°C
   2023 12 08 Penktadienis

   NATO kandidatė Suomija: Ankara pasiruošusi ištesėti pažadą

   Nuotrauka: Getty Images nuotr.

   2023-03-17 09:00:00

   Suomijos prezidentas Saulis Niinisto trečiadienį sakė, kad tikisi teigiamo atsakymo dėl Helsinkio narystės JAV vadovaujamame NATO kariniame bloke, kai vėliau šią savaitę susitiks su Turkijos kolega Recepu Tayyipu Erdoğanu.

   Planuojama, kad Niinisto į Turkiją atvyks savaitės pabaigoje ir apžiūrės regionus, nukentėjusius nuo vasario mėnesio žemės drebėjimų, pareikalavusių beveik 50 tūkst. gyvybių. Penktadienį Suomijos vadovas susitiks su Turkijos prezidentu Stambule, kad asmeniškai išgirstų jo sprendimą.

   Antradienį paklaustas, ar Turkija pritars Suomijos paraiškai, R. T. Erdoğanas atsakė: „Duok Dieve, jei tai bus geriausia.“

   Suomija ir Švedija paraiškas stoti į NATO pateikė pernai, kai Rusija pradėjo plataus masto karą Ukrainoje. Visos 30 bloko narių turi patvirtinti savo priėmimą. Tačiau Stokholmo paraišką Ankara atlaikė dėl neišspręstų klausimų, susijusių su kurdų aktyvistais, kuriuos Turkija laiko teroristais, prieglaudos Švedijoje, ginklų embargo ir religinių provokacijų.

   Nors NATO vadovybė norėjo priimti abi Šiaurės šalis kartu, praėjusį mėnesį Suomija pareiškė, kad yra pasirengusi žengti į priekį viena. Švedija nenoriai sutiko su įvykių posūkiu, vis dar tikėdamasi, kad problemos su Turkija bus išspręstos.

   Antradienį Vokietijoje viešėjęs Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas sakė tikintis, kad Ankara ratifikuotų jo šalies prašymą po Turkijos visuotinių rinkimų, kurie turėtų įvykti gegužės viduryje.

   Helsinkio ir Stokholmo NATO siekiai taip pat užkliuvo Vengrijoje, kuri šią savaitę turėjo ratifikuoti savo paraiškas. Tačiau vyriausybė atidėjo parlamento posėdį, motyvuodama „derybomis su Briuseliu“. ES iškėlė keletą politikos reikalavimų, kuriuos Budapeštas turi įvykdyti, kad būtų galima išleisti Vengrijai skirtas lėšas.

   Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbánas apkaltino Suomiją ir Švediją skleidžiant melą apie demokratijos ir teisinės valstybės padėtį Vengrijoje. Valdančioji partija „Fidesz“ pareiškė, kad sprendimą dėl NATO paraiškos priims, kai tik Švedijoje ir Suomijoje viešėjusi Vengrijos parlamento delegacija praneš savo išvadas.

   Šaltinis

   Skaityti komentarus