°C
   2020 06 05 Penktadienis

   Joe Bidenas kreipėsi į federalines agentūras tenkindamas savo sūnaus lobistinių klientų poreikius

   Nuotrauka: NPR nuotr.

   2019-11-03 08:00:00

   Naujienos apie tai, jog Hunteris Bidenas pasipelnė iš savo tėvo politinės veiklos, kelia nesibaigiančią virtinę klausimų, nuoširdžiai dominančių žiniasklaidą, kuri teigia, jog “demokratija miršta tamsoje”. Pastarosios naujienos, atskleistos Alanos Goodman iš “”, byloja, jog yra daugiau sąsajų tarp Hunterio verslo nuotykių bei jo tėvo politinių manevrų. Nesvarbu, kas tai būtų – Kinija, Ukraina ar vėl Kinija – mes jau regėjome šį modelį anksčiau.  

   Pasak Goodman surinktų vyriausybės duomenų, Joe Biden, eidamas Delavero senatoriaus pareigas, diskretiškai kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) bei Teisingumo departamentą, jog aptartų klausimus, kuriuos jo sūnaus, Hunterio Bideno, įmonė tuomet tvarkė savo lobistinėje veikloje.

   Naujausi atskleisti duomenys tik dar labiau sustiprino kaltinimus, jog Joe Bidenas, eidamas senatoriaus ir viceprezidento pareigas, dažnai derinosi prie Hunterio Bideno verslo interesų ir talkino jo įmonei. Tiek atleisdamas Ukrainos prokurorą, tiriantį jo sūnaus kompanijos veiklą, tiek susitikdamas su vienu iš jo sūnaus verslo partnerių, vykstant diplomatinei kelionei į Kiniją 2013 metais. 

   2002 m., kai jo tėvas buvo senatorius, Hunteris įkūrė lobistinę firmą „OldakerBiden & Belair“. 2008 metais, kai tėvas paskelbė apie savo kandidatūrą į prezidentus, Hunteris nusprendė palikti įmonę, teigdamas, kad tai sumažins visuomenės susirūpinimą dėl interesų konflikto.  

   Kol Hunteris vis dar dirbo įmonėje, 2007 m. vasario mėn. pabaigoje, tuometinis senatoriusJoe Bidenas, kreipėsi į saugumo departamentą, išreikšdamas susidomėjimą departamento siūlomomis cheminės saugos taisyklėmis. Šios taisyklės atitiko tuometinio įstatymo 550 skyrių, kuriame chemijos pramonės įmonės buvo raginamos pateikti išsamius „teritorijos saugumo planus“, kurie būtų patvirtinti saugumo departamento. Buvo tikimąsi, jog į dalį šių planų įeis tokie aspektai, kaip darbuotojų mokymai bei įgaliojimai.  

   Bideno skambutis atrodo tarsi neįtikėtinas sutapimas. Likus dviem mėnesiams iki šio pokalbio telefonu, Pramonės saugos mokymo taryba įpareigojo Hunterio Bideno firmą palenkti savo pusėn saugumo departamentą tiksliai pagal 550 skyrių. Pramonės saugos mokymo taryba yra „501(c)3“ ( šis kodas reiškia, jog JAV egzistuojanti  organizacija yra korporacija, patikos fondas, nekorporuota asociacija ar kitos rūšies organizacija, atleidžiama nuo federalinio pajamų mokesčio pagal Jungtinių Valstijų kodekso 26 antraštinės dalies 501 skirsnio c punkto 3 dalį) siūlanti  saugos taisyklių mokymus chemijos gamyklų darbuotojams. Įpusėjus diskusijoms dėl 550 skyriaus reglamentų, Tarptautinis mokslų ir technologijų centras (ISTC) dėjo dideles lobistines pastangas, skatindami išplėstinius naujo reguliacinio rėžimo patikrinimus.  

   Hunteris  nebuvo įregistruotas individualus lobistas ISTC vardu, tačiau jis iš tikrųjų dirbo vyresniuoju partneriu savo firmoje „OldakerBiden Belair“, kuri tuo metu galėjo didžiuotis trejais partneriais. Pasak Goodman, nuo 2007 m. Pradžios iki 2008 m. Pabaigos jo įmonė uždirbo 200 000 USD iš ISTC kaip užmokestį už savo lobistines pastangas. 

   Nors mes ir nežinome tikslios Joe'o Bideno susirūpinimo dėl 550 skyriaus priežasties, taip pat,  ar jo „susirūpinimas“ buvo tas pats, kuriuo pasidalijo ISTC, verta paminėti šį pakartotinį susidūrimą tarp Hunterio Bideno verslo ir jo tėvo politinių strategijų. Tam tikru metu tokie sutapimai nustoja būti tik nekaltas atsitiktinumasHunterio ir Joe Bideno atveju sutapimai nenumaldomai kartojasi. 

   Joe Bideno politinės galios nauda jo sūnaus verslui nepasibaigia ties šiuo pavyzdžiu. Hunterio Bideno firma taip pat siekė teisinės naudos nacionalinės nepelno siekiančios organizacijos „SEARCH” vardu. „SEARCH“ buvo suinteresuota išplėsti federalinės vyriausybės pirštų atspaudų tikrinimo sistemą ir pasamdė Hunterio firmą siekti teisinio palankumo. 

   Tuo pačiu metu Joe Bidenas išsiuntė laišką JAV generaliniam prokurorui Alberto Gonzalesui, kuriame išreiškė norą paanalizuoti šią temą. Savo laiške tuometinis Senatorius Joe Bidenas paprašė susitikti su teisingumo departamentu, jog išnagrinėtų federalinės vyriausybės išplėstos pirštų atspaudų sistemos pranašumus. 

   „Aš rašau norėdamas paprašyti jūsų pagalbos įgyvendinant išplėstinę mūsų tautos savanoriškų organizacijų pirminio patikrinimo sistemą“, - rašoma Joe Bideno laiške. „Jei galėtume kartu padirbėti siekiant išplėsti savanoriškų organizacijų, turinčių prieigą prie greito, tikslaus ir nebrangaus pirštų antspaudų asmenų patikrinimo, kiekį, mes padarytumėme reikšmingą ir svarbų žingsnį toliau stengdamiesi apsaugoti vaikus visoje mūsų šalyje“. 

   Laiškas adresuotas 2007 m. Sausio 31 d., Praėjus 12 dienų po to, kai „SEARCH“ pateikė savo rezoliuciją, kurioje išreiškiamas palaikymas generalinio prokuroro anksčiau pateiktoms rekomendacijoms, kuriose buvo įtraukta sąlyga „integruoti valstybinę kriminalinės istorijos duomenų saugyklos sistemą taip, kad būtų galima grąžinti visą valstybių narių saugomą kriminalinės istorijos įrašų informaciją apie paieškos objektą atliekant vieną pirštų atspaudų patikrinimą“, trumpai tariant, Bidenas kreipėsi į Gonzalezą  keletą dienų po to, kai „SEARCH“ pateikė savo rezoliuciją. Tai iš tiesų įdomus sutapimas. 

   Čia viskas nesibaigia. Vėliau, 2008 m. Pradžioje, Joe Bidenas priėmė įstatymus pavadinimu „Vaikų apsaugos tobulinimo įstatymas“, kurie, be kita ko, užtikrino, kad FTB pirštų atspaudų fono patikros sistema būtų prieinama organizacijoms, kurios aptarnauja jaunimą. Koks netikėtumas.  Kaip praneša GoodmanHunterio įmonė pradėjo lobistuoti “SEARCH” vardu už atlygį. 2008 m.  “SEARCH” kompensavo Hunterio firmą sumokėdami 93 000 USD už jos lobistines pastangas. 

   Kaip kandidatas į prezidentus, Joe Biden nusikratė visų primetamų kaltinimųsusijusių su jo sūnaus verslo reikalais. Vis dėlto, verta paklausti, kada sutapimai tampa paprasčiausiai nebepateisinami? Joe Bideno politinė veikla ir Hunterio Bideno verslo bendri interesai yra neginčijamai pasikartojantys ir nepaneigiami. Kai Džo vykdė Ukrainos politiką, Hunteris įsitaisė „Burisma“ bendrovėje. Kai Joe rūpinosi Kinijos politika, Hunteris užsiėmė investuotojais Pekine.  Geriausiu atveju, Joe BIdeno bei jo sūnaus santykiai  visu gražumu atskleidžia blogąją kapitalizmo pusę.  Blogiausiu atveju - tai sena gera korupcija. Tačiau nei vienas iš šių variantų neatrodo pateisinamas. 

   Skaityti komentarus