taip pat teigė, kad apsauga, kurios siekia platformos ginčijant Teksaso įstatymus, leistų joms užimti dominuojančią padėtį rinkoje, pritraukiant vartotojus klaidinančiai tvirtinant, kad jie yra žodžio laisvės šalininkai, bet vėliau būtų susidorota su jų saviraiškos laisve.


   Pasiekta „Didžiulė pergalė“ dėl laisvo žodžio

   Teksaso generalinis prokuroras Kenas Paxtonas, kuris buvo atkaklus įstatymų šalininkas, socialinėje žiniasklaidoje pasidžiaugė teismo sprendimu.

   „Ką tik užsitikrinau DIDŽIĄ pergalę ir žodžio laisvę federaciniame teisme #BigTech NEGALI cenzūruoti JOKIŲ teksasiečių politinių balsų!“ - teigė jis savo socialiniame tinkle „Twitter“.

   Carlas Szabo, NetChoice viceprezidentas ir generalinis advokatas, paskelbė pareiškimą, kuriame išreiškė nusivylimą apeliacinio teismo sprendimu.

   „Esame įsitikinę, kad kai JAV Aukščiausiasis Teismas išnagrinės vieną iš mūsų bylų, jis laikysis svetainių, platformų ir programų pirmosios pataisos teisių“, – sakė Szabo.

   CCIA paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad 5-ojo apeliacinio teismo sprendimas pažeidžia privačių įmonių teises.

   „Dieve, palaimink Ameriką“ ir „Mirtis Amerikai“ yra požiūriai, todėl Teksaso valstijai versti privatų verslą su jais elgtis taip pat yra neprotinga ir prieštarauja Konstitucijai“, – sakoma CCIA prezidento Matto Schruerso pranešime.

   Toks apeliacinio teismo sprendimas gali būti apskundžiamas JAV Aukščiausiajam Teismui, kuriame konservatoriai turi daugumą.

   Skaityti komentarus