°C
   2020 08 14 Penktadienis

   Lenkija planuoja kelti alkoholio bei tabako akcizo tarifą

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
   2019-12-07 19:00:00

   Lenkija jau seniai lietuviams tapusi patogaus ir pigaus apsipirkimo vieta. Apsipirkti svetur tautiečiai vyksta ne tik maisto, statybinių bei kitų buitinių prekių, bet ir dėl alkoholio, nes pastarasis čia kur kas pigesnis nei Lietuvoje. Tačiau Lenkija žada didinti akcizus tiek alkoholiui, tiek tabako gaminiams, todėl smalsu, kokią tai įtaką turės Lietuvių įpročiams ir kiek turėtų pabrangti prekės?

   Valdančioji Lenkijos vyriausybė pritarė planui 10 procentų didinti akcizo tarifus alkoholiniams gėrimams ir tabako gaminiams. Šis planas ministrų kabineto buvo patvirtintas ketvirtadienį ir nusiųstas tvirtinti žemiesiems parlamento rūmams. Tikimasi, kad toks sprendimas valstybės biudžetą turėtų papildyti maždaug 1.7 mlrd. Zlotų (maždaug 400 mln. eurų). Suplanuota, kad nauja mokestinė tvarka turėtų įsigalioti iš karto po Naujųjų metų – nuo 2020 m. Sausio 1 d.

   Lenkijos alkoholio pramonės sektorius įsitikinęs, jog tai kelia realią šešėlinės ekonomikos didėjimo grėsmę – ne tik kontrabandos atžvilgiu, bet visų pirma ir nelegalios alkoholio pramonės gamybos didėjimą naudojant techninį spiritą, kuris tiesiogiai keltų grėsmę tokių gaminių vartotojams. Nauja akcizo tvarka liestų ir tabako gaminius, taip pat elektronines cigaretes bei elektroninių cigarečių skysčius. Šiuo metu elektroninės cigaretės ir jų skysčiai visiškai nėra apmokestinti akcizo mokesčių, todėl pakitus tvarkai jų kaina kistų labiausiai.

   Šis Lenkijos planas didinti akcizus buvo aptartas ir Lietuvoje. Legalaus verslo aljanso vadovas M. Zakarka teigė, jog tai labiau tik svarstymai. Tačiau jei akcizas ir būtų padidintas, didėles reikšmės Lietuvai tai neturėtų ir situacijos mūsų pasienyje nepakeistų, kadangi tuomet Lenkijos tarifas pasiektų apie 1466 eurų už hektolitrą, o Lietuvoje vėl taip pat siūloma kelti tarifą 10,5 proc., kas reikštų, kad Lietuvoje tarifas už hektolitrą būtų 2025 eurai. Remiantis tokia statistika, galime daryti išvadą, kad apsipirkinėti bus vis tiek pigiau kaimyninėje Lenkijoje ir Lietuva toliau praras daugybę galimų surinktų mokesčių ir pinigų, kurie augins ne mūsų, bet Lenkijos biudžetą. Šiuo metu Lietuvos akcizų lygis yra vienas aukščiausių Europos Sąjungoje. Lietuvoje kol kas nebuvo ir atliktų tikslinių tyrimų, kurie atskleistų, kokias tikslias sumas praranda Lietuvos biudžetas būtent dėl tokio aukšto akcizo lygio, kuris pasak įvairių ekspertų nėra tinkamas lyginant su kaimyninių šalių tarifais, pragyvenimo lygiu šalyje ir kitais faktoriais. Nors didėjančiu akcizo tarifu skatinama puoselėti sveikesnę gyvenseną ir mažinti alkoholio vartojamumą, kuris šalyje yra labai didelis, tačiau tuo pačiu biudžetas negauna pajamų, kurias įsisavina šešėlinė alkoholio bei tabako prekyba ir kaimyninės valstybės su racionaliau subalansuotais mokesčiais.  

   Skaityti komentarus